Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

18.02.2014
wtorek

Sejmowa wojna o płk. Kuklińskiego

18 lutego 2014, wtorek,

W czwartek wieczorem posłowie znów pokłócą się o płk. Ryszarda Kuklińskiego. Solidarna Polska już po raz trzeci złożyła projekt uchwały upamiętniający pułkownika. Tym razem Sejm zamierza go poprzeć, wyłączając SLD i Twój Ruch.

„W 10. rocznicę śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika, którego poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju, zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi Związku Radzieckiego” – czytamy w projekcie uchwały. Niemal identyczny projekt posłowie Solidarnej Polski składali już dwa razy, na początku 2013 i 2012 r. Wtedy Platforma Obywatelska była przeciwko i przekonywała, że z taką uchwałą trzeba poczekać na 10., okrągłą rocznicę śmierci pułkownika, przypadającą właśnie na 2014 r. „Być może do tego czasu zmienią się częściowo poglądy czy nastawienia zarówno jednego, jak i drugiego środowiska, może poznamy nowe fakty” – mówiła ponad rok temu Śledzińska-Katarasińska, szefowa sejmowej komisji kultury. Rok jednak nie wystarczył, by pogodzić posłów w sprawie oceny działań płk. Kuklińskiego.

Płk Ryszard Kukliński z narażeniem życia swojego i swojej rodziny przez 10 lat przekazał amerykańskiemu wywiadowi ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów, dotyczących m.in. planów Związku Radzieckiego dotyczących broni nuklearnej. Przekazywane przez niego informacje miały unikalną wartość wywiadowczą – mówi Patryk Jaki (SP). I dodaje, że posłowie nie powinni mieć żadnych wątpliwości, że Ryszard Kukliński był pozytywną postacią i dobrze zasłużył się Rzeczypospolitej. – Dziesiąta rocznica jego śmierci wydaje się idealnym momentem, aby polski parlament zauważył to, czego nie zauważył przez blisko 25 lat – mówi poseł Solidarnej Polski.

Dla SLD zdrajca

Jednak spore wątpliwości co do treści uchwały i w ogóle samego pomysłu upamiętniania płk. Kuklińskiego mają politycy SLD. Tadeusz Iwiński już na posiedzeniu sejmowej komisji na początku lutego mówił, że „nigdzie na świecie parlamenty nie honorują szpiegów” . Przypomniał, że to politycy SLD, Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller, doprowadzili do „zdjęcia” kary śmierci, na którą został skazany po wprowadzeniu stanu wojennego.

– Jednak jest ogromny dystans między działaniem na rzecz rzeczywiście przywrócenia w jakiejś mierze dobrego imienia czy przynajmniej częściowo, przez doprowadzenie do ułaskawienia, a gloryfikowaniem kogoś, wystawianiem mu pomników. Bo uchwała Sejmu jest takim pomnikiem – mówi Iwiński. Poseł reprezentuje stanowisko całego Sojuszu. Wczoraj Włodzimierz Czarzasty, szef SLD na Mazowszu, mówił, że sprawa Kuklińskiego przypomina debatę o Smoleńsku: Są dwie wiary. Ja jestem ewidentnie bliższy tej wiary, że on jednak nie przysłużył się Polsce. Według niego płk Kukliński zamienił lojalność wobec własnego, choć niesuwerennego państwa, na lojalność wobec państwa zupełnie obcego. Jacek Fedorowicz (PO) przekonuje, że Sejm powinien uhonorować tę okrągłą rocznicę śmierci Kuklińskiego: Opinia publiczna w ogromnej większości uważa Ryszarda Kuklińskiego za bohatera tamtych czasów i Sejm nie może przejść nad tym obojętnie.

Posłowie Twojego Ruchu są innego zdania i najprawdopodobniej wstrzymają się od głosu w piątkowych głosowaniach nad uchwałą. Według Romana Kotlińskiego, członka sejmowej komisji kultury, takie projekty to strata czasu. „I stratą czasu jest też mówienie o człowieku, który jest postacią bardzo kontrowersyjną i z całą pewnością nie w pełni pozytywną” – mówił poseł Twojego Ruchu na posiedzeniu komisji.

Mniej historycznych uchwał

Takie historyczne uchwały od zawsze budziły polityczne kontrowersje. W tej kadencji posłowie przyjęli już ponad 150 uchwał, z których wiele miało charakter historyczno-okolicznościowy. By złożyć projekt uchwały, wystarczy 15 poselskich podpisów. Przy Wiejskiej spierano się już o uchwałę w 150. rocznicę powstania styczniowego, później posłowie nie mogli się porozumieć w sprawie rocznicy śmierci Grzegorza Przemyka i rzezi wołyńskiej.

Platforma Obywatelska, chcąc ograniczyć te jałowe spory, zaproponowała, by wszystkie historyczne projekty okolicznościowe (podobne do projektu uchwały o Kuklińskim) trafiały nie do komisji kultury, ale do prezydium Sejmu, czyli do marszałek Ewa Kopacz i jej zastępców. Iwona Śledzińska-Katarasińska, która przygotowała stosowne zmiany w regulaminie Sejmu, tłumaczy, że na prezydium, zamkniętym dla mediów, łatwiej dojść do politycznego konsensusu. Solidarna Polska, która nie ma swojego przedstawiciela w Prezydium, oraz posłowie PiS uważają, że to zamach na politykę historyczną, którą prowadzą partie opozycyjne w Sejmie. W tym roku przypadają okrągłe rocznice wyborów w 1989 r., wybuchu I i II wojny światowej oraz powstania warszawskiego. Uroczystości rocznicowe z pewnością zakłócą sejmowe, polityczne spory historyczne.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 51

Dodaj komentarz »
 1. To chyba poseł Jerzy Fedorowicz, nie Jacek? Ciekawe, gdzie on widzi tę „ogromną większość”. Trudno poza tym zrozumieć argumentację, że przekazywanie Amerykanom czegoś tam o planach Związku Radzieckiego (jak należy sądzić, polski oficer miał dostęp do informacji wyłącznie tych dotyczących Polski) jest czymś pozytywnym w sytuacji, gdy Polska leżała po „radzieckiej” stronie potencjalnego frontu i ewentualne bomby na nas spadające nie byłyby radzieckie. Byłoby nieszczęściem gdyby Platforma wpakowała się w coś takiego, choć jak widać na przykładzie europosła Zalewskiego, a i Fedorowicza, ma silne ciągoty.

 2. Przekazane przez Kuklinskiego informacje pozwlaly Amerykanom na bardziej precyzyjne ustalenie celow na terenie Polski…

  P.S. I w jaki to sposob szpieg Kuklinski przyczynil sie do „obalenia komunizmu”?

  P.S. Kiedy poslowie zajma sie wzniesieniem na piedestal szermierza Pawlowskiego? W koncu, on tez szpiegowal !

 3. Po przegłosowaniu, który raport jest prawdziwy ( sprawa Rywina ), teraz Sejm wypowie się czy R.K. to zdrajca, czy bohater. Brawo, radosna twórczość ma jeszcze nieograniczone możliwości.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kukliński zdrajcą był i tego nic nie zmieni. Honorowanie kogoś takiego tylko w głowach psychopatów mogło się zrodzić. Żenada polskiego parlamentu sięgnęła szczytów Himalajów. Jak mawiał klasyk „panowie co by tu jeszcze spieprzyć”.

 6. .. płk Kukliński zamienił lojalność wobec własnego, choć niesuwerennego państwa, na lojalność wobec państwa zupełnie obcego..
  ………………………………………………………………………………………
  Nie inaczej. I uważam za bajdurzenie,że płk Kukliński działał bezinteresownie. Znam osobiście przypadek oficera LWP, któremu nie spodobała się dalsza służba i po wielu trudnościach zwolnił się z wojska by wyjechać później na Zachód.

 7. Brak rozumu i pieniactwo nie pozwalają Polakom pozostawić w spokoju kontrowersyjnych, czy dwuznacznych wydarzeń/ludzi i zostawić osąd tych spraw następnym pokoleniom.
  A sejm RP powinien więcej uwagi poświęcać ustanawianiu dobrego prawa, a nie zajmować się na okrągło podejmowaniem idiotycznych uchwał z byle okazji.
  Tak jakby od tego, kto będzie jego patronem /sejmu/ posłom miałoby czegoś przybyć. Np. rozumu.

 8. warto czasem jednak coś wiedzieć więcej.

 9. Trochę dziwi mnie postawa mówiąca o zdradzie Kuklińskiego. Jeśli bowiem tak jest, to powinniśmi postawić już dziś pomnik gen. Jaruzelskiemu. Generał był wierny aż do końca swemu państwu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Skąd zatem chęć zmian 25 lat temu, skąd protesty w każdą rocznicę stanu wojennego przed domem generała. Płk Kukliński zdradził…… PRL, który był de facto wasalnym Królestwem Polskim w pojałtańskim porządku w Europie. Równie dobrze o zdradę legalnych władz zarządzających Kongresówką, należałoby oskarżać marszałka Piłsudskiego. Terrorysta, lewicowiec i agent germańskich okupantów z lat 1915- 1918.

 10. @ Tyveog – i jeszcze rozwodnik oraz wiarołomca!

 11. Proszę ustalić, czy to co pisze tygodnik WPROST , że spólka kanadyjska zarejestrowana w Luksemburgu z prezesem który był byłym prezesem KGHM, przejęła w sposób dziwny złoża miedzi pod Głogowem warte 1 milliard dolarów.
  Czy to jest prawda , że KGHM wystąpił o eksploatację tego złoża i został wykiwany? To są tematy dla współczesnych nam Kuklińskich.

 12. Zanosi sie wiec na oficjalny, nastepny z serii polish jokes. Ze szpiona robi sie bohatera narodowego i szpionowi dziekuje sie w oficjalnej uchwale, nastepnym krokiem bedzie order orla bialego. Uczmy sie! Dawniej gen. Swierczewski „Walter” tera,z plk. Kuklinski co za friko dostarczal informacje naszym „przyjaciolomz NATO” a kulom sie klanial.Tak oto powstaja mity i bohaterowie nowego establishmentu politycznego. A prawada jest banalnie prosta CIA dbajac o swojego czlowieka w momencie przyjmowania Polski do NATO stawiala warunek , tym warunkiem byla rehabilitacja plukownika.Innymi slowy to CIA ustala w tym kraju kto moze tu byc bohaterem narodowym a kto nie. dzieki planom, ktore Jankesi dostali od plukownika , w razie konfliktu skasowaliby setki tysiecy polskich zolnierzy, zwyklych poborowych. napewno nie czekali by na nich z kawa i czekolada. Amerykanie wiec beda lac w cieniu swych gabinetow z nastepnego polskiego idioctwa.

 13. Kim był ????
  Bardzo żle jest z głowami i rozsądkiem w Polsce kiedy to OBCY nam wskazują KTO MA BYC NASZYM BOHATEREM NARODOWYM.
  Snowden – jest BE bo zdradzał to co Amerykańcy pisali o podsłuchach wśród sojuszników.
  Kukliński jest WERY, WERY OK bo przeszedł ze służby SWEMU KRAJOWI
  i przekazywał dane o Wojsku Polskim , gdzie jest , co ma robić i czym dysponuje.
  Jeśli on był taki dobry dla Amerykanów to czemu nie ostrzegli o Stanie Wojennym Polaków.
  Jeśli mają go za wielkiego patriotę to niech nazwą Five Avenue ulicą Kuklińskiego.
  Mogą na jej początku postawić mu pomnik.
  ukłony

 14. Nie bral pieniedzy? To z czego, u licha, pozniej zyl (i to dosyc dobrze!) przez dwadziescia trzy lata w USA? W koncu, w USA nie pracowal…

 15. Nasi prawicowi poslowie z SP robia wszystko by zaistniec publicznie. Robia z siebie idiotow, a proba uhonorowania przez sejm Kuklinskiego zdaje sie byc perelka w koronie. Na codzien walczacy jak lwy o poprawna ich zdaniem polityke historyczna. Walcza z wiatrakiem zwanym przez nich ideologia gender bo przeszkadza im w wychowaniu mlodziezy na „prawdziwych Polakow”, patriotow i katolikow. Raptem chca ustawy, ktora promuje krzywoprzysiestwo i zdrade. Smiac sie z tego czy plakac wypada?

 16. O Boze, kiedy w Polsce bedzie wiecej rozsadku,pragmatyzmu a mniej emocji i polityki. Byl zdracja i zadne uchwaly czy ordery niezmienia tego. Jakos nikt nie zauwaza ze przekazywal USA nie tylko dane o przygotowaniu stanu wojennego ale o calym wojsku a moze cos jeszcze to chyba ma slepote. Amerykanie tylko za info o planach stanu wojennego nie zapewnili by mu i jego rodzinie cieplego miejsca na Florydzie. oNi sa bardzo pragmatyczni.

 17. Oglądałem w poniedziałek program Lisa na temat Kuklińskiego z udziałem m. in. Zalewskiego. To, co ten człowiek wygadywał świadczy o jego:
  a/ naiwnym, romantycznym infantylizmie;
  b/ wyjątkowej hipokryzji;
  c/ głupocie
  (wybierz odpowiednie).

  Po programie przypomniały mi się dwa słynne zdania:
  „wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić” (Piłsudski o politykach przedwojennych);
  „ludziom nie wolno pokazywać jak się robi kiełbasę i politykę” (chyba Churchill).

 18. Kukliński jest amerykańskim bohaterem a nie polskim,niech Amerykanie go honorują ….SP żeby zaistnieć łapie sie kontrowersyjnych tematów jak pijany płotu

 19. Jedna więcej, jedna mniej, kogo te uchwały jeszcze obchodzą?

 20. Czytam wlasnie ksiazke Karola Modzelewskiego „Zajezdzimy kobyle historii”. W rozdziale VII „Zwiazek nasz bratni” Modzelewski piszac o grozbie interwencji radzieckiej podkresla pozytywna role Kuklinskiego jako tego, ktory Amerykanom przekazal istotne informacje o planach sowieckich i o konkretnych ruchach ich wojsk.

  Z tego, co pisze Modzelewski wnioskuje, ze jego ocena jest jak najbardziej pozytywna.

 21. Zalewski oparł swoje argumenty na mapie ,która pokazywała atak ruskich na zachód.I to jest ohyda manipulacji.Ruskie w tym czasie przegrali wyścig zbrojeniowy.Nie potrafili pokonać Afganistanu.Byli tak słabi ,że doprowadzili do pierestrojki.I wmawianie ludziom ,że chcieli atakować zachód jest podłością skierowaną na wybielenie zdrajcy.

 22. matolstwa naszych polityków nic nie jest w stanie pobić. To smutna refleksja po wysłuchaniu argumentów jak to amerykańskiego bohatera Kuklińskiego należy uczynić bohaterem polskim. Wzorcem. Oszczędził im dziesiątki tysięcy dolarów i dostarczył planów jak najefektywniej wyrżnąć POLSKICH żołnierzy bo do planów rosyjskich dostępu nie miał mimo ze jest to tak reklamowane. Wzorem dla polskiej młodzieży należy go uczynić mając na uwadze że stanowczo ułatwi to następne werbunki CIA (wpisać dowolne) młodych ludzi którym postawi się go jako wzór. No bo skoro tak wybitny człowiek jak Kukliński jest gloryfikowany za zdradę tego co i na co przysięgał to przecież każdy nim może być – byle tylko dostarczał obcym wywiadom informacji. Polscy politycy pozwalają żyć spokojnie Antkowi Mataczowi i gloryfikują tych którzy łamią przysięgi i zdradzają swój kraj. Gratulacje. Pewnie też myślą że do naszego wywiadu i kontrwywiadu w takiej sytuacji będą się garnąć sami inteligentni i patrioci ?! Po aferze Antosia efektywność wywiadu spadła o katastrofalnie, i na pewno się poprawi po uznaniu świętego Kuklińskiego za bohatera…. Uhahaha.

 23. jak sie czyta na temat dzialalnosci Kuklinskiego /jego przebieg sluzby w wojsku/ to nalezaloby zadac sobie pytanie, czy napewno byl on amerykanskim szpiegiem, czy moze doskonalym radzieckim szpiegiem?

 24. Sąd nad Kuklińskim, jest w gruncie rzeczy (zastępczym) sądem nad PRL. Ma niejako odpowiedzieć na pytanie, czy uczciwa praca na rzecz PRL to patriotyzm, czy też zdrada narodowa. Trudno się więc dziwić, że wielu prominentnych działaczy Solidarności, którzy jak Kukliński, zwalczali PRL i brali za to dolary od CIA, chce go widzieć bohaterem, gdyż w takiej optyce i oni do tego bohaterstwa się kwalifikują.

 25. Może oczekuję zbyt wiele ale byłoby miło fikcji literackiej nie mieszać z faktami czego wszystkim życzę. A co do garści faktów to w ostatnich trzech numerach tygodnika Przegląd coś tam napisano co polecam 😉

 26. ByleJaki chce zaistnieć, bo co ta grupa praktycznie wywalona z PISu potrafi poza siedzeniem na korytarzu z 00 Ziobro na czele. Co by nie mówić o PIS to coś przynajmniej planują i o tym mówią, a renegaci walczą o „diety-życie”.
  Kukliński może być bohaterem dla USA oni go żywili i teraz też nam wciskają „bohatera”.
  Zdrajca to zawsze będzie zdrajca niezależnie od tego co ludziom wciska Ministerstwo Prawdy /IPN i okolice/.
  A Pasikowski umie robić filmy, Dorociński jest b. dobrym aktorem. Po wielu filmach szpiegowskich ta historia jest trochę blada jak i nasze współczesne życie.
  A USA czy dawniej ZSRR to widać jak naszym rządzącym dobrze się umieją przypodobać każdemu i wszędzie.
  JERZY JÓZEF

 27. Można by dodać, że płk K. jest swego rodzaju kłopotem dla polskiej prawicy, która usiłuje zakrzyczeć wątpliwości i wprowadzić czarno-biały schemat, ale w tym przypadku niespecjalnie im to wychodzi. O czym świadczą chociażby tutejsze komentarze. Można było być przeciwnikiem „komuny” i działać na rzecz demokracji, ale na drodze ewolucji, a nie zmian gwałtownych, których konsekwencje mogły być nieobliczalne.

 28. panie moderatorze! czym zawinilem, ze moj post nie zosztal zaakceptowany?
  przeciez z Kuklinskim do konca nie wiadomo komu sluzyl!

 29. Kukliński jest zdrajcą, to sprawa bez dyskusyjna. Ewentualnie można się zastanawiać nad tym, czy jego zdrada była dobra.

 30. Sprawę płk. Kuklińskiego przedstawia rzetelnie świetny film „Jack Strong”. Polecam.

  W wypowiedzi prof. Iwińskiego uderzają mnie dwie rzeczy: po pierwsze twierdzi on że prezydent Kwaśniewski i premier Miller doprowadzili do „zdjęcia” KS z pułkownika – wydawało mi się, że o tym decydują sądy. Po drugie lojalność wobec aparatu państwowego, o której mówi profesor, to cecha ceniona być może w jego kręgach. Zwolennicy uhonorowania pułkownika cenią raczej lojalność wobec Boga albo innych ludzi a nie wobec aparatu.

  To i bluzgi pod adresem pułkownika na Pani blogu upewniają mnie, że mamy do czynienia z cenną inicjatywą.

 31. ciekawe, Kuklinski to szpieg amerykanski czy moze radziecki?

 32. Upieram się, że to bardzo fajny kraj. Najpierw histeria przeciwko CIA i jakimś Kiejkutom, a za chwileczkę premiera fimowej bzdury i znów CIA jest cacy. Obydwie strony żelaznej kurtyny miały po kilka tysięcy Kuklińskich, a setki z nich to byli agenci podwójni i potrójni, zależnie od okoliczności. Zdemaskowanych rodzynków jak Pilby czy Pieńkowski było niewielu. A poza tym ogląda się prawdziwe kino, takie jak „Trzeci człowiek” czy niedawny „Szpieg”. A jaka tam muzyka !.

 33. Pytam różnych ludzi i w realu, i na forach internetowych, czy udało się kiedykolwiek CIA wymusić na jakimkolwiek państwie świata przerobienie swojego, CIA, agenta na bohatera narodowego w państwie, które zdradził. Niestety, nie uzyskuję odpowiedzi. Czyżby III RP była wyjątkowa ze swoją ikoną kuklinowską?

 34. Jak ktoś chce wychwalać R.Kuklińskiego jako bohatera walki z komuną.niech najpierw się odniesie merytorycznie do faktów przedstawionych w Przeglądzie ,świadczących,że zaczynał karierę w Informacji Wojskowej,a potem pracował dla Sowietów i że został zwerbowany w Wietnamie,a nie,że sam się zgłosił.Prawie każdy kto pracował w tej Komisji Rozjemczej,dał się zwerbować CIA,nie dla walki z komuną,ale dla korzyści materialnych.A jeden R.Kukliński,też pracował i niby się się nie dał,kto w taką bzdurę uwierzy.

 35. Nasz bohater dla CIA pracuje za darmo,ale jak wraca z Wietnamu to na zachodni samochód starcza,na willę, i żona rzuca pracę w biurze i już do niej nie wraca.A najciekawsze,że jakiś tajemniczy ktoś,raportom Kontrwywiadu w tej sprawie,nie nadaje dalszego biegu.

 36. Po dostarczeniu informacji przez Kuklińskiego, Amerykanie wypełnili swoje rakiety cukiereczkami i gołąbkami pokoju. Skierowali je na Wietnam, Grenadę, Sudan, Serbię, Irak, Afganistan, Syrię.
  Jednym słowem Kukliński zmienił doktryny i strategie wojenne wielkich mocarstw i od tej pory nic już nam nie groziło.
  Trzeba pomyśleć o wyniesieniu go na ołtarze. To przecież on pokonał imperium (które?).

 37. Wyznawcy R.Kuklińskiego,podważcie merytorycznie to co napisali w Przeglądzie.

 38. „Sprawę płk. Kuklińskiego przedstawia rzetelnie świetny film „Jack Strong”. Polecam.”

  A szanowny(-a) „Art63” miesza rzeczywistosc z artystyczna (lub – prawie artystyczna) fikcja !

 39. Dziękuję. Jest.

 40. Nie dziwi mnie, że osoby pokroju Iwińskiego, czy Dukaczewskiego uważają R.K. za zdrajcę. Wszak on zdradził system komunistyczny, któremu tamci wiernie służyli. Pewnie służyliby dalej, lecz komuna się rozsypała i musieli stać się demokratami. Naprawdę budzie we mnie głębokie zdziwienie, że ludzie, którzy służyli PRL i robili kariery służąc temu systemowi, nie mają żadnych zahamowań by oceniać postawę R.K.

 41. kto krytykuje Kuklinskiego nie jest gotowy za dobro Polaków walczyć i narażać się, (przeciwnie do Kuklinskiego); egoistyczne trepy posowieckie udają honorowych a posłuszni sovietom brali udział i w likwidacji niepodległości i w planach atomowej anihilacji Polaków;
  zasługują na powieszenie i dlatego plują na Kuklinskiego,

  jest czas wieszania na Majdanie będzie i w Warszawie…Putin wam to zapewni…

 42. arek,
  a w Polsce tortutuje sie ludzi. Slyszales o tym? Jesli nie, to zacznij sluchac Glosu Ameryki. Oni zawsze prawde mowia.

 43. Do wszystkich bylych ubekow, sbekow, donosicieli i szpicli,
  do tych ktorzy sprzedawali sasiadow w zamian za ochlap miesa w specjalnym sklepie,
  do tych ktorzy za talona na Lade pisali donosy do komitetow,
  do tych ktorzy rok w rok wypisywali kartki urodzinowe do ambasady sowieckiej i paradowali w czerwonych krawatach na zyczenie pierwszego sekretarza – nie wypisujcie bzdur o pulkowniku Kuklinskim i paru mu podobnych…
  Chcecie zobaczyc agenta, sprzedawczyka, szpiega i swalocz – rzuccie okiem w lustro..
  Gdyby komunizm w Polsce podsumowac procesam Norymberskimi a nie okraglym stolem – wiekszosc z was chodzilaby przez kilka lat w pasiakach ..

 44. @polar vortex: „A szanowny(-a) „Art63″ miesza rzeczywistosc z artystyczna (lub – prawie artystyczna) fikcja !..”

  Rzeczywistość jest wielowymiarowa i niemożliwa do prezentacji ze względu na to, że z różnych perspektyw widać różne rzeczy. Inny świat widzi marszałek Kulikow (każdy siedział, siedzi lub będzie siedzieć w gułagu) a inny Zbigniew Brzeziński (każdy człowiek ma prawo do wolności i poszukiwania szczęścia).
  Rzetelność „Jacka Stronga” polega moim zdaniem na pokazaniu tej mieszaniny grozy, służalczości, zakłamania i nędzy, jakiej doświadczali funkcjonariusze tamtych czasów oraz zagubienia człowieka, który usiłuje robić to, co uważa za ludzkie w tym systemie.
  Rzetelnie jest również ukazana różnica między ludźmi wolnego świata a ludźmi zniewolonymi przez azjatycką dyktaturę.

  Artystycznie wartościowe jest to, że Pasikowski zdołał uchwycić te rzeczy w atrakcyjnej formie, bez patosu i przerysowań. Nie ma tam bohaterstwa, jest dużo lęku, niepewności i zagubienia. Dobry film.

 45. Realia
  Jeżeli ktokolwiek chce i ocenia czasy minione na podstawie filmu gloryfikującego cudze systemy szpiegowskie – to chciałbym pogratulować wnikliwej oceny i rzetelnegorrozstrzygania KTO MIAŁ RACJĘ I JAKA TA RACJA BYŁA.
  Zapytałbym jednak za czyje pieniądze film został zrealizowany.
  Zapytał bym również // reżyser przysięga się ze film jest zrobiony z dokumentów orginalnych// od kiedy to porządne organizacje szpiegowskie CIA, FBI, MI -6 ,GRU, podają na tacy informacje o swych działaniach , systemach używanych podczas operacji , nazwiska i dane pozwalające na identyfikację osób oraz samych operacji.
  Przykład ?
  Proszę bardzo – Anglicy na 50 lat utajnili materiały ze śledztwa w sprawie śmierci POLSKIEGO PREMIERA.
  A gdy te 50 lat minęło – utajnili na następne 50 lat.
  Co się działo w Kiejkutach – my nie wiemy – a wierzymy że Kukliński RÓWNIEŻ TEN FILMOWY uratował świat.
  ZSSR w rozpadzie ale teczki o Pieńkowskim jakoś nikt nie opublikował , O Wielkiej Piątce szpiegów w G B równiez.
  Takie mapy z czerwonymi i niebieskimi wybuchami to rysował mi syn jak miał lat siedem.
  Kolor zależał jakie kredki miał zastrugane.
  A my mamy wysłuchiwać jakiegoś pacana w sejmie co widział
  Jacka Placka w filmie zrobionego na zlecenie CIA.
  Na głupotę nie ma lekarstwa .
  Na naiwność podobnie
  ukłony

 46. ciekawe, ze moje posty jakos nie moga zostac zaakceptowane przez moderatora!

 47. R. Kukliński dostarczył tajne informacje wojskowe CIA – czyli Stanom Zjednoczonym.
  Jakie są obecne nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi?
  – obowiązują nas wizy, przyznawane albo nie z łaski urzędników USA, ich obywatele nie potrzebują wiz;
  – CIA wykorzystywało nasz kraj do działalności zabronionej w swoim kraju (i naszym też), czyli do torturowania więźniów;
  – firmy USA sprzedają nam przestarzały sprzęt wojskowy;
  – firma USA sprzedała nam Dreamlinera – który wykończy nasz LOT
  – a co z tak zwaną tarczą? nico.
  Czyli można jasno powiedzieć, że USA dokonały wrogiego przejęcia Polski i traktują nasz kraik jak 2,5-światową kolonię. Dla Rosjan byliśmy jednak ważniejsi – ważni na tyle, że przez lata kłamali na temat Katynia.

 48. Zewsząd pisze się i mówi, że system komunistyczny był zły, że władza w Polsce została narzucona siłą a Bierut i jego ekipa przybyli wręcz na czołgach sowieckich. Reżim który rządził potem Polską był też niesamodzielny – faktycznie rządził Stalin i jego następcy, którzy i w swoim i w naszym kraju popełnili wiele zbrodni. Prezydent USA – Ronald Reagan nazwał wręcz ZSRR imprium zła. Zbrodnicze reżimy rządziły w całym bloku wschodnim, będącym pod panowaniem Związku Radzieckiego. Z tym chyba wszyscy się zgadzają. Skąd więc przekonanie, że zdrada zbrodniczej ekipy jest równa zdradzie Polski. Wydaje mi się, że utożsamianie Polski jako ojczyzny, wraz z jej wielowiekową historią, ideami itd. z jakąś tymczasową, marionetkową władzą, dbającą bardziej o interes ZSRR niż własnego kraju, jest wielkim błędem. I jeszcze druga rzecz, komu Kukliński zdradzał tajne plany komunistycznego reżimu. Oczywiście CIA nie jest organizacją anielską. I nigdy nie była i nie będzie. CIA działa w interesie USA. Całe szczęście, że USA w tamtych czasach była po przeciwnej stronie niż ZSRR, bo inaczej do dziś ci, którzy krzyczą o zdradzie Kuklińskiego żyli by w siermiężnej rzeczywistości „najwspanialszego ustroju w historii”. Stany Zjednoczone nie miały programie podboju czy zwasalizowania Polski, tak jak zrobił to ZSRR, dlatego ale powstrzymania jego działań, dlatego warto było je w tych zmaganiach wesprzeć.

 49. Padają pytania kiedy posłowie otrzeżwieją . Nigdy ! A przynajmniej do czasu kiedy nasz Majdan nie zmiecie poststyropianowych durniów i tzw. patriotów . Przy ich pomocy UE pokazała Ukrainie cukierek do polizania – umowa stowarzyszeniowa , ktorej podpisanie byłoby samobójstwem . Mamy więc kolejny , dotąd rosyjski , kłopot . Dokąd będą u nas unijne pieniądze , czyli do 2021 r. jakoś się to będzie kręcić . Potem czarno widzę ! PO to PiS light , więc niech nikt się nie łudzi , że zrezygnuje z takich bredni lub ograniczy dotacje do IPN czy Krk .

  Mam dla IPN via posłowie nowy pomysł na lata marnowania naszych pieniędzy przez uchwałę Sejmu . Otóż – czy Bolesław Śmiały zwany Szczodrym , zabijając bp. Szczepanowskiego był pod wpływem razwiedki ? Bo jak śmiał podnieść rękę na funkcjonariusza Krk ?! Trzeba posłać prokuratorów , znależć świadków , pisać analizy i opracowania … Robota na lata !

 50. @arku , głuptasku , to nie ZSRR a Zachód miał stwiać kurtynę atomową na linii Wisły , aby odciąć nasze wojska od zaplecza w ZSRR . To USA miało nas spalić , a nie ZSRR ! Kumasz ? To wynika z logiki . My mielismy masę czołgów i ludzi , oni technikę . Te plany znali wszyscy oficerowie w 60 -tych i 70 -tych latach . Zapytaj kogoś starszego z wojska zanim zaczniesz wieszać .

 51. i @Art 63 takoż .

 52. Nie wiem czu USA miało nas(?) spalić. Problem w tym, dlaczego USA miały to zrobić. Ot tak sobie dla zabawy i bez powodu? A może ta kurtyna miała zadziałać po czyimś uprzednim ataku? I kto taki uprzedni atak planował? Wydaje się, że plany takie miał nasz Wielki Socjalistyczny Przyjaciel i jego służalcza ekipa w Polsce. Ekipa, która udowodniła wcześniej, że jest gotowa na każde jego skinienie i która w imię zachowania Wielkiej Przyjaźni nie wachała się aresztować, torturować a nawet strzelać do Polaków. Zastanówmy się na spokojnie, czy odwrócenie się do takich ludzi plecami to grzech?

css.php