Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

18.06.2014
środa

Opozycja pisze scenariusze przejęcia władzy po aferze taśmowej

18 czerwca 2014, środa,

Niech prezydent publicznie stwierdzi, że premier musi odejść, niech premier poprosi sejm o wotum zaufania, niech sejm skróci swoją kadencję – to pomysły opozycji na aferę taśmową. Ale po przeliczeniu sejmowych szabel widać, że żadna partia nie jest na tyle silna, żeby te projekty przeforsować.

Po ujawnieniu nagrań opozycja jest zgodna tylko co do jednego: rząd powinien oddać władzę. Ale brakuje jednomyślności co do tego, jak to zrobić. Rozmowy trwają, ale trudno będzie zebrać 231 głosów potrzebnych do uchwalenia wotum nieufności dla rządu Tuska. Jeszcze trudniej znaleźć 307 chętnych posłów, którzy chcieliby skrócenia kadencji parlamentu.

PiS: Wotum zaufania do rządu

Jarosław Kaczyński wysłał list do Bronisława Komorowskiego z jasnym oczekiwaniem – żeby prezydent „publicznie stwierdził, że rząd musi odejść”. Jak mówi Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta, już wkrótce PiS może się spodziewać odpowiedzi. Według Jarosława Kaczyńskiego prezydent musi wybrać, czy jest częścią „sitwy”, a jeśli nie jest, to powinien się domagać, by ta „sitwa” odeszła.

PiS najgłośniej woła też o przeprowadzenie w sejmie operacji pt. wotum nieufności dla rządu. Do złożenia wniosku potrzebuje 46 poselskich podpisów i zgody klubów co do jednego kandydata, który miałby zastąpić Tuska. Wniosek mógłby być poddany pod głosowanie najwcześniej tydzień po wpłynięciu do laski marszałkowskiej. Arytmetyka sejmowa nie daje temu projektowi wielkich szans (koalicja PO–PSL ma dziś 235). Trzeba by przekonać do niego Twój Ruch, SLD i jeszcze kilku posłów niezrzeszonych, bo głosy PiS, Solidarnej Polski i trzech posłów spod sztandarów Jarosława Gowina to za mało.

Z tym ostatnim na początku tygodnia spotkał się sam prezes PiS. Ma nadzieję, że Gowin będzie jego pomostem do konserwatywnego skrzydła PO, które zagłosowało za pozostawieniem immunitetu Mariuszowi Kamińskiemu. Nadzieję, że i teraz konserwatyści z Platformy staną w jednym szeregu z PiS, wydają się dziś trudne do spełnienia.

Twój Ruch: Skrócić kadencję Sejmu

Nowego otwarcia na scenie politycznej chce z kolei Janusz Palikot. Twój Ruch proponuje skrócić kadencję Sejmu i złożył we wtorek stosowny projekt uchwały w tej sprawie. Palikot, którego dziś sondaże wypychają poza parlament, mówi, że nie wyobraża sobie, by PiS i inne partie nie przyjęły jego wniosku. Nie jest to jednak żaden akt odwagi, ale raczej święte i słuszne przekonanie, że niewielu poprze jego wniosek. Palikot liczy, że w oczach opinii publicznej zyska jako ten jedyny, który nie jest przyspawany do sejmowego stołka. Do skrócenia kadencji Sejmu potrzeba głosów co najmniej 2/3 ustawowej liczby posłów (307 głosów).

SLD: Niech premier sam poprosi o wotum zaufania

Twarzą SLD w sprawie afery taśmowej jest Krzysztof Gawkowski. To on staje przed dziennikarzami, by ganić rząd i snuć rozważania na temat różnych politycznych scenariuszy. Leszkowi Millerowi, który myśli przecież o koalicji z PO, zawiązanej szczęśliwie po następnych wyborach, nie wypada dziś publicznie Tuska krytykować.

Sojusz w sprawie afery taśmowej działa na miękko. Uzależnia swoje stanowisko od tego, czy premier spełni oczekiwanie SLD i zwróci się do Sejmu o wyrażenie wotum zaufania jego rządowi. W tym scenariuszu Sejm daje wotum zaufania rządowi większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Praktycznie na sali sejmowej musi być co najmniej 230 posłów i większość z nich musi zagłosować za wotum, żeby rząd ocalał.

SLD chce też, by w przyszłym tygodniu, na najbliższym posiedzeniu Sejmu, premier przedstawił informację w sprawie ujawnionych rozmów polityków i urzędników państwowych. Jeśli wniosek SLD przejdzie, przed nami być może kolejne utajnione posiedzenie Sejmu.

PSL: Konieczna przestrzeń dla dialogu

Janusz Piechociński, wicepremier i szef PSL, chce się spotkać z prezydentem. Mówił w środę rano dziennikarzom, że rozmawiał z premierem o możliwości przedterminowych wyborów. – Każdy z wariantów traktuję z powagą – dodał.

W sejmowych głosowaniach Tusk na lojalność ludowców może jednak liczyć. Piechociński przekonuje bowiem, że potrzebna jest „przewidywalność działań rządu i stworzenie w płaszczyźnie dialogu parlamentarnego przestrzeni, w której będzie można odpowiedzieć na kluczowe pytania: kto, jaki ośrodek i gdzie uruchomił na tę skalę niespotykaną ingerencję”.

Jak zwykle przy okazji takich politycznych zawirowań partia spod zielonego sztandaru kreuje się na jedyną, której zależy na dialogu i spokoju. Z pewnością prezes Piechociński sprawę z taśmami będzie chciał wykorzystać do wzmocnienia swojej nadwątlonej pozycji w partii i w koalicyjnym układzie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 15

Dodaj komentarz »
 1. Czy to „Polityce” też guru Balcerowicz zarzuca, że bagatelizując aferę ujawnioną przez „Wprost”, szkodzi Polsce?

  Czy „Polityce” podoba, że do „Wprost” weszli z ABW?

 2. @atalia
  18 czerwca o godz. 13:55

  Czy „Polityce” podoba, że do „Wprost” weszli z ABW?

  Na pewno. Takie postepowanie ABW jest celowe i zgodne z prawem. Wszyscy, ktorzy doprowadzaja do oslabienia rzadu i panstwa, a robi to Wprost, powinni byc ukarani. Tu wolnosc to swawola i jest po prostu polskim warcholstwem. A z warcholstwem trzeba skutecznie walczyc.

 3. Ta afera odsłoniła mizerię i żałosność naszej klasy politycznej. Właściwie trudno wskazać kogoś wartościowego wśród polityków. Minęły czasy Mazowieckiego i Skubiszewskiego.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Były członek PZPR do ostatniego dnia istnienia dyktatury tow.Balcerowicz , żąda głowy prezesa Belki mówiąc : „Belka powinien odejść za samą sugestię pomocy państwu”?
  To się głowie nie mieści, co ci obłudnicy wygadują ?

 6. Therese Kosowski
  18 czerwca o godz. 14:16

  Hm, jak można osłabić państwo, które praktycznie nie istnieje?

  Ps. Od kiedy to wolność prasy w Państwie Prawa szkodzi państwu, zwłaszcza że istnieje to państwo – wedle słów najwyższego urzędnika Tuska – tylko teoretycznie?

 7. @ Balcerowicz
  Facet jest doktrynerem przywiązanym do swoich teorii ekonomicznych i nie potrafi się od nich oderwać mimo, że najwyraźniej nie są one warte papieru, na którym je spisano. Niestety profesorowie w pewnym wieku przestają słuchać i już tylko mówią.

  @ Zaufanie do polityków
  W moich oczach Belka i Sienkiewicz wypadli dość korzystnie. Jak na rozmowy nieoficjalne, gdzie bez ogródek wyraża się swoje zdanie, nie powiedzieli nic, co mogłoby ich kompromitować jako polityków. Oczywiście Sienkiewicz ośmiesza się trochę jako szef służb. No, ale służby (nie tylko nasze) nie takie już wpadki zaliczały. To jest jednak ciągła wojna i czasem się obrywa. Gdyby nie panika moralna wszczynana systematycznie przez prawicę (układ, sitwa, spisek itd. przy każdej możliwej i niemożliwej okazji), nie byłoby co komentować.
  Oczywiście co innego w przypadku Nowaka – tu jest sprawa dla prokuratora, ale obaj panowie swoją karierę zakończyli, więc też już mało ciekawy temat.

  @ PSL
  Stronnictwo krewnych i znajomych królika będzie siedziało cichutko, bo chłopcy sami nie wiedzą, co się jeszcze nagrało (a zapewne tu nagrania mogą być jeszcze ciekawsze). Muszą się liczyć, że w trakcie kampanii różne rzeczy mogą wypłynąć i wtedy to już będzie dla nich koniec.

 8. „Belka powinien odejść za samą sugestię pomocy państwu”

  Belka chce pomagać „państwu”, o ile za „państwo” rozumiemy rząd który nie ma na kiełbase wyborczą.
  Finansownie długu publicznego przez bank emitujący pieniądz, to prosty przepis na inflacje.
  Jak widac lekcja PRL idzie w las …

 9. Już jasne: „Polityka” migiem (artykuł Szostkiewicza) pośpieszyła na pomoc władzy przeciwko prasie, więc i przeciwko sobie… Smutne… I nawet nie warto wyobrażać sobie, jak zareagowałaby „Polityka”, gdyby to Miller wszedł do „Gazety Wyborczej” po ujawnieniu taśm nagranych przez Michnika albo gdyby to Kaczyński wparował do TVN-u po emisji nagrania Lipiński – Renatka… Smutne…

 10. Smutne ,że ABW „wchodzi” jak już mleko się rozlało.Smutne lecz konieczne.”Klasie politycznej” opętanej żadzą waadzy,trzeba przytrzec rogów.Smutne,że przycieraniem przez całkowicie nieudolne ABW kieruje częśc „klasy aktualnie na wierzchu” odpowiedzialnej za nieudolnośc ABW i równej co do jakości częsci „przycieranej” .
  Ktoś jednak musi miec na uwadze państwo i udręczonych „klasą” jego obywateli.Nie sadzę by „aktualnie na wierzchu” troszczyli się o obywateli udreczonych lecz tak się składa,ze troszcząc się by „byc na wierzchu” ,troszczą się (nawet nie zauważając) także o bywateli udręczonych,utrudniając upadek państwa.
  Gdyby idea regionalizacji UE mogła się ziścic ,to pierwszy bym protestował przeciwko nadzwyczajnej sprawnosci ABW realizujacej „wejscie ” wg podanego adresu.Ziścic się jednak nie chce,czy nie może ,nie bedę wyrażał bardziej dobitnie,
  jezykiem politycznym,mojego zawodu.Pozostaje nam,więc, to kulawe państwo ,z tą nadzwyczaj obskurną klasą polityczną.Nie mamy nic innego.

 11. Belka chce dobrze . Inflacja to odwieczna, naturalna choroba globalnego świata.
  W tych rozmowach nie ma nic zdrożnego z wyjątkiem „studenckiego” języka. WPROST uwikła Polskę w proces destabilizacji w tak trudnym okresie dla Europy wschodniej. Komu zależy na tej destabilizacji?
  Może PiS -owi ?

 12. Kłamczyński znów przebiera nóżkami by dorwać się do władzy. Zapomniał o machlojach Porozumienia Centrum spółki Telegraf i nadużyciach IV Rzeczpospolitej.

 13. Kłamczyński znów przebiera nóżkami by dorwać się do władzy.

 14. Therese Kosowski
  18 czerwca o godz. 14:16

  Oslabienie Polski jest w interesie Niemiec – p. Kosowski daje temu wyraz z kazdym swoim wpisem ! 😉

 15. ‚(…) Takie postepowanie ABW jest celowe i zgodne z prawem. Wszyscy, ktorzy doprowadzaja do oslabienia rzadu i panstwa, a robi to Wprost, powinni byc ukarani. Tu wolnosc to swawola i jest po prostu polskim warcholstwem. A z warcholstwem trzeba skutecznie walczyc.’

  Warcholstwo?! Ze ujawniono, jak kilku politykow lamie konstytucje? Watergate tez byla ‚warcholstwem’ w takim razie… Th.Kosowski uzywa jezyka rodem z PRL, i to w podobnym celu, co prl-owska propaganda-niewazne, jak lamie prawo wladza. Wazne by obywatele go nie lamali…

 16. Podobno red.Latkowski siedział 17 miesięcy za malwersacje ?
  Na poparcie jakich partii on liczy w tej awanturze ?
  Pan Latkowski powinien napisać kodeks honorowy polskich mediów.
  Czy w Polsce nie obowiązują już żadne zasady ?

css.php