Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

18.06.2012
poniedziałek

PSL walczy o swoje

18 czerwca 2012, poniedziałek,

PSL już zwiera wyborcze szeregi i subtelnie odcina się od działań koalicjanta. Prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak wysłał list do samorządowców, by zawalczyli z planami Jarosława Gowina dotyczącymi likwidacji sądów. Rusza kolejny etap sporu dotyczącego planów reorganizacji sądów rejonowych. PSL wystosowało do samorządowców list z apelem o pomoc w tej sprawie.

„Parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego wspólnie z członkami Stowarzyszenia Amici Curiae podejmują próby przeciwdziałania degradacji społecznej mniejszych miast i miasteczek. W związku z tym w dniu 31 maja 2012 roku, został zgłoszony wniosek o rejestrację Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wrraz z projektem ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych, oraz o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Celem projektowanej ustawy jest doprowadzenie do zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej zasad tworzenia sądów. Inicjatywa obywatelska wymaga zebrania minimum 100 tysięcy podpisów. W związku z powyższym zwracamy sie z prośbą do Państwa o wsparcie działań mających na celu zebranie na terenie Państwa samorządów jak największej liczby podpisów co będzie wyrazem dążenia do zmian w ustroju polskiego sadownictwa.”
PSL napisał też wniosek Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą, ustawy o ustroju sądów powszechnych. Umożliwia ona wydanie rozporządzenia znoszącego sądy.

Jak to się ma do wyborów? Warto przypomnieć wynik jaki, ku zaskoczeniu wszystkich zdobył PSL w ostatnich wyborach samorządowych: ponad 16 proc. głosów do sejmików wojewódzkich, tracąc do PiS tylko siedem. Kluczem do tego wyniku były dobrze skonstruowane listy wyborcze. Na każdej musiał się znaleźć ktoś związany z oświatą, często popularny nauczyciel czy dyrektor, ktoś związany z rolnictwem, z przedsiębiorczością, przedstawiciel spółdzielczości i wreszcie ktoś znany lokalnej społeczności z pracy w sądzie czy w innej instytucji związanej z wymiarem sprawiedliwości. Wyborcy tej partii traktują wybory samorządowe jako załatwianie życiowych spraw. Dlatego trudno zmobilizować ich do pójścia na wybory parlamentarne czy prezydenckie. Tam, w przekonaniu tego elektoratu, nic konkretnego się nie decyduje. Jeśli mają już swojego wójta, burmistrza czy ludzi w powiecie, to wystarczy. Ci z kolei dają miejsca pracy znajomym, rodzinom i tworzy się politycznie zabarwiony układ rodzinno – zawodowych zależności. Jest więc w najgłębszym interesie partii z zieloną koniczynką w logo, by reforma sądownictwa jaką planuje Gowin po prostu się nie powiodła.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Teraz cwaniak pawlak chce aby samorządy zbierały podpisy dla partii Pawlaka i o stanowiska pracy w sądach,a nie widział że Polacy chcieli aby PSL głosował za odrzuceniem funduszu kościelnego,tylko głosował za utrzymaniem funduszu ,a teraz czego od nas chce ,żeby samorządy zbierały podpisy żeby nie likwidować sądów powiatowych bo w większosci sa to kumple PSL=u i ich rodzin.Jak Pawlakowi nie na ręke jest likwidacja sądów to widzi Polakow i prosi o pomoc ale jak my prosiliśmy o poparcie to Pawlaka nie było .Wszyscy w rządzie raptem porobili sie świętymii nie moga raz na zawsze zlikwidować konkordat żeby nie byc sługusami kleru,ale się czegos boią,chyba tego że w wyborach babcie ich nie poprą.

 2. Te działania PSL mnie smieszą….szukają taniego poklasku!!
  Jak głosowali w sprawie ?emerytur? pamiętamy i dług spłacimy.>>>>

 3. Chyba wszyscy juz przyzwyczaili się do tego że ta obrotowa partyjka uwielbia być równocześnie i w koalicji i w opozycji.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. STRASZNY TEN KOALICJANT PLATFORMY -ZADNEJ IDEOWOSCI I SOLIDARNOSCI ,SAMA PRYWATA I PARTYJNIACTWO -BYLE DLA SIEBIE I WLASNEGO SRODOWISKA .ZADNEGO MYSLENIA O POLSCE.BARDZO PONURA PARTIA OBROTOWA .

 6. Czyżby partia obrotowa przeczuwała nadchodzące zmiany.

 7. PO wyczerpała swoje możliwości pokarmowe.

 8. Szczurki fałszywe już zaczynają kombinować jak tu następnych wykiwać.

css.php