Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

8.02.2015
niedziela

Niemen vs Rewiński na konwencji PiS

8 lutego 2015, niedziela,

Byłam wczoraj na konwencji PiS. Jest kilka myśli, które ze mną zostały do niedzieli. A jeśli wracam do czegoś myślami, coś wywołuje jeszcze jakąś emocję, to znaczy, że jest ważne, że warto się temu przyjrzeć. Są trzy takie sprawy.

Dwie pierwsze odnotowałam wczoraj na gorąco, prosto z sali, na Twitterze, a wielu dziennikarzy, którzy tam ze mną byli (ci, co nie byli, zresztą też), już szeroko skomentowali. Po pierwsze, inauguracja kampanii prezydenckiej w wykonaniu PiS była bardzo efektowna (confetti, balony, flagi, koszulki, dobra muzyka, kandydat z rodziną) i na pewno zepsuła sobotni wieczór sztabowcom Platformy. Oni dzień wcześniej przedstawili na Stadionie Narodowym swojego kandydata – było nudno i przewidywalnie.

Po drugie, Andrzej Duda miał naprawdę dobre retorycznie przemówienie. Sprawnie przenikały się w nim wątki biograficzne z programowymi. Mówił z emocją i bez kartki. I choć pominął wiele spraw, np. tę o obronności, i mrugnął populistycznie okiem do lewicowego wyborcy, mówiąc o obniżeniu wieku emerytalnego, to chciało się go słuchać. Patrząc na czytającego z kartki Komorowskiego, łapałam się na myśli – kiedy wreszcie skończy?

I jest jeszcze trzecia obserwacja, do której dziś wracam, mniej zauważona przez komentatorów, ale chyba najważniejsza. Na początku tej konwencji wystąpiła córka Czesława Niemena – Natalia. Mówiła ze sceny: „Wspieramy dziś tu osoby, które całym swoim sercem pragną, aby w naszej Polsce nie umierały, ale kwitły wartości tradycyjne. Wartości takie jak żywy Bóg, ten, który naprawdę mieszka w sercu, rodzina, honor. (…) Zostańcie z Bogiem, człowiek bez Boga w sercu zawsze będzie na straconej pozycji…”.

Brawurowo zaśpiewała dwie piosenki, dała świadectwo swojej wiary i była w tym wszystkim autentyczna. Dziwiło mnie nawet, że te jej emocje nie udzieliły się sali. Nikt nie śpiewał z Niemen przeboju jej ojca „Dziwny jest ten świat”, nikt nie wstał z miejsca, nie zakołysał się w rytm dobrej muzyki, nawet nieszczególnie nagrodzono ją oklaskami. Pomyślałam, że sztabowcy PiS się postarali, przekonali Niemen do występu, miała pomóc w wykreowaniu wrażenia, że PiS to partia radosnych, młodych, rozśpiewanych ludzi. Konferansjer zachęcał: „Pokażmy jak PiS się bawi”. Jeszcze wtedy nie pokazali.

Pokazali, kiedy na scenę wyszedł Janusz Rewiński. Zaczął od tego, że „WSI miała wczoraj imprezę”, nawiązując co Rady Krajowej PO. I tam „pewna pani o nazwisku – o ile pamiętam – Kłamacz… chyba tak się nazywa? Powiedziała, że tam jest jedyny słuszny kandydat, może on nawet jest posłuszny, ale nasz jest najlepszy”. 

To był polityczny kabaret bardzo niskich lotów. Ale to on wywołał radość, salwy śmiechu, burzę oklasków, poderwał z krzeseł. Tak się bawił PiS. To nie byli przypadkowi ludzie, ale wyselekcjonowani działacze, którzy – mam wrażenie – Boga i pokój, o których mówiła Natalia Niemen, mają na sztandarach, a nie w sercu, w myślach i czynach. To był prawdziwy PiS…

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 27

Dodaj komentarz »
 1. Niby to wszystko prawda. Jest tylko jedna wątpliwość.
  Czy wśród oficjeli z PO odbiór występów byłby jakoś zdecydowanie inny? Choćbym chciał się mylić to jednak mam duże obawy.

 2. Przestawienie spektakularne na pozór, w sumie jednak tandetne, jak i ów zadufany w sobie, uładzony, układny niby i uczesany Duda. Imię przyszłości to Polska, powiada. Prawie Mesjasz. Z dziwną misją kontynuacji i dziedziczenia czegoś tak iluzorycznego i wirtualnego jak scheda i testament (?) lokatora Wawelu. D u d y smalone, chciałoby się powiedzieć.

 3. Jej, a czymże różni się PiS-owska familia w swym guście muzycznym od przeciętnego zjadacza chleba, który miałby poważne kłopoty z zanuceniem jakiejkolwiek piosenki Niemena?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nic, nic nie przebije tego: stołek ministra dany Michałowi Kamińskiemu przez premier Kopacz z PO. Przy okazji serdecznie winszuję lewicowej „Polityce” nieustannie popierającej prawicową PO prawicowego ministra czciciela Pinocheta.

 6. do maus221.
  Nie bardzo chciałbym się spierać, kto więcej kradnie a kto mniej. Jednak myślę, że sformułowanie „kraść na żyda” jest wysoce skandaliczne. Ale cóż polski antysemityzm pije się z mlekiem matki katoliczki i to bardzo durnej katoliczki modlącej się do krzyża na którym pisze (niestety nie po polsku): „Jezus Chrystus król Żydów”.
  Czasem wstyd mi kiedy pytają mnie znajomi wiedzący, że jestem Polakiem(nie mieszkam w Polsce od 36 lat), jak to możliwe, żeby w kraju, w którym Hitler zabił tak straszną ilość Żydów i Polaków w tych samych obozach śmierci, może jeszcze być tak dużo nienawiści do Żydów. Wstyd. Ciekawe, czy Pan/Pani szczyci się takimi znanymi ‚Polakami” jak Artur Rubinstein, czy Infeld, czy…. Brak mi słów.

 7. Wychwalanie Boga na konwencji partyjnej jest umazaniem tegoż Boga w partyjnym interesie. Dziękuję Natalii Niemen i PIS-owi za demonstrację, kim dla nich jest Bóg.
  Kabareciarz Rewiński był zabawny, gdy mówił cudzym tekstem. Kiedy mówi własnym, jest żałosny.
  Dziękuję Rewińskiemu za demonstrację własnej osoby.
  Dziękuję PIS-owi za rechot na występie Rywina, co demonstruje czym jest PIS.

 8. Właśnie ten Rewiński i ten rechot skutecznie zaćmił nawet udaną resztę.

 9. Prawica jest Lewicą (Populistyczne hasełka PISu dla Ludu) , Lewica jest Prawicą (umizgiwanie się do kościoła) . Razem spleceni w morderczym uscisku.
  Ze tez nikt nie potrafi tego wykorzystać i nie stworzy czegoś czego Polska naprawdę potrzebuję.

 10. vctorast – Mowienie, ze ” Hitler zabil ” jest duzym uproszczeniem. Zabijali Niemcy i nie tylko Niemcy. Obraz okupacji w Polsce jest bardzo zlozony. Druga sprawa, ze np. slowo ” szkocic ” jest odbierane neutralnie, jako synonim nadmiernej oszczednosci, a slowo ” pozydzic „, ktore ma to samo znaczenie, jest juz odbierane, jako przejaw antysemityzmu. Pozatym ma Pan wiele racji. Mieszkajac poza Polska, jestesmy czesto sklonni do powtarzania sterotypow. Trzeba z tym uwazac. Organizacje zydowskie, ktore nigdy nie byly przyjaznie nastawione do Polski, oznajmiaja, ze panstwa o najwiekszym nasileniu antysemityzmu, to Francja i Anglia. O Polsce sie ostatnio nie wspaminaja tym kontekscie. Pozdrawiam. JB.

 11. Wreszcie powinna nastapić zmiana warty przy grobie transformacji ustrojowej.
  Każda opcja jest dobra, byle nie Platforma . Po ucieczce jej szefa do unijnego Edenu, czas na szybką zmianę politycznych rezerwistów na ministerialnych pozycjach.
  Ciekawostką z beczki obyczajów politycznych w Polsce jest rechot Rewińskiego.
  Czy ja to dobrze pamiętam ? Z najlepszego polskiego filmu politycznego „Nocna zmiana”, współautor Jacek Kurski, zapamiętałem taką scenę. W scenie końcowej do premiera Pawlaka podchodzą posłowie gratulując mu i całując jak Judasze.
  Jednym z nich jest poseł łudząco podobny do posła Rewińskiego. Czyżby on wtedy gratulował tym, co pokonali i ośmieszyli posła Macierewicza?

 12. Natalia Niemen nie powinna śpiewać ( ewentualnie mogłaby się modlić na scenie ). Swoim beztalenciem uwłacza tylko pamięci ojca. A Rewiński ? Miał kiedyś swój styl, kontrowersyjny, ale czasami mógł się podobać. Dziś jest po prostu żenujący.
  A, gdzie był pan Janek ?

 13. Pani Dąbrowska napisała: „I choć pominął wiele spraw, np. tę o obronności, i mrugnął populistycznie okiem do lewicowego wyborcy, mówiąc o obniżeniu wieku emerytalnego”.

  Ach, jakaż cudowna manipulacja, wręcz podręcznikowa. Niby dlaczego to tylko „lewicowy wyborca” miałby być zainteresowany obniżeniem wieku emerytalnego. A prawicowy to już nie? A centrowy także nie? A wszyscy ci, którzy gdzieś mają lewicowość i prawicowość naprawdę nie chcieliby krócej pracować? Zdumiewające. Poza niewielkim procentem pracoholików ludzie w Polsce (gdzie indziej zresztą też) nie chcą pracować niemalże do samej śmierci. To jest oczywiste dla każdego normalnie myślącego człowieka, tylko nie dla naszych rządzących PO-PSL. Ci niewiele mają wspólnego ze zwykłymi ludźmi i ze zdrowym rozsądkiem.

 14. Oni to przodująca szpica narodu .Mądrzy ,wykształceni,urodziwi ,prawdziwi patiroci i katolicy ,nie mogli bić brawa po wyciu paniusi profanującej pamięć wybitnego ojca.Zdobędą władze i zaraz wojny przesunie się na zachód od Lwowa.A ja wzywam dude na pojedynek słowny bez kartki .Bo mam gadane jak za przeproszenim Castro i taki z wąxikiem.

 15. Depozytariusze dziedzictwa narodowego, ludzie którzy walczą z dekadencją i nihilizmem w to jedno. A drugie to, że miało być na konwencji tak „przaśnie i swojsko” i fajnie a nie tak sztywno niż na wyfiokowanych „saloonach” gdzie gdzie je się ośmiorniczki a Jola Kwaśniewska hamletyzuje czy jeść bezę łyżką czy widelcem. Rewiński wykonał swe zadanie na całego. Puszczono więc oko to swojaków i do tych, którzy są pod urokiem wąsatej prezydentury B. Komorowskiego.
  To co mówiła Natalia Niemen też mnie zmroziło. W szlachetne buty włożyła to co jest konfrontacją i dzieleniem Polaków. Pani Natalia wyłożyła, że tylko wierzący Polacy mają legitymację do moralnego i etycznego zachowania oraz przywiązania do Polski. Nie wiem czy wolę durny rechot, który szumi każdemu Polakowi w czerepie rubasznym czy słowa pogardy przykryte lukrem bogobojności i patriotyzmu. Najfajniej by było gdyby pani Niemen zaśpiewała na tej konwencji jednak „Modlitwę o wschodzie słońca” P. Gintrowskiego niż sceptyczny acz brawurowy „Dziwny jest ten świat” Tak dla przypomnienia słowa „Modlitwy”:
  Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
  Przed mocą Twoją się ukorzę
  Ale chroń mnie, Panie, od pogardy
  Przed nienawiścią strzeż mnie, Boże

 16. A słowa „Modlitwy o wschodzie słońca chciałem jeszcze specjalnie zadedykować @bezportek

 17. Sromie ,zauszniku dudy ,jak go bronisz to musisz znać ,.Czekam na debatę z głowy .Sądzę ,że za mną pojdą inni.Bo my to 70% nie głosujących a nie te marne 19 dudy.I to nam należy się dostęp do dyskusji.

 18. Nie wyobrazam sobie zeby np. Ewa Stankiewicz mogla relacjonowac wystep z kartki Bula-Komorowskiego. Zostalaby pewnie pobite przez faszystowska holote z PO – po przewodnictwem „Dziurawego Stefana”. A tak „Pani Ania” mogla sie naocznie przekonac jaki dystans dzieli czynowników z PO od zwolenników PiS

 19. Tej pani to się chyba pomyliła msza w kościele z konwencją wyborczą PIS.

 20. Ogladalem jego przemowienie, dobrze wyuczone choc bez pasji jaka tylko znakomici retorzy maja. Ale panowal nad emocjami sali z pomoca prowadzacych ktorzy jak w tv podnosili tablice z wypisanymi ‚oklaski’ lub ‚smiech’…
  A z wiara Polakow to jak w calym polskim katolicyzmie: powierzchownie na pokaz, oficjalnie w towarzystwie kropidel. Bo ktory ksiadz zacheca do czytania biblii, ktory nakazuje przekladac slowo pisane w czyn blizniemu? Na pogadankach mszalnych czytaja standardowo slowo biskupie, ewangelia jest dekoracja.

 21. Warto przypomnieć, że ta i kolejne imprezy wyborcze PiS-u są robione za pożyczone pieniądze, gdyż nie rozliczyli się prawidłowo z pieniędzy, wydanych na poprzednią kampanie.
  Jeśli tym razem przegrają, czego im z całego serca życzę, to marny ich los. Bo jak niby się odkują, jeśli władzy nie zdobędą?
  Ich determinacja już jest widoczna a będzie lepiej.
  Zobaczymy jeszcze i pana Janka i babcię Józię i skauta piwnego.
  Córka Czesława Niemena ośmiesza się na własny rachunek.
  Głosu to ona nie ma, ale za to jaki tupet!

 22. NELA
  9 lutego o godz. 20:39 29847

  Dzieki tobie Nela, Polska ‚jeszcze nie zginela’ tak trzymaj na reszte swojej podrozy po tej planecie. Moje najszczersze kondolencje.

 23. Bever
  9 lutego o godz. 21:54 29848
  Dzięki, dzięki za dobre słowo.
  A poza tym… dobrze się czujesz?

 24. Na jednym z polskicj festiwali piosenki, corka Niemena zaspiewala ” dziwny jest ten swiat ” na tle ekranu ze spiewajacym Czeslawem Niemenem. Na koniec wystepu nasapila melodeklamacja skierowana do ” tych, ktorzy pluja jadem i tych co ziona nienawiscia, zeby stali sie ludzmi dobrej woli ” . Bylem przekonany, ze ona te slowa skierowala do PiS – u. Coz za naiwniak ze mnie !!! Az sie sam z siebie smieje. JB.

 25. NELA
  9 lutego o godz. 22:25 29849

  Znakomicie, dziekuje a jak Twoje samopoczucie? Dzis mam wielki dzien bo nareszcie udalo mi sie przekonac ostatniego reprezentanta rodziny w Polsce do emigracji do USA. Reszta mieszka w D, GB, CH i F.
  Wszyscy tu pisza analizy sytuacji ale nikt nic nie chce zrobic lub nie moze zeby cos zmienic. I tak beda glosowac na PO lub PiS. A przeciez mozna prywatnie zaczac wszystko od poczatku wsrod normalsow o ile masz praktyczny i wysoki wyksztalt. Zaglosuj na siebie. Wyjedz.

 26. Głupie buce.

 27. Tragikomedia w wydaniu „wykluczonych”.
  Wykluczenie, długotrwale wyklucznie, wali w czachę.
  „Polskie gówno” w tzw. polityce.

 28. Duda nie mówił z głowy, tylko czytał z czytnika, który miał wmontowany w mównicę. Więc niech się nie wymądrza.

css.php