Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

20.06.2013
czwartek

Koledzy bronią europosła Nitrasa

20 czerwca 2013, czwartek,

Wczoraj, trójka wyróżnionych w rankingu europosłów POLITYKI, wysłała do mediów oświadczenie, które wprawiło mnie w osłupienie. Bardzo docenieni przez nasze jury (korespondentów polskich akredytowanych przy PE i specjalistów zajmujących się tematyką europejską): Sidonia Jędrzejowska, Jacek Saryusz-Wolski i Rafał Trzaskowski, stanęli w obronie swojego partyjnego kolegi Sławomira Nitrasa, który według rankingowych jurorów zasłużył na żółtą kartkę.

W pierwszych słowach swojego oświadczenia wymienieni dziękują za docenienie ich pracy i przyznane wyróżnienia. To miłe. Ale dalej, powołując się na wyróżniony w tym rankingu swój autorytet, piszą: „zwracamy uwagę na fakt krzywdzącej, w naszym mniemaniu, oceny pracy posła Sławomira Nitrasa, który zdaniem dziennikarzy zasłużył na upomnienie.”. I dalej w kilku zdaniach rozpisują się na temat wielkich (w ich odczuciu) zasług Nitrasa. Nasze obiektywne jury jakoś tych zasług nie zauważyło, a wręcz przeciwnie, według jury, europoseł solidnie zapracował sobie na upomnienie, co zostało mocno uzasadnione.

Rozumiem solidarność partyjnych kolegów, ale stawanie przeciwko piętnastce, obiektywnych jurorów, nie sprawia dobrego wrażenia. Może lepiej, aby wyróżnieni europosłowie solidarnie wsparli Sławomira Nitrasa i pomogli mu odnaleźć się w pracach trudnej komisji spraw gospodarczych i monetarnych, do której wysłała go delegacja.

Oto fragmenty z uzasadnień naszego jury na temat pracy Sławomira Nitrasa: Jego miejsce w komisji spraw gospodarczych i monetarnych zostało zmarnowane przez polską delegację, powinna była wysłać tam kogoś, kto bardziej się przysłuży. W czasie kryzysu to najważniejsza komisja PE, to tu dyskutuje się kierunki przyszłej integracji, tu toczy się spór zwolenników oszczędności i pobudzania wzrostu gospodarczego, podziału Unii na dwie prędkości itd. To tematy wielkie i bardzo nośne politycznie, a przy niezbyt dużym wysiłku także medialnie, w których w ciągu dwóch–trzech lat można się znakomicie wyspecjalizować. Nitras zrobił to słabo.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. A Pani jest za:
  (a) oszczędzaniem
  (b) drukowaniem
  (c)umorzeniem długów?

 2. ” Nitras zrobił to słabo ” . Jury ocenę Nitrasa zrobiła słabo. Więcej konkretów. Zacytowane fragmenty jury świadczą o niewielkim wysiłku piętnastki.

 3. pani redaktor, skąd te zdziwienie ?
  Przecież to są kolesie często spędzający razem czas, dojazdy, noclegi, wyskoki na miasto, dzielący się info gdzie, co, i ile można dorobić. itp.
  Oni pomogą kolesiowi dzisiaj a nie wiadomo, kiedy i w czym o pomógł im albo moze pomoc.

 4. Rzeczywiscie taka obrona moze nie sprawiac dobrego wrazenia. Uznalismy, ze Slawomir Nitras zostal potraktowany nie do konca fair, jakby w ostatnich latach sie nic nie zmienilo. Dlatego zabralismy glos. Na poczatku kadencji Nitras rzeczywiscie byl mniej aktywny, bo musial sie nauczyc arcytrydnego, nowego tematu. Ostatnio jednak zaangazowal sie w prace dot. unii bankowej (organizowal chocby konsultacje w Polsce dot unijnego nadzoru bankowego i statusu panstw spoza strefy Euro). Tego typu praca dzieje sie niejako za kulisami i nie jest wystarczajaco naglosniona. Stawianie Nitrasa w jednym rzedzie z poslami, ktorzy nie traktuja w ogole serio swojego pobytu w PE wydalo nam sie krzywdzace. Nie podwazamy, rzecz jasna, rzetelnosci jurorow, ale poniewaz ocena jest zawsze subiektywna postanowilismy pozwolic sobie na mala polemike. Przede wszystkim jednak podziekowania naleza sie Polityce i jurorom za probe wypracowania wiarygodnych przeslanek do oceny pracy poslow. Pozdrawiam. Rafal Trzaskowski

css.php