Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

20.07.2009
poniedziałek

Ograniczona władza w IPN

20 lipca 2009, poniedziałek,

Zabrali kompetencje Prezesowi.

 

Zapowiadanej od wielu tygodni przez Platformę Obywatelską nowej ustawy o IPN jak nie było, tak nie ma. Ale na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli ustawę o prokuraturze, która oprócz rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego ogranicza kompetencje prezesa IPN.

Ustawa trafiła teraz do Senatu, ma wejść w życie od początku przyszłego roku. Zgodnie z jej zapisami prezes IPN nie będzie już miał wpływu na powoływanie prokuratorów pionu śledczego oraz lustracyjnego. Dalej będą powoływani przez prokuratora generalnego, ale już nie na wniosek prezesa IPN, ale Krajowej Rady Prokuratury. Prezes IPN będzie mógł tylko wnioskować o odwołanie śledczych Instytutu: – Ale to nie znaczy, że ten wniosek musi być uwzględniony – mówi Jerzy Kozdroń (PO).

Ustawa przyjęta w ostatni piątek przez posłów odbiera też prezesowi IPN możliwość wnioskowania do ministra sprawiedliwości o przywrócenie do prokuratury powszechnej śledczych Instytutu. W kwietniu tego roku minister Czuma na wniosek Janusza Kurtyki przywrócił do pracy w prokuraturze 10 prokuratorów pionu śledczego  IPN. „Pan prezes nie był zadowolony z pracy tych osób i wykorzystał przepis ustawy o IPN, który daje mu takie prawo” – uzasadniał minister sprawiedliwości. Teraz ten przepis został uchylony.

Pracownicy IPN z bliskiego otoczenia Janusza Kurtyki mówią, że nowe przpisy  odbierają prezesowi ustawową niezależność. – Nikt nie zaprosił nas do konsultacji tych propozycji – mówi szef pionu śledczego Dariusz Gabrel. Jerzy Kozdroń – główny dowodzący w pracach nad zmianami mówi, że to próba odpolitycznienia IPN. Czy udana?

****************************

Dzięuję, że dzielicie swoimi opiniami.
Piotr Mikołajski – Masz rację, że skrzydło konserwatywne w PO jest coraz silniejsze. Ponad 70 posłów z klubu Platformy Obywatelskiej podpisało się już pod projektem ustawy bioetycznej przygotowanej pod kierunkiem Jarosława Gowina. Kolejnych kilkunastu parlamentarzystów PO ma to zrobić w najbliższym czasie. Kary nakłądane przez komisję etyki nie robia na posłach żdnego wrażenia. Czasem nawet ukarani robią z siebie ofiary walki politycznej

patryg – Jestem pewna, że PO zabrała by się za reformę KRUS, gdyby miała wystarczającą większość. Koalicjant na to nie pozwala, choć są sygnały, że na pewne korekty może przystać. Rządowi na pewno trzeba gratulować reformy pomostówek. Szkoda, że zabrakło odwagi w sprawie emerytur mundurowych. Dziękuje za Twoje interesujące analizy.

Kot Mordechaj  – A pamiętasz, że to nie pierwszy kongres polskiej inteligencji organizowany przez PiS. Wtedy nie udało się przekonać do siebie inteligencję. Tym razem chyba będzie podobnie. 

rebel pisze „Ponadto na dłuższą metę zawsze można wbić prezesowi Kaczyńskiemu szpilkę że jest najbardziej upominanym posłem.”  – tylko, że  żadne media tego nie odnotowały. Polecam zajrzeć na stronę komisji etyki poselskiej. Tu znajdziecie wszystkie uzasadniania do nałożonych kar.

Krystian Stasiak – TesTeq ma dobre informacje. Dziękuję. Łączność wRodzinie będzie opierała się na sieci infrastrukturalnej budowanej przez CenterNet. W sierpniu 2007 r. spółka przystąpiła do przetargu Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rezerwację częstotliwości GSM w paśmie 1800 MHz, które pozwalało na budowę sieci telefonii komórkowej. W październiku tego roku spółka wygrała ten przetarg.Zgodnie w wymaganiami koncesyjnymi, CenterNet musi pokryć swoim zasięgiem 15 proc. populacji kraju do 2009 r. i 30 proc. – do końca 2012 r. Jak zapowiedziała spółka, zasięg w Rodzinie będzie uzupełniała sieć PTC, z którą CenterNet podpisał umowę na roaming krajowy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Jerzy Kozdroń — główny dowodzący w pracach nad zmianami mówi, że to próba odpolitycznienia IPN. Czy udana?

  Najpierw trzeba zaczekać, czy poprawka nie spadnie. Biorąc pod uwagę cuda dziejące się w Senacie, to jej utrącenie w ogóle mnie nie zdziwi.

  Zakładając jednak jej przegłosowanie, to faktyczne zmiany w IPN będą niewielkie. Prezes Kurtyka nie będzie mógł usuwać poza Instytut niewygodnych dla siebie prokuratorów, ale właściwie to wszystko. Nadal będzie mógł mniej bądź bardziej oficjalnie wspierać pewne działania czy ogólny kierunek badań. A przecież problem z IPN nie polega na niewygodnych prokuratorach, ale na prowadzeniu badań oraz wyciąganiu kwitów, które potrzebne są w aktualnych rozgrywkach politycznych. Tego proponowana poprawka nie ma szans zmienić.

 2. To nie jest tylko „nieusuwanie niewygodnych”, ale chyba także gwarancja powrotu tych ludzi po zmianie warty w IPN do prokuratur? Chyba że mają to wpisane gdzieś indziej w ustawie, nie wiem, nie sprawdzałem, nie chce mi się, IPN mnie nie interesuje 😉

 3. Wiadomość o tym ze przeszła przez Sejm ustawa o rozdzieleniu funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości jest niewątpliwym plusem. Przeszła ona chyba bez jakiegoś głośniejszego echa (ja się dowiedziałem o tym z tego bloga), a myślę że to istotna sprawa gdyż już od dłuższego czasu była ona postulowana i zawsze kończyło się na zapowiedziach. Oby teraz ta sprawa osiągnęła szczęśliwy finał. Przyznam szczerze że dla mnie to o wiele istotniejszy news niż ten o IPN, którym tak jak Olgierd bardzo średnio się interesuje.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli ustawę o prokuraturze, która oprócz rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego ogranicza kompetencje prezesa IPN.”

  Mam genialny pomysł. Może za pomocą nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym” wprowadzić ograniczenie uprawnień Prezydenta RP, a za pomocą nowelizacji Ordynacji Podatkowej usunąć Prezesa TVP? 🙂

 6. Poprawka wydaje się logiczna. Dotychczasowy przepis wpisywał prezesa IPN w strukturę decyzyjną prokuratury powszechnej. To tak jakby dla pracownika zwalnianego z jednej firmy prywatnej istniały gwarancje powrotu do poprzedniej firmy.

 7. Kogo to dzisiaj obchodzi!?

css.php