Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

6.04.2012
piątek

Dwa lata po Smoleńsku…

6 kwietnia 2012, piątek,

Druga rocznica katastrofy smoleńskiej, która wypada w dzień po Wielkanocnym Poniedziałku, zapowiada się kłótliwie i bardzo politycznie.

PiS od kilku tygodni szykuje się do obchodów i ma pretensje do strony państwowej, że nazbyt skromnie planuje uczenie tragedii sprzed dwóch lat. – Nikt ze strony państwowej nie zaprosił nas na wspólne obchody tej tragedii – żali się Maciej Łopiński, szef Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego.

Oficjalne obchody państwowe rozpoczną się o 8.41 – godzinie katastrofy pod pomnikiem ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W tym samym czasie, po mszy, zwolennicy PiS, zgromadzeni wokół Ruchu odprawią pod Pałacem Prezydenckim Apel poległych, zapalą tam znicze i złożą tulipany. Kwiaty te mają stać się symbolem drugiej rocznicy. Na Krakowskie Przedmieście za pośrednictwem portalu MyPis.pl zaprosił sam prezes Kaczyński. Zapowiedział, że przez Pałacem znów stanie krzyż. – Spodziewamy się kilkudziesięciu tysięcy ludzi – mówi Adam Kwiatkowski, poseł PiS, sekretarz Ruchu. Będą telebimy i profesjonalne nagłośnienie. Sympatycy PiS zwołują się też na wieczór przed rocznicą na protest przed ambasada Rosji. Na Krakowskim Przedmieściu zwolennicy Jarosława Kaczyńskiego o 16 wysychają jego przemówienia, o dziewiętnastej znów odprawią mszę katedrze warszawskiej, by potem przejść w marszu pamięci. Na Krakowskie Przedmieście przyjadę też grupy z Węgier, które gościły niedawno manifestację patriotyczną klubów „Gazety Polskiej”.
Wiadomo, że w tym dniu do Smoleńska przyjedzie oficjalna polska delegacja. Donald Tusk nie wsiądzie do samolotu, a przewodnictwo delegacji powierzył ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu. Na uroczystości zostały zaproszone rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, a także delegacja z Federacji Rodzin Katyńskich. Ze strony rosyjskiej w uroczystościach ma wziąć udział minister kultury Aleksandr Awdiejew. Będzie też jedna osoba reprezentująca Sejm i Senat, Ministerstwo Obrony Narodowej i Prezydenta, (najprawdopodobniej Sławomir Rybicki, brat Arkadiusza, który zginał 10 kwietnia).Jeszcze nie wiadomo ilu bliskich ofiar zdecyduje się na lot, ale większość rodzin ofiar, związanych z PiS będzie na Krakowskim Przedmieściu. Prezydent Bronisław Komorowski nie zraża się manifestacjami i rocznicę zmierza obchodzić uczestnicząc we mszy w pałacowej kaplicy. Zaprosił na nią rodziny ofiar.
Obchody dla zwolenników Jarosława Kaczyńskiego nie skończą się na dziesiątym kwietnia. Wiadomo, że już osiem dni później, w rocznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu, spotkają się w Krakowie. Tam też przemówi do nich prezes PiS.
Izabella Sariusz-Skąpska, prezeska Federacji Rodzin Katyńskiej (jej ojciec zginął w Smoleńsku) powiedziała w wywiadzie dla Gazety: „Dwa lata temu ludzie spontanicznie wyszli na ulice, składali kwiaty, palili znicze. Dziś boje się, że Smoleńsk może znów posłużyć do wyprowadzenia ludzi na ulice, ale w zupełnie innym celu”. Wydaje się, że te obawy niestety obrócą się w smutną rzeczywistość.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 10

Dodaj komentarz »
 1. @”prezes Kaczyński. Zapowiedział, że przez Pałacem znów stanie krzyż”

  Daj boże, będą jaja 🙂

 2. Tak jest, daj Boże! Im więcej tej hucpy, tym dla nas lepiej. Obóz smoleński skutecznie się ośmiesza, a co za tym idzie zmniejsza swoje wyborcze szanse!

 3. A ja mam nadzieję, ze po 2 dniach ostrego świętowania naród z lenistwa nigdzie nie ruszy się

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. przecież to trendy media nakręciły paranoje smoleńską
  bo może myślały że będą na tym niusie jechać tak jak banki na kredytach
  przez całe życie
  ale obywatele najjaśniejszej nie są aż tak zdebilali jakby się niektórym gryzipiórkom wydawało

 6. Karuzela! Karuzela!

 7. Myślę, że po wrzaskach Kaczyńskiego i jego zwolenników pod pałacem prezydenckim znowu spadną notowania PiS-u. To będzie jedyna korzyść z tej awantury.

 8. na szczęście nie wszyscy tak uzważaja, jak autorka tekstu sugeruje. Wielu Polaków uważa, że sprawa jest niwyjasniona i niezbadana dzieki postawie Tuska i na to pozwolic nie mozemy w imie tych co zgineli.

  Popieram protesty. Mam nadzieję,że kiedyś prawda wyjdzie a Ci co przyczynili sie do jej ukrywania jak moim zdaniem zrobił Tusk i jego ekipa poniosa zasłuzoną karę. Uważam, że działania rządu Polskiego i prezydenta obecnego to zdrada naszego narodu.

 9. Miałem nadzieję, że 2 dni świąt wybiją ludziom z głowy Smoleńsk.
  Dziś w TVN zobaczyłem Jarosława Zbaw Polskę Tfu. Czyli będzie jutro cyrk…

 10. ja bym ochronę imprezy zlecił Rutkowskiemu i jego bykom

  krzyż można zabrać z grobu Madzi

 11. JEST JUZ NAWOLYWANIE DO MORDU NA KRAKOWSKIM PRZEDMIESCIU .CZY NAPRAWDE NIE OBRONIMY PREMIERA RZADU PRZED PROWOKACJA I CHECIA ZEMSTY ZA SMOLENSK ? JEZELI ZEMSTA ,TO MOZE TRZEBA JECHAC NA WAWEL -TAM LEZY PRZYCZYNA WSZYSTKIEGO .

css.php