Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

20.04.2012
piątek

Co dalej z tym wrakiem?

20 kwietnia 2012, piątek,

Kiedy prokuratorzy rosyjscy zakończą swoje śledztwo w sprawie kwietniowej katastrowy Tu- 154, ekipa naszych wojskowych prokuratorów pojedzie do Moskwy, by ustalić techniczne szczegóły przekazania wraku. – To ogromne logistyczne przedsięwzięcie, nasi eksperci pojadą i dokonają oględzin wraku pod kątem jego przetransportowania – mówi płk. Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnego Prokuratora Wojskowego. Dodaje, że najprawdopodobniej szczątki Tupolewa będą przewiezione do Polski samochodami, a do całej akcji zaangażowane będzie wojsko, policja i straż graniczna. Wojskowa prokuratura ma dopiero ocenić ile samochodów trzeba będzie wysłać po wrak i ile potrzeba miejsca na jego złożenie. – Nie potrafimy więc dziś powiedzieć gdzie wrak będzie przewieziony, bo nigdy go pod tym kątem nikt nie oglądał z naszej strony. Bierzemy pod uwagę kilka lokalizacji, których na tym etapie nie ujawniamy – mówi płk. Rzepa.

PiS wojujący w Sejmie o uchwałę wzywającą rosyjski rząd do zwrotu wraku nie ma pomysłu, co z nim zrobić, kiedy uda się go sprowadzić do Polski.  – Wątpię by wrak był nam kiedykolwiek zwrócony, więc nie zastanawiamy się nad tym co z nim tu będzie. To sprawa rządu  i niech on się o to martwi– mówi poseł Maciej Łopiński, prezes Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego. Parlamentarny Zespół do spraw zbadania katastrofy smoleńskiej , któremu przewodniczy Antoni Macierewicz,  nigdy na ten temat nie rozmawiał. – Nie wiem, gdzie ten wrak miałby być złożony, nie zastanawiamy się nad tym. Jedyne na czym nam zależy, to znalazł się w takim miejscu, gdzie swobodny dostęp do niego mieli by wszyscy niezależni naukowcy, ale ja go wskazywać dziś nie będę – mówi Antoni Macierewicz. Zastępca szef zespołu smoleńskiego Jarosław Zieliński, mówi, że PiS koncentruje się dziś tylko na tym, aby wrak wrócił: – Nie mamy pomysłu co dalej z nim będzie. Trzeba go przede wszystkim sprowadzić do Polski  i złożyć na nowo jak robi się to w innych krajach po katastrofach lotniczych. Ale nie wiem gdzie i jak, bo to sprawa rządu. Dodaje, że na pewno PiS będzie miał swoją propozycję, gdzie go zdeponować, gdy prokuratura zakończy śledztwo w sprawie katastrofy: – Musi być to takie miejsce które będzie przypominać o tej tragedii po wsze czasy. Platforma Obywatelska sprawy oddaje w ręce prokuratury. Rafał Grupiński, szef klubu parlamentarnego PO, mówi, że nigdy nie był świadkiem jakichkolwiek rozmów w swoim środowisku politycznym na temat tego, co ma się stać z wrakiem w Polsce: – Być może stanie na jakimś poligonie wojskowym, ale to są tylko moje przypuszczenia.

W październiku 2010 roku Rosjanie okryli Tupolewa  brezentem,  a w styczniu tego roku – umieszczono go pod drewniano-stalową wiatą. Zdecydowali, że do momentu zakończenia swojego śledztwa nie wydadzą wraku stronie polskiej. Oby Rosjanie nie zaskoczyli nas swoją gotowością do wydania szczątków Tupolewa, na co my na razie nie jesteśmy przygotowani.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 18

Dodaj komentarz »
 1. Proponuję postawić wraka tutki na rządowym lotnisku, zanim wsiądą do samolotu to może otrzeźwieją.

 2. Ja mam propozycje, gdzie poslac wrak. Do huty.

 3. Na podwórko Jarosława Kaczyńskiego.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Od samego początku znane były hipotezy związane z katastrofą.Układ polsko-rosyjski przyjął jedyną słuszną związaną z naciskami na pilotów aby lądowali.
  Zaniedbano i zaniechano działań aby opracować program niezbędnych badań,które miałyby pozwolić na ich kolejne obalanie lub potwierdzanie.
  Nie mówiąc już o kwalifikacji lotu,który był wojskowy i zgodnie z przepisami Federacji Rosyjskiej przy takich warunkach o takim wyposażeniu lotnisko powinno być zamknięte.Allen Paul opisał zmowę milczenia,która doprowadziła do ZBRODNI PRZEMILCZENIA w książce KATYŃ.Historia lubi się powtarzać bo służy ku temu aktualna polityka historyczna z wiarą w EKONOMIĘ POLITYCZNĄ bazującą na kolejnej utopii.
  Czy znajdzie się kolejny zagraniczny kandydat aby napisać książkę KATYŃ II???!!!

 6. na Wawel?…

 7. Pod dyktando PiS i Macierewicza wszyscy redaktorzy z zaduma lub zacietrzewieniem pochylaja sie nad sprawa wielkiej wagi- wrakiem. Pytam: gdzie sa wraki poprzednich katastrof? Gdzie Casa? Gdzie wrak z lasu Kabackiego? Nie zgineli tam ludzie? Nie byli Polakami? Byli niewazni? Nie tu chodzi o spiewke powtarzana dla podtrzymania nastrojow w PiS, tu chodzi o element nowej kultury a wlasciwie religii smolenskiej. Media daja sie wpuscic w ten kanal tworzenia relikwii. Juz nie chodzi o to, ze balwochwalcze (jak KK na to pozwala!?) czy wrecz oblakancze zachowania (kradziez elementow wraku i wmontowywanie ich w oltarze i swiete obrazy) ale o zdrowy rozsadek! Tu go nie ma za grosz. Jak Rosja prowadzaca dochodzenie moglaby teraz wydac dowod rzeczowy? Czy gdzies juz jakas prokuratura czy sad tak zrobily? Ale kiedy juz zakonczy sie dochodzenie, po co ten wrak tu taszczyc? Czy aby nie jedynie dla celow politycznych i propagandowych…? Czy nie zmierzamy do punktu , w ktorym bedziemy sie modlic do klamki od WC znalezionej w Smolensku?

 8. Ja proponował bym zgodnie z pomysłem posła Zielińskiego „Trzeba go przede wszystkim sprowadzić do Polski i złożyć na nowo jak robi się to w innych krajach po katastrofach lotniczych”. Po złożeniu podarować PIS-owi. Niech sobie chłopcy latają nim do woli.
  kamikadze

 9. jaki jest sens wydawania tylu pieniędzy na sprowadzenie wraka, który tylko będzie wszystkim przeszkadzał i ewentualnie będzie przyczyną następnych politycznych sporów?
  Kto przy zdrowych zmysłach sprowadza na własne podwórko nawet swój najbardziej ukochany samochód i potem tylko na niego patrzy z utęsknieniem.
  Spójrzmy realnie: ten wrak nadaje się tylko do utylizacji.
  Najwyżej co można sprowadzić jakąś jego symboliczną część ( to ułamane np skrzydło, czy część kokpitu) aby potem użyć go jako cześć składową pomnika pamięci tych, którzy tam zginęli

 10. Ależ to lotnisko było zamknięte! Nie było go już w żadnych wykazach! Tyle, że „Polski prezydent lata gdzie chce!”, więc postanowił lądować niemalże na kartoflisku, bo wszystkie istniejące przedtem urządzenia, które jeszcze do czegokolwiek się nadawały, zostały wcześniej wywiezione do Briańska. To, że tydzień wcześniej lądowały tam samoloty z premierami, nic nie znaczy. Ot, zorganizowaliśmy piknik, wszystko przywieźliśmy ze sobą, ale później to zabieramy. Pasa startowego nie zabieramy, bo może kiedyś się przydać w awaryjnej sytuacji .
  A poza tym, nawet gdyby lotnisko jeszcze było lotniskiem i to wojskowym, zamknąć go nie byłoby można w odróżnieniu od cywilnego.

 11. Wrak z chwilą pojawienia się w Polsce stanie sie relikwią i przyczyni się do kolejnej bitwy o to, gdzie ma stanąć. Stawiam na lokalizacje o charakterze religijno – politycznym np. Częstochowa lub Krakowskie Przedmieście w Warszawie.

 12. Prokuratorki zmarnują jeszcze masę kasy:

  „Kiedy prokuratorzy rosyjscy zakończą swoje śledztwo w sprawie kwietniowej katastrowy Tu- 154, ekipa naszych wojskowych prokuratorów pojedzie do Moskwy, by ustalić techniczne szczegóły przekazania wraku. – To ogromne logistyczne przedsięwzięcie, nasi eksperci pojadą i dokonają oględzin wraku pod kątem jego przetransportowania – mówi płk. Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnego Prokuratora Wojskowego”.

  Także na bezwartosciowy już (pod wzgl. śledztwa) złom.

 13. @Mieczysław S.Kazimierzak
  21 kwietnia o godz. 21:20

  „Od samego początku znane były hipotezy związane z katastrofą.Układ polsko-rosyjski przyjął jedyną słuszną związaną z naciskami na pilotów aby lądowali.”

  Od samego początku było raczej oczywiste, że piloci rozwalili samolot lądując w takich warunkach. Równie oczywiste jest, że zrobili to pod presją wyborczej wycieczki Kartofla.
  Badania przyczyn katastrofy tylko to potwierdziły.

  „Czy znajdzie się kolejny zagraniczny kandydat aby napisać książkę KATYŃ II???!!!”

  A co na to lekarz?

 14. Pałac Prezydencki należy zamienić w Muzeum (Mauzoleum ?) ś.p. Lecha Kaczyńskiego i w nim umiejscowić wrak Tu-154 !

 15. Wrak przetopić bo inaczej zostanie złotym cielcem ludu smoleńskiego a tego Polacy chyba nie chca.

 16. Proponuję oddać wrak PiSowi, do noszenia na pochodach,demonstracjach i innych tańcach wojennych. Na czas pomiędzy nimi można by wybudować specjalne Muzeum Wraku, największe w Europie. Albo w Galaktyce.

 17. Slyszymy, ze rozstrzygniety jest konkurs na pomnik smolenski: oszczedna platforme z widokiem na miejsce katastrofy.
  Proponuje uzupelnic ten projekt tak, aby to byl widok na zlozony tam wrak samolotu.

 18. wszyscy wyznawcy pancernej brzozy ,to zacofane ,zaplute karly komunistycznej miedzynarodowki ,nikt z was nie wspomnial ze wrak po 2 latach przykryto dachem aby go umyc poprostowac blachy ,podmalowac , moze i internet doprowadza oh jak oni dbaja o polaczkow przecierz to jest pokaz sily .
  a wy kundelki szarpiace za nogawki na pysk i poklony bic
  my i tak tego wraku nie dostaniemy , a jesli to juz bedzie tak podrasowany ,ze psu on na bude

 19. Najlepsze miejsce to dziedziniec przed pałacem prezydenckim, w którym dozywotnio bedzie urzędował jarek k. Do mniejszych części będą mogły aplikować poszczególne parafie i rodziny ojca doktora dyrektora, by umieszczać te kawałki jako relikwie na ołtarzach.Najmniejsze okruchy otrzymywać będą najbardziej świętobliwi, jako relikwie osobiste, Na wzór kropli krwi JP2.

css.php