Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

9.05.2013
czwartek

Nowina-Konopka na „placówkę sumień”

9 maja 2013, czwartek,

Piotr Nowina-Konopka zastąpi  Hannę Suchocką, która po 12 latach kończy misję dyplomatyczną w Watykanie. Pełniła ją najdłużej ze wszystkich ambasadorów w historii III RP. Dziś, mimo dużego oporu PiS, sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę.

Posłowie PiS zarzucili Piotrowi Nowinie–Konopkce, że jest osobą za mało przywiązaną do wartości katolickich. Ich zdaniem, najważniejszym kryterium, którym powinien kierować się szef MSZ wysyłając ambasadora do Watykanu, jest odpowiednio wysoki poziom uduchowienia. Witold Waszczykowski (PiS) nazwał tę ambasadę „placówką sumień” . Pytał, czy Nowina–Konopka nie będzie miał „konfliktu sumienia reprezentując rząd, który popiera związki partnerskie”. Na szczęście on nie dał wciągnąć się w tę światopoglądową dyskusję i poprosił dyplomatycznie, aby „sprawy sumienia zostawić jego sumieniu”.

Wiceminister MSZ Henryka Mościcka–Dendys tłumaczyła, że tu brane są pod uwagę inne cechy kandydata: – Bardzo proszę abyście nie patrzyli Państwo na tę placówkę tylko przez pryzmat duchowych wartości. Ambasador przy Watykanie realizuje plan działania ustalany razem z ministrem spraw zagranicznych. Dodała, że w tym przypadku najbardziej liczy się znajomość tematów, którymi zajmuje się Stolica Apostolska i zdolność kandydata do współpracy z władzami Watykanu.

Anna Fotyga (PiS) jak zwykle i jak wszystkich kandydatów zapytała o to, czy był tajnym współpracownikiem  PRL.  – Nie nigdy nie współpracowałem – uciął krótko Nowina–Konopka. A Robert Biedroń zarzucił MSZ, że ta nominacja to nagroda dla Nowiny-Konopki za lobbing na rzecz podpisania przez Polskę konkordatu. – To było dwadzieścia lat temu i do głowy by mi nie przyszło, że po takim czasie ktoś może mnie nagradzać tą placówką – ripostował kandydat na ambasadora. Tadeusz Iwiński (SLD), poseł, który zna najwięcej języków w parlamencie, zaniepokoił się, że Nowina-Konopka zna język włoski tylko w podstawowym zakresie i będzie miał kłopoty z komunikacją.  – Ostatnio intensywnie uczyłem się tego języka i wiem, że żyjąc wśród Włochów złapię ten język w bardzo krótkim czasie – uspokajał.

Jak poinformowała Mościcka–Dendys ambasada w Watykanie dysponuje dziś pięcioma etatami. Biorąc pod uwagę średnią z ostatnich lat, roczne utrzymanie tej placówki kosztuje budżet państwa około 560 tys. euro rocznie. To wystarczający argument dla Ruchu Palikota, który postuluje jej zlikwidowanie. Ambasady przy Stolicy Apostolskiej mają USA, Rosja, Ukraina, Niemcy, Francja, Brazylia, Australia, Kanada, Wielka Brytania, a także państwa islamskie, takie jak Egipt, Liban, Maroko.

Piotr Nowina-Konopka w 1980 wstąpił do „Solidarności”, był ekspertem ekonomicznym związku, a w latach 1988-89 rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Polityk Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Był posłem przez trzy kadencje Sejmu. Był członkiem zespołu negocjującego akcesję Polski do UE. Od 2010 odpowiada za kontakty Parlamentu Europejskiego z Kongresem Stanów Zjednoczonych.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. ta „placowka” powinna byc jak najszybciej zlikwidowana!

 2. Brawo i Gratulacje dla nowego ambasadora i przenikliwej polityki ciec i oszczednosci MSZ, ta amabasada ma tyle „waznych” spraw, ze musi istniec bo istniejaca o przyslowiowy rzut kamieniem ambasada polska w Rzymie, reprezentujaca nasze interesy we Wloszech nie dala by sobie pewnie rady.
  Brawo tez dla odwaznej decyzji bylej ambasador, ktora podpisala konkordat wowczas gdy jej rzad przestal istniec. ta odwazan decyzja zaowocowala najdluzsza misja dyplomatyczna ze wszystkich ambasadorow. Teraz na dobrze wypracowanej emeryturze po ciezkiej pracy bedzie mogla podziwiac daniele hodowane w celach sakralnych na posesji abpe. Glodzia.

 3. akcje metro group ag poszly zaraz w gore 😉

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. czyli zbędni ludzie gadają o zbędnych rzeczach, a zadłużenie rośnie

 6. Co oznacza ostatnie zdanie bloga ” Od 2010 był odpowiedzialny za kontakty Parlamentu Europejskiego z Kongresem Stanów Zjednoczonych”.
  Czyżby był członkiem jednego z tych ciał , przed kim był odpowiedzialny i ewentualnie za co?

 7. Ktoś napuisał,placówka w Watykanie powinna być zlikwidowana.Błąd,powinien tylko być zweryfikowany konkordat,a państwo Polskie uwolnione z uścisku watykańskiej szarańczy.Watykan jako państwo koscielne,wyznaniowe,ma takie same prawo do dyplomatycznego życia i utrzymywanie stosunków dyplomatycznych,nawet z krajami w których katolicyzm jest w mniejszości czy zaniku.W Polsce są katolicy(każdy katolik w Polsce,i każdy wierzy w to co mu jest w danej chwili wygodne),więc trudno ich odcinać od swojej centrali,i szefa sekty.

 8. Czytałam jakiś czas temu artykuł o Pani Hannie Suchockiej i muszę przyznać, że całkiem ogarnięta z niej babka. Była zresztą jedyną kobietą zajmującą fotel premiera w Polsce. Watykanem ponoć też trzęsła.

css.php