Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

21.02.2012
wtorek

Pieniądze na mądrość

21 lutego 2012, wtorek,

Każdy klub parlamentarny dostaje z budżetu Kancelarii Sejmu ponad 1 tys. zł miesięcznie za posła na jego klubową obsługę. Za 207 parlamentarzystów klub PO dostaje 237 tys. zł, PiS – 155 tys., Ruch Palikota – 53 tys., PSL – 36 tys., a najmniejszy 20-osobowy klub parlamentarny Solidarna Polska 26 tys. zł. Dodatkowo każdy klub może wydać około 10 tys. zł na eksploatacje samochodów służbowych, a na paliwo po 3 tys. na każdy przysługujący klubowi samochód.

Aby legislacyjne inicjatywy poselskie zyskały na prawniczej wartości, marszałek Sejmu Ewa Kopacz zdecydowała dołożyć jeszcze klubom PO i PiS po 20 tys. zł na dwa etaty prawnicze, a pozostałym klubom połowę tej kwoty na zatrudnienie prawnika. Zarządzenie Marszałka Sejmu określa też, że „na doradztwo naukowe w formie ekspertyz i opinii” na każdego posła klub dostaje po 125 zł miesięcznie. Jak widać, to nie wystarcza, by spod piór posłów nie wychodziły buble prawne

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Ciekawi mnie ile partie dostaja z budzetu, jak jest to uzasadnione i jak partie sie rozliczaja. Gdzie jest to opublikowane.

  Mam na mysli dokladne uczciwe rozlicznie przychodow i rozchodow po audycie.
  Wlacznie z pensjami partyjnych towarzyszy.

  Zadne tam Polskiej Komisji Wyborczej strony.

 2. Dowiedziałam się niedawno, że z pieniędzy na prowadzenie biura, poseł może opłacić prywatne ubezpieczenie, to są koszty prowadzenia biura.
  Znam też przypadek pani senator poprzedniej kadencji, która zatrudniała w biurze swojego kochanka. Ponieważ był żonaty, miasteczko małe, można było go mieć przy sobie legalnie.

 3. dlaczego partie dosytaly od kopacz na prawnikow, skoro jak pamietam maja dofinansowanie na dzialalnosc statutowa, w ramach ktorej mieli oplacac i zatrudniac ekspertow?

  poza tym od czego sa prawnicy sejmowi?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Miłe jak nasi drodzy politycy dbają o swoje 4 litery, ale najbardziej szokujący był pomysł emerytury dla kończących posłowanie 😉

 6. Many , many , many
  Idzie wiosna , więc uważam że każdy poseł powinien jeszcze dostawać dodatkową kwotę na kwiatek w butonierce.
  W zależności od przynależności do klubu mogła by to być dla PIS LELIJA BIAŁA z uwagi na ostatnie wypowiedzi jej szefa , ludowcom
  przypadłaby do gustu paprotka , ludziom Palikota JĘZYK TEŚCIOWEJ ,
  PO chyba frezja bo pachnie toto a prawie nie widać.
  Że co że wiosna ? a co tam zawsze mieliśmy tendencje by nosić kwiatek do kożucha.
  uklony

 7. 3000 zł na paliwo to mniej więcej 510 litrów. 510 litrów to przynajmniej 6.4oo km. Miesięcznie. Dziennie, licząc jazdy także w dni wolne, to ponad 200 km. Nie żałują sobie nasi wybrańcy kilometrów i czasu za kierownicą. Może z większym pożytkiem dla społeczeństwa zaczęli by jeździć na taksówkach? Czego im i nam życzę!!!

css.php