Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

22.12.2014
poniedziałek

Jak PO zmieniła zdanie w sprawie 16 mln dla Świątyni Opatrzności Bożej

22 grudnia 2014, poniedziałek,

Chęć przypodobania się Kościołowi w roku wyborczym, nacisk konserwatywnego skrzydła PO, a nawet wdzięczność za wycofanie biskupów z marszu 13 grudnia. Posłowie prześcigają się w spekulacjach, dlaczego Platforma znów okazała się tak szczodra dla kościelnej kasy.

Poprawka zgłoszona przez posłów PO i PSL do budżetu uchwalonego w zeszłym tygodniu przez Sejm zakłada przekazanie 16 mln zł z budżetu państwa na utworzenie rezerwy celowej. To „środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej”. Jak powstała poprawka?

Zaglądam do stenogramów z posiedzeń sejmowej komisji finansów i okazuje się, że jeszcze 3 grudnia rząd ocenił ją negatywnie. Poprawkę zgłosiła posłanka Genowefa Tokarska z PSL. „Przyszły rok to już dziesiąta rocznica Jego odejścia do Pana, a tak naprawdę to On pierwszy, jako papież, przyszedł do nas, do polskiego parlamentu. Zapoczątkował tym samym, wskazał drogę swoim następcom. Wysoka Komisjo, proszę zatem o poparcie tej poprawki, niecodziennej poprawki” – argumentowała posłanka. Negatywne stanowisko rządu i Platformy zostało wtedy wyrażone dość jednoznacznie. Podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Hanna Majszczyk przedstawiła je na posiedzeniu komisji finansów: „Z punktu widzenia tworzenia rezerwy uważamy, że ta konstrukcja jest niecelowa, ponieważ wyjmuje się z części 24, a minister kultury będzie musiał potem do tej rezerwy wnioskować o środki, bo tylko on będzie mógł tymi środkami dysponować przy realizacji budżetu państwa”.

Przewodnicząca komisji Krystyna Skowrońska (PO) dodała: „Chcę przypomnieć, abyśmy pamiętali przy tej poprawce, że 500 mln zł na muzea jest w gestii ministra kultury i dziedzictwa narodowego”. Głosami Platformy poprawka PSL przepadła. Sprawa wydawała się zamknięta. Jednak we wtorek, 16 grudnia, PO sama zgłosiła poprawkę dokładnie tak samo brzmiącą jak wcześniejsza PSL i – co ciekawe – nawet jej nie uzasadniając. Stało się to w drugim czytaniu projektu budżetu, w bloku poprawek na plenarnym posiedzeniu Sejmu. Również rząd zmienił swoje stanowisko, które tym razem wyrażało się w dwóch lakonicznych słowach: „Bez uwag”.Świątynia Opatrzności Bożej w budowieDwie poprawki, czyli 32 mln na Muzeum JPII

Powstało pewne zamieszanie, bo PSL w drugim czytaniu ponowił swoją poprawkę. I tak oto były aż dwie w tej samej sprawie. Ludowcy trochę się nawet obruszyli, bo Platforma, zamiast poprzeć jego poprawkę, zgłosiła swoją. – Byliśmy mocno zdziwieni, tym bardziej że dowiedziałam się o tym zwrocie PO dopiero w środę na posiedzeniu komisji finansów – mówi Tokarska. Gdyby nie przytomność Henryka Kowalczyka, posła PiS, posłowie w komisji przyjęliby dwie poprawki dotyczące Muzeum. „Ze względu na komiczność pojawienia się tej sytuacji, jak przejdą te poprawki, to zostanie przyjęta kwota 32 milionów? Nam bardzo odpowiada przeznaczenie kwoty 32 milionów złotych” – oświadczył. Ostatecznie pod poprawką PO podpisał się też PSL.

Skąd ta zmiana stanowiska?

Co się stało między 3 a 16 grudnia, co tak diametralnie zmieniło stanowisko Platformy w sprawie przekazania 16 mln na ŚOB? Pytam autorkę poprawki Izabelę Mrzygłocką: – Nic się konkretnego nie wydarzyło, mieliśmy prawo zmienić zdanie i jako wiceprzewodnicząca klubu miałam prawo zgłosić tę poprawkę. Krystyna Skowrońska, przewodnicząca komisji finansów:  Trwała dyskusja między Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a ministerstwem kultury, w wyniku której zapadła taka decyzja. Skoro ustanowiliśmy przyszły rok rokiem Jana Pawła II, to za tą uchwałą powinny iść czyny, dlatego przeznaczymy te pieniądze na muzeum.

Poseł PSL, który zna kulisy sprawy: – Taka decyzja zapadła pod naciskiem konserwatywnego skrzydła PO. Nasz koalicjant mógł podpisać się pod naszą poprawką, ale wolał zgłosić swoją, by móc chwalić się w kampanii proboszczom, że to z inicjatywy Platformy muzeum w Świątyni będzie dokończone.

Jest też inna teoria, dość zaskakująca, którą usłyszałam od posła PiS: – Platforma okazała w ten sposób swoją wdzięczność biskupom za wycofanie się z marszu PiS. Ta rezygnacja biskupów bardzo osłabiła manifestację 13 grudnia. Chodzą słuchy, że PO dogadała się z Kościołem: wycofacie się z marszu, będą pieniądze na dokończenie Muzeum.

PO kategorycznie temu zaprzecza, a PiS jest zainteresowane tym, by dyskredytować przeciwnika po spektakularnej porażce, jaką niewątpliwie było wycofanie się pięciu biskupów z poparcia dla marszu.

Pewne jest, że rząd i PO nagle zmieniły zdanie, a oficjalne wyjaśnienia Platformy brzmią całkowicie niewiarygodnie. Ukłon rządu w stronę Kościoła widać z daleka. Bo nie tylko Muzeum w ŚOB dostało dotację, ale odroczono również likwidację Funduszu Kościelnego, a głosami posłów PO Sejm ponownie wyrzucił do kosza ustawę o związkach partnerskich.

Wydaje się, że wytłumaczenie przyczyny tych przyjaznych gestów na linii PO – Kościół jest dość proste. Platforma straciła w wyborach samorządowych część konserwatywnego elektoratu i stara się go odzyskać. Przychylność, a przynajmniej życzliwa neutralność hierarchów, może jej w tym tylko pomóc.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 29

Dodaj komentarz »
 1. Akurat doczekają się życzliwości… Pod każdym wzgledem głupi i niepotrzebny wydatek

 2. Serwilizm i ześwinienie PO w stosunkach z klerem nie ma granic. Mechanizm korupcji politycznej zaprojektowany przez ,,ojca polskiej demokracji” T. Mazowieckiego ma się świetnie i twórczo rozwija.
  Aż boję się pomyśleć ile by nas kosztowało wycofanie całego episkopatu z jakiegoś pisowskiego marszu? Miliard? skoro pięciu katabasów kosztowało nas 16mln? Nie ma kasy na chorych czy niepełnosprawnych ale zawsze znajduje się na bandę spasionych, chciwych leni udających, ze spełniają jakąkolwiek pożyteczną społecznie rolę.

 3. Nie zaryzykują przed wyborami gniewu swoich przełożonych :/
  Zawody, kto głębiej wepchnie język w tyłek episkopatu trwają…
  Obawiam się, że to dopiero początek – czarne pijawy nie omieszkają skorzystać z sytuacji i będą (ja zwykle) żądać coraz więcej

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jak to łatwo rozrzuca się państwowe miliony. Nie mam nic przeciwko temu, żeby posłowie tej partii zrzucili się i swoimi prywatnymi pieniędzmi wspomogli budowę glempiej piramidy – kraj jest w końcu trochę autonomiczny (niepodległy to za mocne słowo). Religia traci na znaczeniu ale gusła trzymają się mocno. Posłowie „obywatelskiej” z nazwy partii, łacznie z ministrem finansów uważają, że biskupom za ulgę w mieszaniu z błotem należy wynagrodzić. Do pasterki takie milczenie kosztuje tylko 16 mln. Niedrogo, zważywszy, że pieniądze państwowe. Po pasterce znów będą udawać, że deszcz pada a to tylko plujący kler. Czy można kogoś takie szanować?

 6. A „wielcy komentatorzy i specjaliści” będą się zastanawiać dlaczego PO traci poparcie.

 7. Coś za cos:)))) A co do sfinansowania budowy Muzeum Jana Pawła II – obowiązkiem państwa jest wspieranie placówek kulturalnych. Muzeum Historii Żydów Polskich otrzymało od państwa dotację będącą wielokrotnością tej, o której mówimy, wiec o co chodzi. I bardzo dobrze, ze to Muzeum jest.

 8. He he he nożna i tak tylko aby czy w tym problem, że to li tylko PO bądź PSL wydaje pieniądze na kk? Problemem tego kraju jest to, że jak dotychczas ktokolwiek był przy żłobie suto sypał groszem sukienkowym. Tragedią zaś tego państwa jest to, że kogokolwiek my Polacy nie wybierzemy za rok to i tak czarni wydrą następne miliony. To taka sama mafia jak Talibowie tyle że etap bezpośredniego zabijania ludzi zamknęli kilka wieków temu.

 9. ludziska, co sie dziwita? koscioly dalej sa pelne, moze nie tak bardzo jak kiedys ale jednak sa – no to wladza bedzie sie z kosciolem liczyla, normalne chyba, nie? przeca chodzi o byc albo nie byc w sejmie.

  pewnie to sie zmieni ale jeszcze pare dobrych lat jest potrzebnych. powoli koscioly opustoszeja (a opustoszeja na pewno, co widac po reszcie europy, poza tym takie zachowania kosciola jakie obserwujemy sa mocno odpychajace od niego samego) a wtedy moze i nasi rzadzacy przejda z pozycji kleczacej do stojacej. ale to wymaga czasu, tak wiec wam i sobie zycze cierpliwosci.

 10. Tylko dureń powtarza ten sam błąd.Albo nie uczy się na błędach innych.Otóż ,aż wierzyć się nie chce ,że oni nie pamietają o wdzięczności KK za wybudowanie tysięcy kościołów za komuny.Wdzięczność więc odpada.A może chcieli dać odpór ,budowlom biznesmena z Torunia i jego poplecznika kardynała z Krakowa/ ?POmogli kardynałowi z Warszawy i mieli racje , bo budowę należy skończyć a te 16 milionów to małe piwo wobec budowli w czasach octu na półkach.

 11. Bardzo jestem rozczarowana rządami PO – PSL, będę o tym pamiętać przy następnych wyborach. I jeszcze to tłumaczenie posła Kłopotka:”żyjemy w państwie chrześcijańskim (!!!), a to do czegoś zobowiązuje”. No, ale chęć pozostania jeszcze chwilę u władzy jest silniejsza niż choćby pozory wypełniania programów wyborczych. Straszne bagno…

 12. Pożyjemy, zobaczymy, czy z tego, nazwijmy go po imieniu „handlowania” z epidiaskopem, PO cokolwiek uzyska…

  Ode mnie uzyskała PO to, że mój głos może sobie odpisać.

 13. Kazda dotacja dla kk z panstwowej kasy jest zlodziejstwem na podatniku.

  JP2 najwiekszym zdrajca w historii Polski.

  Obca mafia kk nie ma funduszy na dokonczenie tej szkaradnej konstrukcji ???? Na jakiej podstawie dostali pozwolenie na budowe ?

 14. Najsmutniejsze jest to, że buduje się takiego potworka. Wybrał projekt osobiście pan Glemp ignorując wyniki konkursu.
  Z poważaniem W.

 15. „wdzięczność za wycofanie biskupów z marszu 13 grudnia”

  Głupszej teorii nie słyszałem. To raczej KK powinien być wdzięczny ambasadorowi Watykanu, że tych biskupów z marszu wyjął.

 16. Tak, architektonicznie to jest potwór, ale taki gust mają purpuraci, olewając totalnie zdanie innych.
  Będąc ateistą doceniam jednak wielki wkład JP2 w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uważam że dotacja 50 groszy od kazdego Polaka nikogo nie zuboży, i takie miejsce jest potrzebne dla przyszłych pokoleń.
  Nie podniecajmy sie tymi 50 groszami. W Anglii katedry restauruje się za pieniądze publiczne.

 17. Tak, architektonicznie to jest potwór, ale taki gust mają purpuraci, olewając totalnie zdanie innych.
  Będąc ateistą doceniam jednak wielki wkład JP2 w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uważam że dotacja 50 groszy od kazdego Polaka nikogo nie zuboży, i takie miejsce jest potrzebne dla przyszłych pokoleń.
  Nie podniecajmy sie tymi 50 groszami. W Anglii katedry restauruje się za pieniądze publiczne.

 18. 16 000 000 złociszy, a cóż to za pieniądze?!. W Szczecinie kosztem 8 000 000 zł. powstało COŚ zwane ,,szklaną pułapką Krzystka” Powstawało dwa lata. Wygląd możecie Szanowni Państwo, wyguglować. Życzę wszystkim Forumowiczom; ZDROWYCH I WESOŁYCH. DOBREGO NOWEGO 2015 ROKU.

 19. Świątynia Opatrzności Bożej miała być wotum dziękczynnym za przywrócenie Wolnej Polski po 123 latach zaborów. Nie udało się spełnić tej obietnicy przed wojną, po wojnie tym bardziej. Podjęto ją w naszej wolnej Polsce. W walkach o wyzwolenie po zaborach brali udział wyznawcy wielu religii. Ta świątynia powinna być z założenia ekumeniczna a nawet powinna pełnić funkcje meczetu i bożnicy. Tylko przy takich założeniach dofinansowanie z budżetu jest uzasadnione.

 20. .
  ——Bal na Wiejskiej (Gnojnej)—

  “Nieprzespanej nocy znojnej
  Jeszcze mam na ustach ślad.
  U Grubego Joska przy ulicy Gnojnej
  Zebrał się ferajny kwiat.

  Bez jedzenia i bez spania,
  byle byłoby co pić,
  Kiedy na harmonii Feluś zaiwania,
  Trzeba tańczyć trzeba żyć!

  Harmonia na trzy-czwarte z cicha rżnie,
  Ferajna tańczy, wszystko z drogi!
  Z szaconkiem, bo się może skończyć źle,
  Gdy na Gnojnej bawimy się.

  Kto zna Antka czuje mojrę
  Ale jeden nie znał jej –
  I naraził się dlatego na dintojrę,
  Skończył się z przyczyny tej…..”

  tak tak, wybrancy narodu
  na antka z episkopatu
  trza uwazac…

  ..))

 21. Nie ma nic śmieszniejszego niż wyborca PO, który uważa się za przeciwnika klerykalizacji państwa, ale dalej głosuje na PO.

 22. Ciekawam, ile głosów straci PO w wyniku tego wiernopoddańczego gestu.

 23. kk mozna bylo zawsze latwo przekupic, juz w trakcie wyborow elekcyjnych krola polski, stad sa zrodla naszych narodowych i panstwowych katastrof. wojna o inwestyture w sredniowieczu byla wojna o podzial wladzy miedzy papiezem i cesarzem, tego niestety nie doswiadczylismy. i zawsze potrafia siebie wytlumaczyc grzeszna natura czlowieka i milosierdziem. dlaczego polacy wzorem pilsudskiego nie przechodza na ewangelicyzm, a robia publiczne apostazje?

 24. Życie jest piękne, wierzymy. W styczniu 1102 ZUSu – na bank mniej bedzie bankructw i więcej będzie na tacę, bo biedny da, żeby ksiądz mu pomógł…

 25. swoja droga gdzie ta wielkosc jp2 skoro zostawil po sobie taka cyniczna, skorumpowana, niemoralna i zboczona szajke?
  znamy glodzia, dokladnie jego brata w usa. calej rodzine daje utrzymanie alkoholik, utrzymanie w usa! zdajecie sobie sprawe jakie to sa pieniadze? na co tego katolickiego skurwysyna stac!

 26. @Laclos
  A czego to jest muzeum?
  Bo pomijając napuszoną tytulaturę to jest „muzeum” dwóch księży. Więc jak kościół chce uhonorować swoich byłych szefów to niech robi to za własne pieniądze.

 27. Nędzni politycy uchwalają nędzne prawo. Tylko takie prawo które odpowiada klerowi. Złodzieje z wiejskiej i nie tylko, w ciągu tygodnia kradną, w niedzielę idą do spowiedzi aby z czystym sumieniem znowu kraść. Przed świętami znowu sypnęli groszem na świątynię opatrzności sejmowej. Robią i robić tak będą zawsze. Bo takich cwaniaków wybraliśmy. Oni są święci. Im wszystko wolno, czas pogonić to dziadostwo. Tylko,że na ich miejsce też przyjdą gołodupcy,którzy za stówę są w stanie zrobić laskę klerowi.

 28. Czy tak bogata instytucja, jaką jest KK nie może uzyskać kredytu ma dokończenie budowy ŚOB i spłacać go bieżącymi wpływami na tace i do skarbonek, opłatami za bilety wstępu do tegoż „muzeum” ?

 29. @Laclos
  22 grudnia o godz. 11:12
  Jakie to muzeum? To kruchta sensu stricto. A muzeum to zmyłka nazewnicza dokonana przez zdewociałych polityków na wniosek kleru, w celu wyłudzania kasy.

 30. Jak zwykle rewelacyjny artykuł, życzę szczęśliwego nowego roku i samych sukcesów w 2015 roku 🙂

css.php