Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

22.07.2014
wtorek

Ostatnie posiedzenie Sejmu przed wakacjami

22 lipca 2014, wtorek,

Posłowie zajmą się wnioskiem Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej ds. WSI, wysłuchają informacji Prokuratora Generalnego o przeszukaniach w biurze szefa klubu PSL Jana Burego i przyjmą rządowy pakiet tzw. ustaw kolejkowych.

Posiedzenie rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy pamięci ofiar tragedii malezyjskiego samolotu. W porannym głosowaniu posłowie zdecydowali, żeby nie wprowadzać do porządku obrad projektu uchwały w sprawie uczczenia zmarłego w katastrofie smoleńskiej gen. Andrzeja Błasika.

Będzie komisja ds. Macierewicza?
Choć jeszcze nie tak dawno premier Donald Tusk mówił, że nie jest zainteresowany powstaniem komisji śledczej, która miałaby rozliczać Antoniego Macierewicza za to, co robił przy likwidacji WSI, to dziś politycy PO ciepło wyrażają się o jej powołaniu. Chce jej Twój Ruch Janusza Palikota, wniosek popiera SLD i coraz chętniej politycy PO. Za wprowadzeniem do porządku obrad pierwszego czytania projektu uchwały w tej sprawie głosowali posłowe TR, SLD i PO.

Wnioskodawcy postulują, żeby komisja śledcza oceniła m.in. jakość uchwalonego prawa dotyczącego likwidacji WSI, materialne i niematerialne szkody wyrządzone osobom, których nazwiska znalazły się w raporcie, zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa w wyniku opublikowania informacji o pracy wywiadu i kontrwywiadu wojskowego oraz koszty funkcjonowania Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Macierewicza i Jana Olszewskiego.

Ma też oszacować – jak czytamy we wniosku o powołanie komisji śledczej – materialne i niematerialne straty ponoszone przez Polskę w wyniku opracowania raportu przez Macierewicza i opublikowania go przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że nie wiadomo ostatecznie, czy komisja śledcza powstanie, ale Platforma nie wyklucza, że taki pomysł poprze. – Jeżeli zakres prac komisji będzie racjonalny i będzie dawał możliwość zbadania tej sprawy i wyjaśnienia wielu rzeczy, to tak, poprzemy – powiedziała.

Jak CBA działało w biurze Burego?
W piątek prokurator generalny Andrzej Seremet poinformuje posłów o działaniach prowadzonych wobec szefa klubu PSL Jana Burego.

Prowadzone w wydziale ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie śledztwo dotyczy udzielania korzyści majątkowych w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji państwowej. Kilkanaście dni temu CBA na zlecenie prokuratury przeszukało biuro poselskie i pokój poselski Burego. Jak pamiętamy, w tym samym czasie klub PSL spotykał się z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem przed głosowaniem wniosku PiS o wotum nieufności dla niego. Wielu polityków mówiło, że zbieżność tych zdarzeń nie była przypadkowa.

Absolutorium dla rządu
Sejm wysłucha sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2013 r. wraz z analizą NIK dotyczącą wykonania budżetu i założeń polityki pieniężnej w 2013 r. Sejmowa komisja finansów wnioskuje o udzielenie rządowi absolutorium.

Prezes NBP Marek Belka przedstawi posłom sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w zeszłym roku, a prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski – sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2013 roku. Punkty te zaplanowano na środę.

Ustawy kolejkowe ekspresowo
Sejm przyjął we wtorek trzy ustawy z tzw. pakietu kolejkowego i pakietu onkologicznego, przygotowane przez ministerstwo zdrowia. Zakładają one poprawę dostępu do specjalistów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych.

Jeszcze we wtorek wieczorem ma się nimi zająć senacka komisja zdrowia. Możliwe, że wrócą do Sejmu na piątkowe głosowania i ostatecznie zostaną uchwalone jeszcze na tym posiedzeniu.

Nowy GIODO
Sejm wybierze też Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Kandydat jest tylko jeden i jest nim dr Wojciech Wiewiórowski, który pełni tę funkcję od czterech lat. Jego kadencja kończy się na początku sierpnia. Posłowie omówią też sprawozdanie GIODO za 2013 r.

W porządku obrad jest też rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który ma pomóc w walce z nietrzeźwymi kierowcami. Chodzi o stosowanie skuteczniejszych kar i instalowanie blokad alkoholowych w autach osób skazanych za jazdę po pijanemu.

Antoni Macierewicz

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. JAK WIDZĘ TĄ CYNICZNĄ GĘBĘ MACIEREWICZA, TO SZLAG MNIE TRAFIA, ŻE TEN CZŁOWIEK JEST POSŁEM, ZA MOJE I PODATNIKÓW PIENIĄDZE OP…SIĘ W PARLAMENCIE, I JESZCZE SZKODZI OBYWATELOM!!MIEJSCE TEGO CZŁOWIEKA I JEMU PODOBNYCH TO ZAKŁAD KARNY!!NIESTETY TO TYLKO MOJE MARZENIA!!

 2. swietnie niech powstanie taka komisja, jesli pis jest krystalicznie, jak lza, moralne itd to powinno zaglosowac za powstaniem komisji. mysle jednak ze po nie poprze wniosku, ze to miedialna zaslona dymna, zeby ukryc powazne przestepstwa korupcyjne po. pogadaja jeszcze z miesiac dziennikarze popisza sobie, az wszyscy zapomna o co w tym chodzilo. bo my mamy pamiec rybki akwariowej, kiedy podplywa do sciany szkla jest zdziwiona ze tu nie byla.

 3. Takich „Macierewiczów” w sejmie jest więcej. Śmieją się nam w twarz i gadają dalej głupoty grając na naszych nerwach niczym na mandolinie. Wystarczy popatrzeć na posła Kaczmarka i już się człowiekowi niedobrze robi. Jednak ktoś ich musiał wybrać nie?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pijakom za kierownicą konfiskować pojazd. To jedyna skuteczna metoda zapobiegania wypadkom powodowanym przez nietrzeźwych kierowców.

 6. Powołanie komisji Antoniego ,czy też nie, to soczewka skupiająca sedno rządów Tuska.Jęzeli On o tym nie wie to tu i teraz przypominam .Albo mąż stanu albo politykier z łaski bożej i ogłupionego narodu.Bo jeden taki Rychem zwany padł jak robaczywa śliwka za wyjaśnienie zabójstwa .B.BLIDY.

 7. Żałosna kpina zwana Sejmem. Podczas ostatniego posiedzenia na sali raptem kilku posłów.

 8. Komisja to nieporozumienie, roztrząsać publicznie sprawy ściśle tajne – po prostu miód i szopka

 9. Mnie się najbardziej podoba – jeszcze nie zrealizowany – projekt uchwały uczczenia gen Błasika.
  Czy to nie on przypadkiem dowodził tymi patałachami co rozwalili ten samolot?
  Koniecznie trzeba go uczcić; kto jak kto, ale dowódca patałachów zasługuje na to.

css.php