Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

24.09.2014
środa

Kilka migawek z niecodziennego sejmowego dnia

24 września 2014, środa,

Pierwszy raz od wielu lat Donald Tusk usiadł dziś w ławach poselskich, a Ewa Kopacz zajęła jego miejsce w tak zwanym rządowym tramwaju, na prawo od marszałkowskiego fotela. Zresztą niedługo Tusk z Sejmem będzie się żegnał. Mandat musi złożyć najpóźniej do końca listopada. Dziwny to widok, z którym nie oswoili się jeszcze posłowie. Wielu parlamentarzystów PO, jakby na pożegnanie, robiło sobie dziś z Tuskiem zdjęcia.
sejm
Lista nieobecności

Nie wszyscy posłowie PiS mieli czas lub ochotę uczestniczyć w debacie na temat powołania nowego marszałka Sejmu. „Marszałka opozycji i kolacji” – jak mówił dziś Rafał Grupiński, szef klubu parlamentarnego PO. Nieobecność szeregowych posłów usprawiedliwia absencja prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który wszedł do sali obrad tylko na kilka ostatnich minut debaty. Prezes PiS zresztą przyzwyczaił nas już do tego, że bojkotuje sejmową obecność Sikorskiego. Ostatnio w maju, kiedy szef MSZ wygłaszał swoje doroczne exposé, Kaczyński wolał wizytować Pułtusk.

Sikorskiego wspierała za to swoją obecnością, na galerii dla publiczności, żona Anna Applebaum.AA
Pożegnanie z klasą i bez klasy

Jerzy Wenderlich, który był dziś w świetnej oratorskiej formie, jako najstarszy z wicemarszałków prowadził dzisiejsze obrady. Podziękował Ewie Kopacz za trzy lata jej pracy. W czasie jego krótkiego wystąpienia większość posłów wstała. Na ten zwykły gest szacunku i życzliwości nie zdobyło się kilku posłów PiS, m.in. Elżbieta Kruk i Wojciech Jasiński.

O jednym Sikorskim tak różne głosy

Nikt nie wygłosił dziś na temat Sikorskiego mowy wartej zapamiętania. Oto kilka cytatów z debaty:

Rafał Grupiński (PO): „Droga Radosława Sikorskiego jest pełna doświadczeń, dobrych elementów. Można powiedzieć, że Radosław Sikorski był jednym z tych polityków, którzy niezwykle ważną i pozytywną rolę odegrali w 25-leciu wolności polskiej”.

Krzysztof Szczerski (PiS): „Poseł Sikorski jako marszałek jest czynnikiem ryzyka w Sejmie, a nie gwarantem stabilności”. Według posła jest to ryzyko „pomylenia laski marszałkowskiej z kijem baseballowym”.

Tadeusz Iwiński (SLD): „Jest pan zaprzeczeniem starej maksymy, że dyplomata to człowiek, który się dwa razy zastanowi, zanim nic nie powie. Wiele z pana wypowiedzi było kuriozalnych, jak choćby ta o zburzeniu Pałacu Kultury w Warszawie”.

Jan Bury (PSL): „Sikorski zapowiedział, ze będzie dla opozycji słodkim marszałkiem. My wolimy, by był marszałkiem konsyliacyjnym. Wierzymy, że w jego rekach ta funkcja będzie godnie piastowana dla dobra Polski. Sikorski w ciągu tego roku na fotelu marszałka może pokazać, jaką ma klasę polityczną”.

Janusz Palikot (TR): „Oczywiście nikt z nas teraz nie wie, jakim marszałkiem będzie Sikorski. Ja też nie wiem. Ale patrząc na to, jak kończyli poprzednicy pana Sikorskiego – Bronisław Komorowski, Ewa Kopacz – można dostać zawrotu głowy. Chociaż zawsze można skończyć jak Ludwik Dorn, czyli nigdzie”.

Kto był za, a kto przeciw Radosławowi Sikorskiemu? Zobacz wyniki głosowania.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Sikorski na pewno nie da się zjeść w kaszy, a na jego cięte riposty już z góry się cieszę. Obecne stanowisko na pewno przysporzy mu doświadczenia i rozwagi w działaniu.

css.php