Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

21.03.2013
czwartek

Przesłuchanie (przeczołganie) Arabskiego

21 marca 2013, czwartek,

„Arabski, czy w Madrycie, czy w Londynie – kara cię nie ominie” – taki transparent przywitał w Sejmie Tomasza Arabskiego. Dziś spotkał się z sejmową Komisją Spraw Zagranicznych, która opiniuje kandydatury na ambasadorów proponowane przez ministra spraw zagranicznych.

Wielki transparent (ok. 2,5 x3 m.) trzymała grupa pięciu osób. Przedstawili się jako obywatele Rzeczpospolitej, ale na przepustkach upoważniających ich do wejścia do Sejmu  mieli napisane „Prawo i Sprawiedliwość” (oznacz to, że weszli na zaproszenie klubu parlamentarnego PiS). Przed drzwiami do sali komisji sejmowej doszło do szamotaniny ze Strażą Marszałkowską, bo grupa zaproszonych przez PiS nie miała zgody na rozwijanie transparentów.

Już na początku posiedzenia posłowie PiS wnioskowali o to, by Arabski zrezygnował z kandydowania.  – Tomasz Arabski chciał uszczuplić prerogatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Trwa śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, a pan Arabski może być w nim osobą kluczową – powiedział Witold Waszczykowski (PiS). Dodatkowo oliwy do ognia dolała wczorajsza decyzja stołecznego sądu o wznowieniu umorzonego śledztwa ws. organizacji lotów do Smoleńska w 2010 r. Wniosek w tej sprawie złożyli Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła to śledztwo 30 czerwca zeszłego roku.  Śledztwo w cywilnym wątku katastrofy zostało umorzone m.in. „z braku cech przestępstwa”. Śledczy tłumaczyli, że „zabrakło wszystkich elementów, które muszą być”, aby stwierdzono popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków.

Grupka ludzi trzymająca transparent rozdawała posłom kartki z wypisanymi zarzutami pod adresem Arabskiego.  Większość wiąże się własnie z katastrofą smoleńską. Są to m. in:  koordynacja tragicznego lotu do Smoleńska „zakończonego śmiercią Prezydenta RP”, „prowadzenie sekretnych rozmów w Warszawie i w Moskwie z Rosjanami”, „łamanie zasad dyplomacji,  „zlekceważył pracowników ambasady RP i złamał zasady dyplomacji, wypraszając ze spotkania w moskiewskiej restauracji pracowniczkę ambasady RP w Moskwie” oraz „ukończenie inżynierii dźwięku na Politechnice Gdańskiej”. Posłowie PiS podnoszą, że Arabski chce „uciec” na placówkę dyplomatyczną przed odpowiedzialnością za katastrofę smoleńską. – Nie można na placówki wysyłać osób, które hipotetycznie mogą być podejrzanymi – mówił Arkadiusz Mularczyk i dodał: – Nie wiemy jakie materiały na Tomasza Arabskiego są w Moskwie. Na przesłuchaniu Arabskiego pojawił się też Antoni Macierewicz, choć nie jest on członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, to zgodnie z regulaminem sejmu może się wypowiedzieć, ale nie może głosować. –Czy nie wstyd panu, że Polskę będzie reprezentowała osoba odpowiedzialna za zorganizowanie lotu, w którym zginął polski prezydent? – pytał Marek Suski (PiS). Kandydat na ambasadora raz jeszcze powtórzył, że to nie on organizował tragiczny lot. I dodał: – O dziesiątego kwietnia są prowadzone kampania polityczne, które sprawiają, że moje życie przebiega w falach. Te wydarzenia nie będą miały wpływu na moją prace w Madrycie.

Radosław Sikorski rekomendując Arabskiego na ambasadora mówił, że jako szef KPRM uczestniczył w większości wizyt zagranicznych premiera i przygotowywał Donalda Tuska do wielu spotkań dotykających spraw zagranicznych. Opiniowanie kandydatów na ambasadorów nie wynika z przepisów prawa, lecz z tradycji. Sikorski dodał, że jest to kandydatura polityczna. Nominacje ambasadorskie dzielą się bowiem na polityczne (kiedy nominuje się osoby z politycznym doświadczeniem jak np. Hanna Suchocka w Watykanie) oraz nominacje ze służby zagranicznej (kiedy nominuje się tych, którzy przechodzą przez wszystkie szczeble w dyplomacji). Arabski w swoim wystąpieniu nie odniósł się w żaden sposób do zarzutów posłów PiS. Sikorski przypomniał, że Arabskiego, kiedy zostanie ambasadorem, nie będzie chronił immunitet, uniemożliwiający mu ewentualne stawienie się przed sądem, który będzie zajmował się sprawą przygotowań tragicznego lotu do Smoleńska. Pytań o to, jaki pomysł ma Tomasz Arabski na funkcjonowanie placówki zagranicznej w Madrycie padło jak na lekarstwo. A PiS jeszcze raz udowodnił, że liczy się dla niego przede wszystkim Smoleńsk.

*

Członkowie Komisji Spraw Zagranicznych większością głosów rekomendowali kandydaturę Tomasza Arabskiego na ambasadora Hiszpanii.

 

Szarpanina w Sejmie przed przesłuchaniem Tomasza Arabskiego jako kandydata na ambasadora w Madrycie.

Szarpanina w Sejmie przed przesłuchaniem Tomasza Arabskiego jako kandydata na ambasadora w Madrycie.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 16

Dodaj komentarz »
 1. A więc społeczeństwo wreszcie mogło prześledzić wypowiedzi jak też podejmowane decyzje POlityczne za które ja zwykły Kowalski bardzo się wstydzę.Przecież każdy wie jak zachowywał się Arabski wobec śp.prezydenta L.Kaczyńskiego i dziś ma czelność ubiegać się o stanowisko ambasadora,gdzie jest honor u tego człowieka i u tych którzy wystawiają taką kandydaturę.Jak dotychczas wszyscy zamieszani w tą zbrodnię w taki lub inny sposób są awansowani lub chronieni przez obecny rząd a to dlatego by mieć obrońców w służbach których celem jest dochodzenie do prawdy a nie ukrywanie jej.Każdy kto dotychczas nie miał okazji oglądać debaty PO mógł się przekonać czym dla nich jest taki a nie inny kandydat który ma reprezentować kraj na zewnątrz,lecz ten rząd ma to do siebie że robi wszystko na wspak.

 2. Widziałem. Słyszałem wypowiedzi. Żenujące przedstawienie niegodne pieniędzy, które płacimy naszym przedstawicielom. Najchętniej widziałbym to całe towarzystwo na zielonej trawie, a nie w parlamencie. Oto Polska właśnie. Pocieszam się, że gdzieś tam w przestrzeni leci już planetoida, która walnie celnie i skutecznie w to siedlisko pychy. I zrobi to skuteczniej niż w Czelabińsku. O to cię proszę, Panie.

 3. Oczywiście w promowaniu Tomasza Arabskiego udział bierze Radek Sikorski.Nic nie zrozumiał z wywiadu jaki mu udzialił Jams Goldmisth i który został zamieszczny w polskiej wersji językowej książki PUŁAPKA.Obecny minister od wojennych spraw zagranicznych po odbuciu praktyki jako minister wojny dobrze znał rzemiosło związane z handlem WOJNĄ I POKOJEM.To dziedzina,która rozwijała się od czasów wojen napoleońskich.Chińczyk Song Hongbing w książce WOJNA O PIENIĄDZ pokazuje historie bankowości na przykładzie sagi rodu Mayer-Rothschild.
  Oczywiście ministrowie nie są douczeni ekonomicznie,ale w handlowaniu najbardziej zyskownym towarem mogą mieć wspólny mianownik,stad i ambasadorska nominacja.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Miecio już i tutaj nasikało. Jak kundelek, który pod każdym słupkiem łapkę podnosi. Co za zaraza dotyka nasz kraj, że takie Miecie się tu lęgną masowo? Rozumiem Marka Suskiego czy Hofmanna, to są pozbawieni moralności karierowicze, którzy będą szczekać cokolwiek ich pan im każe, ale co napędza takie Miecie?

 6. Żenujące widowisko w wykonaniu członków PiS-u. Zapominają, że to Kancelaria Prezydenta organizowała feralny lot 10 kwietnia. A Arabski nadaje się na ambasadora w Hiszpanii, studiował iberystykę, płynnie mówi po hiszpańsku, ma duże doświadczenie administracyjne i organizacyjne.

 7. to już chyba niepoprawność upublicznianie głupoty posłanek i posłów z PiS i przystawek (SP). Oni kompromitują Sejm i kraj.

 8. Może Autorka spróbuje się dowiedzieć jakie kwalifikacje na stanowisko ambasadora w Hiszpanii ma niejaki Arabski ? Please ! Czy on chociaż zastrzelil jednego slonia !? Może jedynym powodem bylo np. wytrąbienie wiadra „Sangrii” przez slomkę podczas urlopu !? To że niejaki „Radek” nie zrozumial nic z wywiadu to wiadomo bo jemu nie placą za myślenie. Wieszak na krawaty z Jermyn Street nie myśli – on tylko stoi w kącie i czeka aż go użyją !

  PS.1
  „Mieciowi” za link do Goldsmitha dziękuję !
  Podaje :
  http://www.youtube.com/watch?v=HfpO-WBz_mw
  PS.2
  Nie wiedzialem że są camele przez 1 „m” !

 9. Andrzej!

  Czy jestes pewny, ze to ten sam Tomasz Arabski, ktory zostal wlasnie ambasadorem w Hiszpanii?

  O ile wiem na Politechnice nie ma iberystyki a
  Tomasz Arabski jest z z wykształcenia mgr inż. telekomunikacji a zawody dziennikarzem…

  Zdolnoscxi organizacyjne?
  Jakie konkretnie i co zorganizowal jesli mozna wiedziec?
  Jezeli chodzi o lot do Smolenska to nie PiS ale juz połowie września 2012 prokuratura skierowała do premiera Donalda Tuska wystąpienie sygnalizacyjne dotyczące uchybień kancelarii premiera przy organizacji wizyty.

  Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Renata Mazur dodała, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wykształciła się nieprawidłowa praktyka co do lotów VIP-ów, czego świadomość miał szef KPRM Tomasz Arabski…nasz niby iberysta i organizator.

  Wśród nieprawidłowości w KPRM Mazur wymieniła: zbyt późne złożenie zapotrzebowania na lot premiera i brak złożenia zapotrzebowania na lot prezydenta; nieprawidłową koordynację działań; niewiedzę o pewnych przepisach; bezpodstawną odmowę udzielenia samolotu specjalnego.

  Co do odpowiedzialnosci rzadu:
  MSZ i ambasady RP w Moskwie prokuratura uznała za nieprawidłowe m.in. opieszałość co do notyfikowania wizyty prezydenta w Rosji; brak reakcji na niepowiadamianie przez Rosję o zgodzie na przelot i lądowanie samolotu z prezydentem oraz na nieprzesłanie przez Rosję tzw. kart podejścia dla załogi Tu-154 na lotnisko w Smoleńsku.

  Co do odpowiedzialnosci BOR-u podlegajacego premierowi to juz wiemyu co do wojskowych podlegajacych ministrowi obrony czyli znowu jest to odpowiedzialnisc rzadu i premiera
  w sierpniu 2011 r. wojskowa prokuratura postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych dwóm oficerom, którzy w 2010 r. zajmowali dowódcze stanowiska w ówczesnym 36. specpułku. Chodzi o organizację lotu Tu-154M w zakresie wyznaczenia i przygotowania załogi samolotu. Podejrzani nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień.

  Zalaczam oficjalne pismo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w ktorym Andrzej Kremer pod sekretarz stanu do Kancelarii Prezydenckiej !!! –
  wyraznie pisze, ze organizacja lotu i cala logistyka ma sie zajac strona rzadowa – glownym organizatorem i koordynatorem byl „iberysta” Tomasz Arabski…
  http://puchaty.files.wordpress.com/2010/07/list-kremera-do-stasiaka.jpg

 10. Andrzej Falicz
  22 marca o godz. 3:53
  „….Wśród nieprawidłowości w KPRM Mazur wymieniła: zbyt późne złożenie zapotrzebowania na lot premiera i brak złożenia zapotrzebowania na lot prezydenta; nieprawidłową koordynację działań; niewiedzę o pewnych przepisach; bezpodstawną odmowę udzielenia samolotu specjalnego…..”

  No i patrz Pan – redaktór Dąbrowska nie potrafila odpowiedzieć na pytanie jakie to szczególne przymioty predestynują tego CHAMA do funkcji ambasadora a tu taka „rakieta” ! On ci „orrrganizator” – należy się zatem spodziewać że tej memei przydzielony(a) zostanie ktoś kto bedzie uważal żeby ambasada nie stala się jakimś tanim burdelem, meliną gdzie na haslo portier sprzeda flachę czy czymś podobnym. Mam też nadzieję że lepsza polowa zabierze swoje futra – wszak noce w Madrycie potrafią być zimne. No i wspólczuję pracownikom że im takiego El Cida posylają. Ale cóż – grupa się rozjeżdża…

  http://niepoprawni.pl/blog/164/gruppenfuehrer-kat

 11. Dlaczego nie piszecie że paranoik oskarżył kandydata o przestępstwo ,i będzie za to sądzony.To jest jedyny przypadek w dziejach dyplomacji.Dlaczego o tym cisza.

 12. Jestem przeciwnikiem PIS-u. Uwazam ze ta partia jest bardzo szkodliwa dla interesow Polski. Uwazam jednak ze obrona, niekaranie klamcow i lapowkarzy, a nawet awans takich ludzi jak omawiany facet kompromituje PO i niestety partia ta bardzo za to zaplaci bardzo wysoka cene. Wyglada na to ze w partii tej kazdy na kazdego ma haka. Tacy ludzie jak Niesiolowski, Arabski, Kopacz i wiele innych powinni zostac usunieci z polityki i nie kompromitowac siebe i swojej partii. To jest PATOLOGIA PANSTWA

 13. Rozumiem, że pomysł z testami psychologicznymi dla kandydatów na posłów i senatorów nie przejdzie. Ale może by tak chociaż testy na inteligencję zorganizować? Tylko kto by wtedy reprezentował Pis?

 14. Demetria
  22 marca o godz. 21:32
  chociaż testy na inteligencję zorganizować?

  Demetrio !
  Podejrzewam że w wypadku zorganizowania testu wyniki bylyby filtrowane przez ruskie serwery a zwycięzcami okazali by się z pewnością :
  Julia Pitera i Adam Szejnfeld ex aequo z „Grzechem”.
  Testu natomiast nie uznalby „Dziurawy Stefan” – razem z JKM.

 15. No cóż, skądinąd sympatyczny Pan A. Falicz jest w stanie wszystko udowodnić, nawet to, że w PiS-ie są sami mili i dobrze wychowani ludzie.

 16. coraz mniej koryt i koleżeństwo z odpowiednim rodowodem skacze sobie do oczu, kto nażre się więcej. Mając Polskę i Polaków, jak w tytule artykułu Kasprowicza, w dupie

 17. A jak się Kaczyński zachowywał, to ktoś zapomniał ? Te „spieprzaj dziadu”, „małpa w czerwonym”. Nie będę kontynuował tej wyliczanki, bo wszyscy pamiętamy.4

css.php