Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

25.06.2014
środa

Posłowie kłócą się o czas w TVP

25 czerwca 2014, środa,

– Telewizja Polska kierowana przez pana Brauna to jest telewizja anty-PiS. Oddajcie 200 mln abonamentu ludziom, którzy głosują na PiS – wzywała dziś w Sejmie Barbara Bubula, posłanka PiS. A kiedy rządził PiS, to ktoś oddawał abonament?

W środę w czasie posiedzenia sejmowej komisji kultury prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun przedstawił dane na temat czasu antenowego poświęcanego partiom politycznym. Mówił, że TVP w 2013 r. poświęciła partiom koalicji rządzącej 76 godz., a wszystkim partiom opozycyjnym łącznie blisko 82 godziny.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak podał też dane z czasu kampanii do Parlamentu Europejskiego. Platformie Obywatelskiej poświęcono ponad 45 minut audycji informacyjnych, a PiS – 44 minuty 39 sekund. Podkreślił, że to są różnice w sekundach. Europie Plus Twój Ruch poświęcono 27 minut w audycjach informacyjnych, Sojuszowi Lewicy Demokratycznej – 23 minuty, Nowej Prawicy – 17 minut 30 sekund, Solidarnej Polsce – 15 minut 20 sekund, Polskiemu Stronnictwu Ludowemu – blisko 14 minut, Polsce Razem – niespełna 12 minut.

Posłanka PiS Anna Sobecka stwierdziła, że zaprezentowane przez prezesa telewizji dane urągają wszelkim zasadom przyzwoitości. – Telewizja publiczna pełni rolę agendy rządowej i to trzeba powiedzieć jednoznacznie – mówiła w swoim emocjonalnym wystąpieniu posłanka PiS.

Cofnijmy się do jesieni 2007 roku. Szefem TVP jest Andrzej Urbański, związany z PiS. Po otrzymaniu danych z TVP i KRRiT w Samoobronie zawrzało. Okazuje się, że im bliżej terminu wyborów parlamentarnych, tym częściej w publicznych mediach (opanowanych przez PiS, LPR i Samoobronę) pojawiają się przedstawiciele PiS-u, a Samoobrona gości tam rzadziej niż wcześniej. W drugiej połowie września czas antenowy PiS i Samoobrony był zbliżony (PiS – 19 min i 52 s, Samoobrona – 16 min 58 s), ale już w pierwszej połowie października, tuż przed wyborami, dysproporcje są znacznie większe.

Tak więc punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Kiedy PiS rządził, to wcale politykom tej partii nie przeszkadzało, cytując Annę Sobecką, że „telewizja publiczna pełni rolę agendy rządowej”.

Wojtek Szacki pisał w polityce.pl, jak jeden ze sztabowców Platformy mówił mu, że w kampanii najbardziej liczy się kilka osób, reporterów wieczornych dzienników i to, jak zrealizują swoje felietony. I to właśnie w mediach publicznych. TVN24 ogląda kilkaset tysięcy osób, z ugruntowanymi już poglądami, a TVP zbiera wieczorem milionową publikę. Oglądając wieczorne programy publicystyczne w telewizji publicznej, widać przechył w stronę Platformy.

Ale politycy PiS, jeśli pamiętają swoje rządy, również te w TVP, raczej nie powinni dziś krzyczeć aż tak głośno.

 

TVP

Siedziba TVP

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Nie wydaje mi się, żeby PiS był dyskryminowany w telewizji. Odwrotnie, mam często wrażenie przesytu, oglądając w kółko wywiady z Brudzińskim, Hofmanem, czy złote myśli prezesa Kaczyńskiego. Aby się ratować, przełączam telewizor na kanały zagraniczne, gdzie ani widu, ani słychu o Polsce i Polakach.

  2. TVP i Polskie Radio należy sprywatyzowac, a akcje należy propocjonalnie rozdzielic miedzy tych, którzy opłacaja abonament. Rząd moze sobie założyć telewizję i nową rozgłośnię, o ile otrzyma koncesję i znajdzie źródła finansowania.

  3. Zgadzam się z panem Andrzejem tylko dodam, że w zagranicznych mediach publicznych- szczególnie
    niemieckojęzycznych- jest trochę o Polsce. Nie ma tych przekazów zbyt dużo ale zato wyważone politycznie i emocjonalnie. Natomiast mam inne zdanie od Autorki artykułu co do przechyłu w kierunku PO na antenach TVP. Mam wrażenie, że narracja PIS-u po abdykacji w 2007 roku ( wszystkie media „mętnego nurtu” w tym także TVP są anty PIS-owskie ) zbiera owoce. To jest swoisty przekręt i obłuda.

css.php