Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

21.09.2014
niedziela

Beata Kempa na wicemarszałka

21 września 2014, niedziela,

Klub Parlamentarny Sprawiedliwa Polska – czyli połączenie resztek sił Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina – chce mieć swojego wicemarszałka. Zabiegają o to, by funkcję tę objęła Beata Kempa.

Pomysł zrodził się wtedy, kiedy się okazało, że Ewa Kopacz zostanie premierem i szykują się zmiany w marszałkowskich gabinetach. – Nie chcemy odwoływać nikogo z Prezydium Sejmu, ale zależy nam na tym, aby do tego grona dołączył przedstawiciel naszego klubu – mówi Jarosław Gowin. Dodaje, że nie może być tak, że jego klub jako jedyny nie ma we władzach Sejmu swojego przedstawiciela.

Dziś układ sił w Prezydium jest taki: koalicja ma marszałka i dwóch wicemarszałków (Grabarczyk z PO, który odejdzie w poniedziałek, oraz Grzeszczak z PSL), a opozycja trzech wicemarszałków (Kuchciński – PiS, Wenderlich – SLD i Nowicka – niezrzeszona). Wanda Nowicka, choć formalnie jest posłanką niezrzeszoną (po pamiętnej kłótni z Palikotem, który chciał pozbawić ją wicemarszałkowskiej władzy za wysokie premie, które przyznało sobie całe Prezydium), to i tak w Prezydium pilnuje interesów Twojego Ruchu, bo przecież doszło do pojednania między nią a Palikotem.

Czy Beata Kempa ma szansę zostać wicemarszałkinią? PiS podobno daje zielone światło, bo dzięki temu koalicja straci w Prezydium większość. Platforma i ludowcy większości tracić nie chcą, więc są przeciw. To właśnie w tym prezydialnym gronie ustala się między innymi porządek obrad i dokonuje wykładni regulaminu Sejmu, więc nic dziwnego, że koalicja chce mieć tu głos decydujący.

Ciekawa jestem, jak PiS będzie bronił pomysłu poszerzenia wicemarszałkowskiej ekipy, bo zimą zeszłego roku składał projekt uchwały, który miał Prezydium uszczuplić. „Już tak bywało, że duże kluby nie miały swoich przedstawicieli w Prezydium Sejmu. To nie tylko nagrody, sekretariat, samochód służbowy, to wszystko są konkretne oszczędności, a czterech wicemarszałków doskonale poradzi sobie z prowadzeniem obrad” – mówił wówczas Mariusz Błaszczak. Dla niektórych kłopotliwa wydaje się też sama kandydatura Beaty Kempy. Posłanka nieszczególnie dała się poznać jako osoba szukająca kompromisu czy taka, której zależy na spokojnej rozmowie z politycznymi partnerami.Beata KempaKluby mają czas na zgłaszanie kandydatów na nowego marszałka do wtorku (do godziny 21), a już w środę posłowie mają wybrać następcę Ewy Kopacz. Ona sama złoży marszałkowską funkcję 22 września, tuż przez zaprzysiężeniem swojego rządu.

Do czasu wyboru nowego marszałka wszystkie obowiązki przejmie najstarszy z wicemarszałków Jerzy Wenderlich. PiS, SLD i TR nie zamierzają przedstawiać własnych kandydatów, a Sprawiedliwa Polska złoży wniosek właśnie o poszerzenie składu Prezydium Sejmu. Na wtorek zaplanowane jest posiedzenie klubu PO z udziałem Donalda Tuska i premier Ewy Kopacz. Będą omawiać kandydaturę Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu i ostatecznie zdecydują, kto zastąpi Cezarego Grabarczyka na stanowisku wicemarszałka. Wśród kandydatek wymienia się Krystynę Skowrońską, Urszulę Augustyn i Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Co robi Prezydium Sejmu?

1) ustala plan prac Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów
2) ustala tak zwane tygodnie posiedzeń z wyprzedzeniem co najmniej 3-miesięcznym
3) dokonuje wykładni Regulaminu Sejmu po zasięgnięciu opinii Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich
4) opiniuje sprawy wniesione przez Marszałka Sejmu
5) organizuje współpracę między komisjami sejmowymi i koordynuje ich działania
6) ustala zasady organizowania doradztwa naukowego na rzecz Sejmu i jego organów, powoływania doradców sejmowych oraz korzystania z opinii i ekspertyz
7) podejmuje inne czynności wynikające z Regulaminu Sejmu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 14

Dodaj komentarz »
 1. Czy ta wrzaskliwa, nieznośna kobieta musi koniecznie być wicemarszałkiem Sejmu?

 2. Z jednej strony w dobrym tonie byłoby obsadzenie stanowisk wicemarszałkowskich przez każdy z klubów parlamentarnych. Z drugiej, członkowie prezydium powinni posiadać kompetencje koncyliacyjne. Z tej perspektywy już nominacja ministra Sikorskiego na marszałka – tego, któremu zdarzało się już zbyt otwarcie mówić, co myśli – niektórym może wydawać się nieco ryzykowna. Pani poseł Kempa mogłaby zaś konkurować o laur najbardziej kłótliwej persony sal sejmowych z takimi osobistościami jak pani profesor Pawłowicz czy pan poseł Niesiołowski. Szkoda, że interes partyjny wygrywa dziś z troską o kulturę polityczną i sprawne funkcjonowanie władzy ustawodawczej. Pani Kempa jako wicemarszałek Sejmu to, nie przymierzając, jak Korwin-Mikke w Europarlamencie. Ach… no tak. O tempora, o mores!

 3. Postulat popieram.
  Skoro R.Sikorski znany ze swego gołębiego serca i wszechogarniającej empatii ma byc marszałkiem,to ta stanowcza kobieta z jakże niezmienną wolą solidarności ze wszystkimi ,którzy są z nią solidarni,będzie prawdziwie pięknym dopełnieniem marszałkostwa sejmowego.
  Brak było i chyba będzie nadal,bezpośrednich przekazów medialnych z obrad rządu czy narad ministerialnych.Można liczyc tylko na okazjonalne podsłuchy.W tej sytuacji bezpośrednie transmisje sejmowe ze ścierania się wszechogarniającej empatii z solidarnością solidarnych z Kempą będą dla mnie prawdziwą ucztą duchową podtrzymującą moją wiarę w niezniszczalną naszą demokrację.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Na siedzisko wicemarszałkini? Jeszcze czego!

 6. Za jakie to grzechy ma nas czekać taki czyściec? Tylko dlatego, że wybraliśmy takich parlamentarzystów?

 7. Pani Kempa ma taką właściwość, że z wrzaskiem wylewa się z telewizora. Ile razy włączę, jest tak samo, rok w rok. Osoba o takich właściwościach nie nadaje się na wicemarszałka Sejmu.
  Zdaje się, że obecne poparcie dla tej instytucji wynosi ok. 4%. I należy co najmniej ten próg zachować. Choćby po to, by było się od czego odbić.

 8. marian41
  21 września o godz. 18:14
  Siedzisko to ona ma, nic poza tym.

 9. Ta pusta przekupa? Zerowa wartość dodana, a realna kasa wydana.
  No ale przecież tu nie o sprawną pracę czy oszczędności chodzi.
  Jarosław Gowin […] dodaje, że nie może być tak, że jego klub jako jedyny nie ma we władzach Sejmu swojego przedstawiciela – to jest najważniejsze!

 10. Jestem za ,i trzymam kciuki.W sporcie nastąpi posucha,brak Tuska do prowadzenia idiotycznej wojny ,więc ,będzie weselej ,tak maglowo ,kabaretowo i durnowato.Tylko kabareciarzy żal ,bo zabiera się im chleb powszedni.

 11. Magiel w sejmie już jest. Pod szyldem Kępy byłby super magiel.

 12. Jeżeli ma być kabaret zamiast Sejmu to czemu nie.

 13. Merytoryczna i kompetentna – przede wszystkim! Niektórzy próbują nałożyć tutaj retorykę propagandową i porównywać wypowiedzi Pani Beaty Kempy do takich krzykaczy jak Niesiołowski. To poniżej poziomu i nie ta mentalność.

 14. Pokazala co potrafi u Lisa…

css.php