Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

21.06.2013
piątek

446 asystentów na 51 europosłów

21 czerwca 2013, piątek,

Nawiązując jeszcze do Rankingu Europosłów policzyłam ilu zatrudniają asystentów i jak często opuszczają głosowania. Po wczorajszym wpisie  o liście europosłów PO w obronie Sławomira Nitrasa (dostał od jurorów żółtą kartkę) na blogu odezwał się jeden z podpisanych pod listem Rafał Trzaskowski. Pisze, że część pracy Nitrasa  „dzieje się niejako za kulisami i nie jest wystarczająco nagłośniona.”. Ale nagłaśniać nie ma jej kto, bo jak wynika z moich statystyk o zatrudnieniu euroasystentów, Nitras zatrudnia ich tylko dwóch.

Zastępy asystentów

Dla 51 polskich europosłów pracuje aż 446 asystentów. Najmniej, bo tylko dwie osoby asystują Sławomirowi Nitrasowi, Zbigniew Ziobro i Adam Bielan mają trzech pomocników. Za to największym 17-osobowym zastępem współpracowników otoczył się Ryszard Legutko, 16 ma Tadeusz Cymański, 15 Ryszard Czarnecki, a Marek Gróbarczyk, Andrzej Grzyb, Jarosław Kalinowski (obaj EPL/PSL) i Bogusław Liberadzki współpracują z 14 asystentami. Zadaniem większość z nich jest organizowanie pracy europosłów w kraju, prowadzenie biura i kalendarzy spotkań. Za to przy Parlamencie Europejskim każdy poseł akredytował jednego, góra dwóch asystentów.

Część z krajowych pomocników pracuje społecznie i w związku z tym nie pobiera wynagrodzenia. Jednak wielu jest zatrudnianych  z pieniędzy Parlamentu Europejskiego: na utrzymanie asystentów poseł może wydać miesięcznie ok. 18 tys. zł, a minimalne wynagrodzenie dla takiego współpracownika ustalono na 1,6 tys. zł. Jedną z najbardziej znanych europoselskich asystentek jest Barbara Zdrojewska, żona ministra kultury. Po tym jak Donald Tusk nie zgodził się na umieszczenie jej na listach wyborczych PO do Senatu, Barbara Zdrojewska rozpoczęła współpracę z europosłem Jackiem Protasiewiczem jako jego krajowa asystentka.

Euronieobecności

Jedną z najważniejszych powinności posłów jest udział w posiedzeniach i głosowaniach. Tu najgorzej wypada Michał Kamiński, ostatnio częściej widywany w roli komentatora polskiej sceny politycznej. W tej kadencji wziął udział w zaledwie 68 porc. głosowań, mniej niż 80 proc. zaliczyło jeszcze siedmiu europosłów (m. in. Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski, Tomasz Poręba i Jacek Protasiewicz).

Według wyliczeń niezależnej organizacji votewatch.eu najbardziej sumienną w głosowaniach polską eurodeputowaną jest Jolanta Hibner (EPL/PO), która nie opuściła prawie żadnego głosowania. Obowiązkowością dorównuje jej Lidia Geringer de Oedenberg, Filip Kaczmarek, Janusz Zemke i Adam Gierek (obaj S&D/SLD). Europosłowie zarabiają 6200 euro na rękę miesięcznie i dodatkowo za obecność na posiedzeniach plenarnych lub komisji otrzymują dodatkowo dietę, obecnie 304 euro dziennie.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 11

Dodaj komentarz »
 1. nie są to budujące informacje – srednio 9 aystentow euro-głowę poselską!

 2. Nie ma co się dziwić, że ludzie ci żyją w innych światach – przy takich uposażeniach nie są w stanie zrozumieć o co chodzi „normalnie zarabiającym”.

 3. koryta, koryta, koryt,
  tylko tym jest katolicka III RP

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Z moich obserwacji wynika, że na wagary najchętniej chodzą Kurski i Ziobro.

 6. Zdecydowanie jedynie Adam Gierek !! Najlepszy i najbardziej pracowity europoseł. Najlepszy na Śląsku!

 7. Do KAROLA /wpis 23.06.2013 g.16:25/ . Proszę podać KONKRETNE PRZYKŁADY co gierek zrobił dla ŚLĄSKA.Jedyne o czym piszą w gazetach to capstrzyki nad grobem Edwarda Gierka.
  Zwracam uwagę że a.gierek urodził się w 1938r. i swoje lata już ma, co czasami jest bardzo widoczne /setna rocznica urodzin Edwarda Gierka impreza w Ustroniu 22.02.2013/.

 8. „Z moich obserwacji wynika, że na wagary najchętniej chodzą Kurski i Ziobro.”

  Taaa jakiś czas temu był fajny artykuł w Polityce na ten temat. Polecam

 9. Nie ma się co dziwić, przecież ci ludzie nie są w żaden sposób rozliczani ze swojej pracy. Jest to właściwie istotą systemu polityczno-społecznego, w którym żyjemy.

 10. To się nazywa biurokracja! Jak żyć?

 11. Jeszcze jakby można było zrobić taką tabelkę – godzina pracy europosła – ile kosztuje. To by było świetne.

 12. Szanowna Pani,

  w imieniu Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Sławomira Nitrasa chciałbym Panią poinformować, że przytoczone w artykule dane są nieprawdziwe. W czerwcu 2013 roku, Poseł Sławomir Nitras zatrudniał 14 asystentów (3 asystentów akredytowanych, 5 asystentów krajowych oraz 6 asystentów zatrudnionych na umowę zlecenie).

  Przy umieszczaniu kolejnych wpisów radziłbym zachować rzetelność i zasięgać informacji u źródła, a nie opierać się na wiadomościach od osób trzecich, które mogą być krzywdzące dla zainteresowanych.

  Z poważaniem,

  Mateusz Bednarczyk
  Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego
  Sławomira Nitrasa

css.php