Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

29.05.2015
piątek

Gdzie zamieszka Duda?

29 maja 2015, piątek,

Andrzej Duda odebrał dziś akt wyboru na prezydenta i jako prezydent elekt już w przyszłym tygodniu zacznie urzędować w pałacyku MSZ przy ul. Foksal w Warszawie. To już prawie pewne, że zamieszka w nim razem z żoną.

W stolicy w dyspozycji Kancelarii Prezydenta są Pałac Prezydencki, Belweder (tu mieszka prezydent Bronisław Komorowski), kancelaria przy ul. Wiejskiej i rezydencja przy ul. Klonowej. W przeszłości prezydenci elekci urzędowali także w pałacyku MSZ przy ul. Foksal.

Rozmowy o tym, gdzie Duda ma urzędować, wcale nie wyglądały tak miło i profesjonalnie jak relacjonuje Beata Szydło, szefowa sztabu Dudy. Urzędnicy Kancelarii mieli proponować Dudzie gabinet w Kancelarii, w której urzęduje jeszcze Bronisław Komorowski. Na to współpracownicy Dudy nie chcieli się zgodzić i wynegocjowali z szefem MSZ Pałacyk przy Foksal. Nie ma się im co dziwić, bo pewną niezręcznością byłoby mijanie się na prezydenckich korytarzach współpracowników Komorowskiego z tymi, którzy mają pracować dla nowego prezydenta. O tych propozycjach szefa Kancelarii prezydenta Szydło nie chce mówić publicznie, bo ludziom PiS wciąż zależy na pielęgnowaniu spokojnego i rzeczowego wizerunku Dudy i jego otoczenia. Wojna o gabinety dla prezydenta elekta zrujnowałaby misternie tkane przez całą kampanię wizerunkowe wrażenie. Zaraz przypomniałyby nam się słynne wojenki o krzesło w Brukseli czy samolot.

Wiele wskazuje też na to, że Andrzej Duda, już jako prezydent, zamieszka w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu. Beata Szydło mówiła Bogdanowi Rymanowskiemu w programie Jeden na Jeden w TVN24, że ostateczną decyzję podejmie „żona Andrzeja”.

Pierwszym prezydentem po 1989 r., który zamieszkał przy Krakowskim Przedmieściu, był Lech Wałęsa. On przez pierwsze lata prezydentury zajmował Belweder, ale z racji niewielkich rozmiarów sąsiadującego z Łazienkami pałacyku podjął decyzję o przeniesieniu siedziby głowy państwa do bardziej reprezentacyjnego gmachu przy Krakowskim Przedmieściu. Wałęsa mieszkał w nim rok, do przegranych w 1995 roku wyborów.

Najdłużej, aż dziesięć lat, spędzili w Pałacu Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy. Ostatnimi lokatorami byli Lech i Maria Kaczyńscy. Jak pamiętamy, Bronisław Komorowski wybrał na swoje mieszkanie Belweder. Andrzej Duda planuje, jak bywało dawniej, że Belweder będzie pełnił funkcję reprezentacyjnej siedziby dla zagranicznych gości, w tym głów innych państw.Pałac Belweder w Warszawie

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Duda zamieszka w kieszeni Prezesa.

 2. Duda zamieszka w sercach Polaków. Są chętni przyjąć na stancję, zwłaszcza ci co mają lokum na kredyt.

 3. Mazur
  To miało być dowcipne? Swoją drogą, to Komorowski mieszka w kieszeni zachodniego kapitału.

 4. Po co Pani to pisze?
  Nic rzeczowego, ani interesującego z tego nie wynika.
  Z kontekstu natomiast wynika (jeden komentarz w trzy dni), że nikt tego nie czyta.
  Specyficzny rodzaj masochizmu…

 5. Istotniejsze od tego gdzie prezydent będzie spał, jadł śniadanie i kolacje jest to jak będzie pracował dla Polaków.

css.php