Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

9.07.2014
środa

Szef MSW w Sejmie: W kaskadach kłamstw gubi się istota sprawy

9 lipca 2014, środa,

W kaskadach kłamstw i przeinaczeń gubi się istota sprawy – mówił w środę w Sejmie Bartłomiej Sienkiewicz. Szef MSW przeprosił tych, których uraził swoimi słowami, nagranymi nielegalnie w jednej z warszawskich restauracji. Mówił też, że intencje ujawnienia nagrań były polityczne, i to właśnie minister spraw wewnętrznych miał się znaleźć na celowniku.

W Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem PiS o odwołanie szefa MSW. Sienkiewicz ocenił, że wniosek PiS – zarówno w wersji pisemnej, jak i ustnej – mija się z rzeczywistością. Zwrócił się do posłów o jego odrzucenie.

Mamy wystarczającą wiedzę, aby sądzić, że początek tej afery to nie jest ani przypadek, ani zbieg okoliczności, ani trzech kelnerów, ale świadome działanie w celu ochrony nielegalnych interesów w Polsce. Jest to obrona przez atak na polityków – podkreślił Sienkiewicz.

W uzasadnieniu wniosku PiS czytamy, że „rozmowy dotyczą zakulisowych targów prowadzonych w sprawie obietnicy finansowania przez NBP deficytu budżetu państwa w zamian za zmiany kadrowe w rządzie, których celem było niedopuszczenie do zwycięstwa w wyborach partii opozycyjnej”. Sienkiewicz odniósł się i do tego: – Mam do powiedzenia jedno zdanie – o zwycięstwie w wyborach decydują wyborcy, czyli obywatele Rzeczypospolitej, a nie urzędnicy.

Przekonywał, że jego rozmowa z Belką była o tym, jak umocnić państwo polskie, a nie je osłabić. – W żadnym miejscu żaden z nas nie dbał ani o swój własny interes, ani o korzyści osobiste – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

„Państwo polskie nie działa – mówiłem to od dawna”

Posłowie PiS często powtarzali dziś w Sejmie, że najcięższy zarzut, jaki kierują pod adresem Sienkiewicza, to jego słowa o tym, że „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie, a w praktyce nie istnieje”. – To było z mojej strony przesadne stwierdzenie – mówił. Dodał jednak, że dokonuje się manipulacji, próbując zmienić kontekst tej wypowiedzi. Podkreślił, że jego ocena sytuacji, w której różne organy państwa nie działają we wspólnym froncie przeciwko przestępcom, nie jest nowa i twierdził tak od dawna.

Sienkiewicz zaznaczył, że harmonogram prac nad wspomnianymi w rozmowie przez Marka Belkę ustawami jasno pokazuje, że rozmowa nie miała na nie żadnego wpływu. – Poruszaliśmy wiele aktualnych wątków, anegdot, skrótów myślowych. Tak, na takich spotkaniach zdarza mi się przeklinać. Nie robię tego w domu, nie robię tego publicznie. Stenogram ze wszystkich rozmów publicznych wygląda źle. Jednak wszystkich, którzy poczuli się urażeni, przepraszam – powiedział Sienkiewicz.

Trzy zespoły pracują

Sienkiewicz powiedział, że sprawę podsłuchów wyjaśniają trzy zespoły. Dwa z ABW: jeden wyjaśniający wątki biznesowo-finansowe afery podsłuchowej i wykonujący czynności prokuratury prowadzącej śledztwo, drugi – zajmujący się wątkami kontrwywiadowczymi. Ten drugi ma ustalić, czy w podsłuchiwanie polityków nie były zaangażowane podmioty zagraniczne. Jest jeszcze trzeci zespół CBŚ, który prowadzi działania w wykrywaniu nieprawidłowości w obrocie węglem w Polsce.

Można mi zarzucać niefrasobliwy język, ale nie działanie w interesie własnym. Wiem, jakie interesy grup przestępczych naruszyłem w czasie mojej pracy, i gdzie, przed kim w kraju i za granicą broniłem interesów państwa. Państwa, któremu służę od 20 lat – mówił na zakończenie swojego sejmowego wystąpienia Sienkiewicz.

Za odwołaniem Sienkiewicza, poza PiS, będą głosować też kluby SLD, TR i Solidarnej Polski.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Czy minister Sienkiewicz zna takie slowo jak „wstyd”???

  2. Tu nie chodzi o kaskady „kłamstw”. W tej sprawie chodzi o wartki nurt – ale gówna. Kajakarzami na tym spływie za państwowe pieniądze (z jedną ofiarą – królikiem) są „Bartek”, „Radek” i Jacek. Ale dzisiaj Płemieł odebrał neue Befehle od Frau Makrela i już wie jak ma spielen żeby było gut und fein !:-) Burdel²

  3. @murator
    Polacy sami topia swoj kraj w klotniach i prywatnych wojnach, lecz zawsze wina za swoje pieniactwo obarczaja Niemcy. Merkel sama ma problem z amerykanskimi szpiegami i podsluchami, wykryto tych szpiegow w BND -wywiadzie niemieckim – ale jakos nikt nie wpadl tu na pomysl, zeby odwolywac rzad, oüpluwac kanclerz Merkel czy toczyc prywatne wojenki o wladze. Nie probuje sie za to wszystko winic Kaczynskiego czy Polski. Polacy zas na kazdym kroku wina ze swe pieniactwo, nieposluszenstwo wladzy czy podsluchy celem obalenia rzadu i oslabienia panstwa obarczaja Niemcow. No i Rosje, ale to inna kwestia. Niemcy sa winni wszelkiemu zlu w Polsce, ale rownoczesnie ci sami Niemcy powinni dawac Polsce jak nejwiecej pieniedzy, korzysci i przede wszystkim dobrze platna prace oraz suite swiadczenia socjalne, wyludzane cwaniactwem Polakow. Zaczeli Holendrzy, po nich Anglicy, teraz zaczna Niemcy ukracac polskie cwaniactwo. Ludzie, wszyscy sie od was odwroca. O to wam chodzi?

  4. Sienkiewicz z Belka rozmawiali o ustawieniu nastepnych wyborow przy uzyciu Banku Nardowego. Naruszono konstytucje. O to chodzi.To sie stalo Polacy. To jest sprwa gardlowa.tygodnik Polityka jest niczzym wieceje tylko rzadowa szmata.

css.php