Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

2.05.2013
czwartek

Etykieta flagowa

2 maja 2013, czwartek,

Już dziewiąty rok z rzędu, między Świętem Pracy i Świętem Konstytucji, 2 maja obchodzimy Święto Flagi. Prezydent Bronisław Komorowski nawołuje by było biało- czerwono i radośnie. Posłowie PiS chcą przywrócić fladze godność. A co na to wszystko flagowa etykieta? Kiedyś poseł PiS Zbigniew Girzyński pochwalił się na facebooku, że przed jego domem stanął maszt, na którym przez 365 dni w roku powiewa tkanina w narodowych barwach. W takim okazywaniu patriotyzmu nie przebił go jeszcze żaden poseł, nawet z PiS. Mam wrażenie, że w czasie Euro 2012, nie zachęcani przez najważniejszych urzędników państwowych, chętniej niż dziś eksponowaliśmy flagę. Na samochodach, w oknach, na balkonach, wymalowane na policzkach wiernych kibiców. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann zwrócił wtedy uwagę, by nie przesadzać z tym hurrapatriotyzmem. Zawiadomił prokuraturę, gdyż jego zdaniem doszło do znieważenia flagi przez umieszczanie na nich reklam piwa i napojów przez wielkie koncerny.

Trzy lata temu Wojciech Szczęsny Zarzycki z PiS interweniował u szefa MSWiA, aby każdy wchodzący w dorosłość odbierając dowód otrzymywał egzemplarz konstytucji, a także „flagę złożoną w ładnym etui i hymn na odpowiednim nośniku.” Ten jakże kosztowany pomysł na szczęście nie doczekał się uznania ministra. Krystyna Pawłowicz (PiS) tak bardzo szanuje naszą flagę narodową, że oburzyło ją ustawianie jej w sąsiedztwie unijnej flagi. W zeszłym tygodniu zapytała marszałek Ewę Kopacz, na jakiej podstawie flaga europejska jest eksponowana w sejmowej sali obrad. Napisała, że „łączna ekspozycja barw sugeruje polityczną i prawno-państwową zależność i unię Polski z UE, co nie jest prawdą”. I dalej: – „Obecny, służalczy wobec Unii Europejskiej sposób prezentowania polskiej flagi państwowej przez organy władzy wykonawczej, administracji oraz sądownicze wielu Polakom sprawia przykrość i narusza ich patriotyczne uczucia”.  Jak to jest z tą flagową etykietą, jak eksponować flagę, aby łączyła, a nie dzieliła, na prawdziwych i nieprawdziwych Polaków?

Według obowiązującej normy nasza flaga to prostokąt o proporcjach boków 5:8, podzielony na dwa poziome pasy – biały górny i czerwony u dołu. Zgodnie z niepisaną etykietą flagową nie można flagi nadużywać i prywatnie eksponować przez okrągły rok. Według Przemysława Mrozowskiego, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i zastępcy dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie,  może to być potraktowane jako dewaluacja ważnego symbolu. Ale jak dodaje nie grożą za to żadne konsekwencje. – Na wielu flagach wetkniętych w samochodowe szyby widzę herb Rzeczpospolitej, czyli tarczę z orłem w koronie. Taka flaga ustawowo jest zarezerwowana wyłącznie dla polskich placówek dyplomatycznych, portów, lotnisk oraz statków, gdzie jest używane jako bandera –  mówi Mrozowski.

Oczywiście etykieta mówi też, że flaga powinna być czysta, w żywych kolorach i niepostrzępiona. W czasie Euro czujni dziennikarze tabloidów wypomnieli premierowi Donaldowi Tuskowi złamanie tej zasady.  „Premier na samochodzie ma flagę. Ale zamiast czyściutką i zadbaną, to niechlujnie postrzępioną” – pisał Fakt. Ważne jest też jak przechowujemy flagi. Etykieta określa też specjalny sposób ich składania, ale obowiązuje on tylko urzędy państwowe. Na pewno nie wolno jej wyrzucać do kosza ani poniewierać po domowych kątach. Etykieta nakazuje spalić ją z szacunkiem, gdzieś w prywatnym miejscu.

Święto swojej flagi obchodzą też obywatele państw skandynawskich, USA, Meksyku, Argentyny, Chin, Litwy, Ukrainy i Rosji. W PRL po 1 maja (państwowym święcie pracy) zdejmowano flagi, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze Święta Konstytucji 3 maja. Teraz niech powiewają nam dłużej, z godnością, ale bez patetycznej przesady.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 16

Dodaj komentarz »
 1. A jaką flagę mają Wolacy?

 2. To „przywracanie fladze godności” wg Pisu polega na wypisywaniu na niej rozmaitych bzdur, jak to widać na partyjnych fackelzugach na Krakowskim Przedmieściu.

 3. czego mozna bylo spodziewac sie po struzu zyrandoli, wystarzy zobaczyc jak obchodza dzien flagi w innych krajach chociazby USA, Canada

  http://www.timeanddate.com/holidays/canada/national-flag-of-canada-day

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. W czasie Euro czujni dziennikarze tabloidów wypomnieli premierowi Donaldowi Tuskowi złamanie tej zasady. „Premier na samochodzie ma flagę. Ale zamiast czyściutką i zadbaną, to niechlujnie postrzępioną” – pisał Fakt.

  Może żurnalista z „Faktu” nie wiedział, że np. flaga RP umieszczona na flagsztoku jachtu jako bandera, gdy jest postrzępiona (szczególnie jej lik tylny, rufowy), budzi szacunek.
  Jest świadectwem odwagi załogi, która po morzach i oceanach, w sztormie, pruła słoną wodę. Dlatego nową podnosi się, gdy stara wypłowieje i się spruje, że trudno odróżnić kolory w sektorach.
  Oczywiście nie wiemy, czy stan flagi na limuzynie premiera wynikał z tych przesłanek.

 6. Demetria
  2 maja o godz. 20:37

  „Fackelzug” pisze się z dużej litery – spytaj się Twoich „Parteigenossen” i Arschkriecher z „Volksplatform” którzy wyli do kobiet na Krakowskim Przedmieściu : „pokaz cycki !”

 7. ….wielu Polakom sprawia przykrość i narusza ich patriotyczne uczucia”
  Cale szczescie iz nie narusza religijnych i jak na razie paragrafem „naduzywajacych flagi” potraktowac nijak.
  Sadze jednak iz te oczywista luke w prawie nasz „najwspanialszy rzad’ pod kierownictwem „najwspanialszago premiera” wkrotce uzupelni.
  Zawszec to latwiejsze niz zajmowanie sie faktycznymi problemami.

 8. Niech PiS najpierw skończy z szarganiem flagi polskiej w swoich agresywnych pochodach i manifestacjach.

 9. pis niczego nie skonczy, to niereformowalna organizacja, powiedziałbym nawet\zbrodnicza. Na nią tylko kałach jak mówił jakjiś tam reżyser. Sąd uznał w jego przypadku, że nie jest \bydlakiem. Ciekaw jestem co orzekł by w moim przypadku ?

 10. Gama
  4 maja o godz. 18:18
  „….Na nią tylko kałach jak mówił jakjiś tam reżyser…”
  Dlaczego nie Mauser !? Albo Zyklon „B” ? Może Unia doplaci…!

  „Ciekaw jestem co orzekł by w moim przypadku ?”
  Jako że nie jesteś celebrytOM sąd nakazalby najpierw obserwację a potem zamknięcie w Tworkach ! Bez sesji zdjęciowej – z żelem w pustej makówie.

  PS.1
  Ucz się osiedlowy Herostratesie – może trafisz na okladkę podręcznika tolerancji dla szkól specjalnych ! 😉
  http://www.youtube.com/watch?v=X5bIxyJ01zk

  PS.2
  Andrzej
  4 maja o godz. 17:34
  Dla Andrzeja prawdziwy Polak/patriota to taki który w każde święto narodowe po założeniu papierowej korony z McDonalds pożera orła z czekulady !

 11. Pewne zasady normują też używanie dywizu, „Prezydent Bronisław Komorowski nawołuje by było biało- czerwono i radośnie.” 🙁

 12. @Murator
  Sorki za literówkę. Faszystowska ideologia jest mi obca, w przeciwieństwie do pisowskich profanatorów naszych, polskich symboli narodowych.

 13. Demetria
  6 maja o godz. 0:19
  „….w przeciwieństwie do pisowskich profanatorów naszych…”
  Proszę zobaczyć co czekoladowy orzel trzyma w szponach a potem narzekać na „pisowskich profanatorów” ! Z niecierpliwością czekam na następne święto niekoniecznie 1,2,3, Maja. Świętem będzie albowiem jak ta banda zlodziei zostanie polana melasą i posypana pierzem a następnie popędzona Krakowskim Przedmieściem (może być w świetle pochodni). Będzie to bardziej „amazing” aniżeli nowa Skoda. Te sprzedajne ciule (teraz krótka przerwa bo moja suflerka idzie wymyć odżywkę z wlosów) na to wlasnie zaslużyly – kraj zadlużyć, banki sprzedać a na koniec jeszcze godlo zeżreć. Dno !

 14. A teraz jak kto się zaśmieje to dostanie w ryj !

  http://www.youtube.com/watch?v=z4dMWaI6MBY

 15. Ciekawi mnie, czy Szanowna Pani Redaktor i reszta Towarzystwa potrafi powiesić w oknie polską flagę pionowo tak aby była to flaga Polski a nie zupełnie innego państwa?

 16. Pania Pawlowicz pobudzil i oburzyl fakt obecnosci flagi UE obok flagi polskiej ale zapewne by wygryzla tarczyce temu co by smial zakwestionowac obecnosc logo watykanskiej korporacji obslugujacej zobobony tej bardziej niedorozwinietej czesci naszej populacji obok godla panstwowego. Przypominam, powiesiny logo odbyly sie noca i bezprawnie.
  Nie rzecz w flagach godlach itp ale w tresci jaka za tym stoi. A renatury, traktuje jak rezerwuar taniej sily roboczej dla kapitslistow jaknajwiecej z ochlapa jaki zarabiamy

 17. Kolor bronkowego orzelka oddaje idealnie sytuacje ludnosci naszego kraju: dla Bronka (i jego klasy spolecznej) czekolada. Dla reszty spoleczenstwa raczej produkt jej przemiany w bronkowych kiszkach

css.php