Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

10.07.2015
piątek

Posłowie wreszcie dali sobie prawo przyjęcia mandatu drogowego

10 lipca 2015, piątek,

Dziś spełniło się marzenie Ewy Kopacz. „Moim marzeniem jest, by do końca tej kadencji projekt o zniesieniu immunitetu na drodze wyszedł z parlamentu” – mówiła.

Wreszcie, po prawie 30 miesiącach zastanawiania się, posłowie uchwalili, że będą mogli – jak każdy kierowca – przyjąć mandat drogowy. Ustawa obejmie też senatorów, prokuratorów, szefa IPN, GIODO oraz rzecznika praw dziecka.

Zdecydowanie szybciej Sejm uchwalał coraz to wyższe kary (słusznie!) za brak drogowej dyscypliny, ale zrównanie siebie z innymi kierowcami rodziło się w bólach. Ustawa ta doczekała się trzech marszałków Sejmu: Kopacz, Sikorskiego i Kidawy-Błońskiej. Pierwszy z taką inicjatywa wyszedł w 2010 r. marszałek Sejmu Bronisława Komorowski.

Do tej pory zgodnie z prawem posłowi złapanemu na gorącym uczynku policjant nie mógł wypisać mandatu, ale za to wiele innych czasochłonnych papierów. Musiał wypełnić wniosek do swojego przełożonego, ten z kolei do komendanta wojewódzkiego, a ten do prokuratora generalnego, który zwracał się do marszałka Sejmu o uchylenie immunitetu zatrzymanemu na drodze posłowi. Potem sprawa wracała na policję. Droga do ukarania posła wydłużała się tak bardzo, że wiele zdążyło się przedawnić. Posłowie z ręką na sercu zapewniali, że chcieli płacić, ale nie mogli. To teraz już będą mogli.

Uchwalona dziś ustawa skraca tę drogę: poseł będzie mógł przyjąć mandat jak każdy kierowca lub skorzystać z dotychczasowej procedury.

Najtrudniej do tej pory to mieli ci medialni posłowie (na co żalił się nie raz Ryszard Kalisz), bo policjanci od razu się orientowali, że są oni posłami i mandatu wlepić nie mogli. Co innego ci, których policjant nie poznał. Taki poseł mógł się nie przyznać, że jest posłem i swobodnie przyjąć mandat.

Teraz wszystko będzie czarno na białym. Posłowie będą mogli – choć nie będą musieli – przyjąć mandat zaraz po wykroczeniu. A o tych, którzy wciąż zasłaniać się będą immunitetem, na pewno się dowiemy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Słowko odnośnie sędziów. Pomijając aspekt konstytucyjny, trudno przyjąc żeby sędzia powołany do wymierzania sprawiedliwości mógł być karany przez policjanta, a może nawet strażnika miejskiego. Sędziowie odpowiadają za wykroczenia przed sądem dyscyplinarnym ( rozprawy są jawne ) , gdzie za piractwo drogowe zapadają surowe kary, nawet złożenia z urzędu.

 2. Byniek,
  Sędzia jest sędzią w sądzie. Na drodze jest zwykłym użtkownikiem drogi i powinien być traktowany tak samo jak inni.
  To samo dotyczy wszystkich biskupów, policjantów i innych świętych krów,

 3. sztubak

  Sędzia jest sędzią do końca życia i bez względu na okoliczności. Sędzia nie przechodzi na emeryture, a po osiagnieciu określonego wieku przechodzi w stan spoczynku i nadal odpowiada dyscyplinarnie za czyny niegodne ( np. wykroczenia ), które popełnii.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Byniek, czy ty czasem nie jestes sedzia ? Sedzia to zawod, a nie sakrament. Przywileje grup zawodowych, lub spolecznych to wyjatkowy przezytek, utrzymujacy sie z uporem w Polsce. Lidzie rodza sie wolni, a stajac sie obywatelami powinni byc rowni wobec prawa, od ciecia do prezydenta. Jak widac ta opinia w naszym kraju napotyka na brak entuzjazmu ze strony gremiow stanowiacych prawo. Brawo Sztubak. Nie taki z ciebie Sztubak, jak ci sie wydaje. Madrze myslisz. Pozdrawiam. JB.

 6. No i Byniek sie zamknal. Dluga droga daleka, przed nami … do spoleczenstwa obywatelskiego … JB.

 7. Byniek –
  Przyznaj no się , w którym sądzie TY się przytuliłeś ?

 8. U Byńka to sędzia prawie taki nadczłowiek.

css.php