Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

16.02.2013
sobota

Giertych, Żalek, Marcinkiewicz…Razem

16 lutego 2013, sobota,

Dziś na swoim facebookowym profilu Roman Giertych ogłosił powstanie Instytutu Myśli Państwowej.
Szefem całego zamieszania jest najpewniej były wicepremier z LPR. Komunikat o powstaniu Instytutu kończy się zachętą do kontaktu przez email kancelarii adwokackiej Giertycha . Razem z nim w  nowym Instytucie nad państwem chcą się zamyślać Jacek Żalek (czołowy konserwatysta PO)  i , co jest dużym zakończeniem, Stefan Niesiołowski (konserwatysta umiarkowanym, który chciał dyskutować nad ustawą o związkach partnerskich).

Dalej ci, którzy dobrowolnie, lub pod naciskiem prezesa Jarosława Kaczyńskiego musieli pożegnać się z PiS: Kazimierz Marcinkiewicz, Jarosław Jagiełło, Michał Kamiński, Jan Filip Libicki (dziś senator PiS)  i jego ojciec Marcin Libicki. Są też Zbigniew Chrzanowski, Wojciech Bosak, Leszek Moczulski, Andrzej Gąsienica Makowski, Tomasz Szyszko.
W grupie inicjatywnej nie ma szefa MSZ Radosława Sikorskiego, który  z Romanem Giertychem i Michałem Kamińskim pozostaje w nieustającym kontakcie. Wiadomo, co by pomyślał o tym premier, ale Sikorski po cichu wspiera inicjatywę. Wojciech Wierzejski (były poseł LPR) już skomentował inicjatywę facebookowym „lubię to” . Jerzy Budnik, konserwatywny  poseł PO napisał: „Uważam, że jest potrzebna, bo mamy w kraju deficyt dyskusji ideowo-programowych.”

Pierwsze oficjalne spotkanie zapowiadane jest na wiosnę. A o co im chodzi? Piszą, że to ”porozumienie promujące nowe idee dla Polski, analizujące zmiany zachodzące w świecie współczesnym i formułujące konkretne propozycje rozwiązań ustrojowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych.” Chcą stworzyć  kuźnię ekspertów profesjonalnie pracujących nad programem dla Polski, współpracować ze środowiskami biznesowymi i akademickimi. A wszystkim co stworzą będą się dzielić „tak jak to czynią profesjonalne think tanki”.

W najbliższym czasie chcą wziąć na warsztat cztery tematy:
– poszerzenie kategorii obywatelstwa o potomków obywateli polskich zza wschodniej granicy;
– zagadnienie kryzysu strefy euro;
– działania polityki polskiej w kontekście zmiany biegunów politycznych i gospodarczych na świecie;
– polityka państwa na rzecz rodzin w kontekście kryzysu demograficznego.

Tematy  ważne, ale gdy przypominam sobie poglądy zapomnianych już polityków, to widać, że trudno im będzie wypracować wspólne stanowisko. Bo jak pożenić eurosceptycyzm  Romana Giertycha, z euroentuzjazmem Stefana Niesiołowskiego w kwestii wprowadzenia euro . Jak zaradzić kryzysowi demograficznemu, gdy konserwatywny Jacek Żalek, ma na tę sprawę  różny od Kazimierza Marcinkiewicza pogląd, który w ostatnich latach ewoluował w kierunku obyczajowego liberalizmu.
Zapewniają, że nie są i nie chcą być zalążkiem nowej partii politycznej. Dziś może nie, ale gdy uznają, że państwo ich potrzebuje, to w myśl zasady „nie chcę, ale muszę”, w partię się pewnie przemienią.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 20

Dodaj komentarz »
 1. Razwiedka znowu przestawia pionki na szachownicy

 2. W końcu wiemy kto jest krynicą wiedzy dla Levara – „mędrzec” Michalkiewicz.

 3. Ten cały twór wydaje mi się jakiś podejrzany. Wątpię aby był on tworzony faktycznie po to aby dyskutować o kwestiach ważnych dla Państwa…

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. amerykanscy i europejscy politycy tez gdzies sie przyklejaja po skonczeniu swojej sluzby spolecznej, chec bycia sluchanym to jak chec bycia czytanym przez innych, co np taki matol jak ja napisze, odnoga internetu
  ale moze dobre w tym jest to, ze chociaz po „smierci” zacznal w koncu z soba rozmawiac, skoro w trakcie waznej i historycznej sluzby panstwowej nie potrafili…
  a dalej snuc marzenia: byc moze kiedys takie think tanki stana sie jakas przygotowalnia i przechowalnia – w dobrym znaczeniu – dla potencjalnych sluzacych panstwu.
  Niesiolowskiego odrzucam, nieodpowiedzialny swarliwy warchol, co juz na blokach skresla inicjatywe dla mnie

 6. liberalizm meczy, prosze pani kochanej…
  niech pani sobie wyobrazi:
  prawie kazdego rana budzisz sie na cholernym kacu,film zerwany, tak, ze nie wiesz,
  czy to pietuszki czy oxford, obok chrapie jakas baba(dzieki bogu, baba!),
  tak ci peka glowa, ze zapomniales w co zainwestowales – nieruchomosci?zloto?
  nie pozostaje nic innego jak zadzwonic do mamy…
  – co jest synku kochany?
  – ach, chyba pojde na prawo mamo…
  – tak naprawde?
  – tak, mamo, postanowilem przestac grzeszyc, od zaraz
  – chwala bogu na wysokosci, synku!
  -acha, mamo, czy pamietasz jeszcze gdzie schowalem moj pin?
  – w ksiazeczce partyjnej, tfu!, do nabozenstwa, synku…

 7. Jakoś nie przypominam sobie, żeby wymienieni panowie kiedykolwiek zajmowali się myśleniem. Może poza Moczulskim, który kiedyś wyprodukował książkę o geopolityce i zajmował się historią. Wspólnych poglądów oni nie mają i chyba nie potrzebują. Na co im poglądy? Wystarczą stołki, o które mogą wspólnie zabiegać.

  Gdzie ten think tank będzie działał? Na facebooku? U Giertycha w przedpokoju?

 8. Poszerzenie obywatelstwa o potomków polskich obywateli – jestem za, ale to chyba niewiele zmieni. Takich osób, które chciałyby przyjechać do Polski nie ma chyba wiele.

  Kryzys strefy euro – kryzys jest, ale w strefie dolara jest większy. Ja myślę, że ta strefa działa lepiej niż wygląda, bo państwa w kryzysie się jednak reformują. Zagadnienie przystąpienia Polski jest bezprzedmiotowe, bo Polska nie spełnia żadnych warunków i spełniać nie będzie przez kilkadziesiąt lat.

  Polityka demograficzna – nie będzie żadnej polityki, bo nie ma i nie będzie kasy. Za 10-15 będzie po systemie emerytalnym, wszyscy zdolni do wyjścia z domu pójdą do pracy na czarno i dalej sprawa się sama rozwiąże bez udziału państwa.

  PS.
  Czy w think tanku będzie Giertych Senior (ten od smoka wawelskiego)?

 9. To raczej Instytut Politycznych Trupów.

 10. kontestator
  16 lutego o godz. 22:02
  to jest po prostu residen evil do kwadratu 😉

 11. kosa moczulski,he,he…

 12. Instytut bezmyślności polityków . Polityków skompromitowanych i nieudaczników, Moczulski na dodatek to szczyt bezczelności; autor artykułów o świetlanych szlakach kolejowych młodzieży komunistycznej w stalinowskich Nowych Drogach ? współpracownik SB. który jednocześnie wyzywał innych od płatnych pachołków Rosji ? To jakieś absurdalne kuriozum! Na czyj koszt? może podatników? Taki instytut bezmyślności mamy już w Senacie.

 13. Pierwsza myśl- mysz chce urodzić górę, inne myszy ochoczo dołączają.

 14. Nieudacznicy i przegrani ,łączą się.Głupota pogania idiotyzm.A może i dobrze ,bo Nesioł ,będzie mógł się wyzywać nie kompromitując PO,i badane w laboratorium insekty.

 15. ZChN już się zbliża…

 16. brakuje tutaj dorna, najsztuba i szeremetiewa,
  ale to nie jedyni,
  ktorynm wzwod myli sie z ojczyzna 😉

 17. open
  17 lutego o godz. 12:37

  „Pierwsza myśl- mysz chce urodzić górę,”

  Oni urodzą kopiec na którym stanie statua „Gajowego” – broszurę zredaguje „Czlowiek z bruzda” czyli Nalęcz. W towarzystwie tych typów z pod ciemnej gwiazdy brakuje jeszcze marynowanej w brylantynie gnidy „Radka”. Kamiński jako wiecznie zdyszany pendrak w kusym palto będzie dobrym Sekretarzem. Jako pozostający w „nieustającym kontakcie” z Sikorskim będzie mógl mu poslać efekty nasiadów swoim drutem. Wprost na biurko we dworku co pozwoli uniknąć dublowania durnych pomyslów w obydwu kancelariach.

  „- zagadnienie kryzysu strefy euro;”
  To je dobre ! Tematy na kazdą kieszeń i przystanek PKS-u ! Brakuje jeszcze Departamentu Horoskopów i angielskojezycznego programu w TV „CHCEM” dla obcokrajowców. Spikerem powinien być ten ahhh,eeeh,hmm,iii,ueee Kaziu Marcinkiewicz !

  „Jak zaradzić kryzysowi demograficznemu”
  Czekam na przepisy i opisy pozwalające walczyć z kryzysem ! Z „genderowego” opisu nowego thinktanku widzę jednak ze nic z tego nie wyjdzie. No bo kto ma pokazywać komu – Niesiolowski -> Kaminskiemu, Giertych -> Marcinkiewiczowi !?

  http://www.youtube.com/watch?v=kUcNbV8Wy4c

 18. he, he, he,
  Jacek Żalek, Stefan Niesiołowski Kazimierz Marcinkiewicz, Jarosław Jagiełło, Michał Kamiński, Jan Filip Libicki (dziś senator PiS) i jego ojciec Marcin Libicki. Są też Zbigniew Chrzanowski, Wojciech Bosak, Leszek Moczulski, Andrzej Gąsienica Makowski, Tomasz Szyszko.
  Brakuje jeszcze Marka Jurka, który jako marszałek Sejmu zapomniał zamówić msze by przestało padać i spowodował powódź w III RP.
  he, he, he, eh to nawet już nie jest śmieszne

  Niezły tekst pani Dąbrowskiej

 19. ….wycodzimy we dwoje, on drugie skrzypce, na papierosa
  (reszta przestala palic, albo umarla)
  – nun, diesa katastrofe von smolensk war doch attentat, habe ich gehört…
  papieros przestaje mi smakowac, w powietrzu wisi mgla, ktora przenika mnie do kosci

 20. Czy warto zajmować się taką pierdołą? Znowu będą radzić, jak poprawić przeszłość.

 21. To ci państwo mają myśli? Szokujące.

css.php