Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

18.09.2015
piątek

Girzyński vs Zbonikowski. Kto na kogo donosi?

18 września 2015, piątek,

Prezes Jarosław Kaczyński kilka tygodni temu okazał łaskę Łukaszowi Zbonikowskiemu, szefowi struktur toruńskich PiS. Umieścił go na liście, choć ten jest objęty prokuratorskim postępowaniem w sprawie zagranicznych wyjazdów opłacanych przez Sejm. Do tej pory nie udowodniono, że brał pieniądze na przejazd samochodem, a latał tanimi liniami (jak „madryckie trio” i Zbigniew Girzyński, wszyscy już poza PiS).

Jak dowiedziałam się w prokuraturze, śledztwo dotyczące szefa toruńskich struktur planowano umorzyć w sierpniu, czyli do czasu zatwierdzania list wyborczych Zbonikowski miał zostać oczyszczony. – Do prokuratury wpłynęło jednak ok. 20 sierpnia pismo z wnioskiem o przesłuchanie nowych świadków w sprawie dotyczącej posła Zbonikowskiego i w związku z tym śledztwo trwa – powiedział mi prokurator Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Okazuje się, że wniosek ten złożył nie kto inny, tylko Zbigniew Girzyński, niezależny kandydat na senatora z okręgu toruńskiego, który to miał pożegnać się z polityką, ale jednak nie wystarczyło mu determinacji. Girzyński podobno nie może ścierpieć, że musiał honorowo odejść z PiS, a Zbonikowski, który jego zdaniem w sprawie wyjazdów też ma sporo za uszami, startuje do Sejmu. Girzyński ma też do Zbonikowskiego żal, że jako szef struktur zadbał, by PiS wystawił w okręgu swojego kandydata na senatora (zamiast poprzeć jego). Kolorytu tej wojence dodaje fakt – jak mówią lokalni politycy – że Girzyński zbierał podpisy pod swoją senatorską kandydaturą na liście „Prawo i Solidarność”, a mało zorientowani sympatycy dali się na to nabrać, bo nie doczytali, że to nie ten PiS. Podobno Zbonikowski dał Girzyńskiemu do zrozumienia, że wie o tej liście i lepiej będzie dla niego, gdy zaprzestanie podszywać się pod nazwę swojej dawnej partii. Mówiąc szczerze myślałam, że już jest po sprawie, że już więcej panowie Girzyński i Zbonikowski nie będą nas zajmować swoimi sprawami.

A tu proszę, kolejny tydzień, kolejne fakty. Łukasz Zbonikowski został zawieszony w prawach członka partii. PiS wycofał też rekomendację dla jego kandydatury w wyborach parlamentarnych. To reakcja PiS na doniesienia mediów o tym, że do prokuratur – chełmińskiej i włocławskiej – wpłynęły zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Zbonikowskiego.

Listy PiS w wyborach parlamentarnych zostały już zarejestrowane. Zgodnie z Kodeksem wyborczym po zarejestrowaniu listy okręgowa komisja może skreślić kandydata tylko w trzech przypadkach: jeśli zmarł, jeśli utracił prawo wybieralności lub złożył komisji oświadczenie na piśmie o wycofaniu zgody na kandydowanie.

Jak informują media, 12 września do chełmińskiej komendy zgłosiła się żona posła, która zawiadomiła o kradzieży telefonu. Zeznała, że to poseł zabrał jej telefon komórkowy. Miał ją też pobić. Według „Gazety Pomorskiej” kilka dni wcześniej do prokuratury we Włocławku wpłynęło inne doniesienie na posła.

Chodzi o anonimowe zawiadomienie o przestępstwie, jakiego miał dopuścić się poseł, ale prokuratura ze względu na ochronę dóbr osobistych nie chce nic więcej powiedzieć. Według mediów w anonimie opisano sprawę o charakterze obyczajowym, mającą związek z byłą współpracownicą posła.

Poseł Zbonikowski oświadczył, że zapoznał się z anonimem, a „zawarte tam treści stanowią nieprawdziwe insynuacje i pomówienia, niemające nic wspólnego z rzeczywistością w żadnym z poruszonych wątków”. W oświadczeniu autorstwo anonimu przypisał… posłowi Zbigniewowi Girzyńskiemu.

Odnosząc się do tych stwierdzeń Zbonikowskiego, Girzyński utrzymuje, że to absolutna bzdura i nie ma z tą sprawą nic wspólnego.

Komu wierzyć? Wygląda na to, że odpowiedzią na to pytanie będzie musiała się zająć prokuratura. Ale zanim ta ustali fakty, wyborcy będą mogli rozstrzygnąć – już 25 października – przy urnach wyborczych. Chyba obaj panowie posłowie z PiS zasługują na czerwoną wyborczą kartkę.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Ha ha ha jakie to piekne! Juz nie wspomne o tresci tych donosow, ale sam fakt donoszenia jest juz mily dla ucha. Ta sama metoda posluzyla do wysadzenia Hofmana, wiec widac sie sprawdza. To takie katolicke i prawe…

 2. i w taki to sposób coraz bardziej nie chce się iść na wybory. Morale polityków nigdy nie jest wysokie. Niestety sięga obecnie bruku i magla.
  Biedny to kraj gdzie miernota prawo stanowi a morale nie istnieje.

 3. Cie choroba! Jak to mawiał niejaki Sołtys Kierdziołek. W 37.5 milionowym państwie nie można wybrać 560 uczciwych,
  normalnych psychicznie parlamentarzystów. Taż to Sodoma z Gomorą! Tam chodziło o 10 sprawiedliwych. Siarki Panie, i ognia niebieskiego! Ale w Najjaśniejszej mamy wolność i demo- coś tam. Kandydować każdy może. Jeden lepiej, drugi gorzej. Wesoło nie jest ale zawsze śmiesznie!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jeden wart drugiego, i na odwrót.
  Jak i cała reszta sekty.

 6. To nie jest polityka. To tylko awantura dwoch warcholow. Temat niegodny Polityki.

  Partie polityczne powinny miec za cel poprawe zycia ludnosci i zdrowia gospodarki kraju. Partie polityczne powinny miec realistyczne plany aby te cele osiagnac. Partie polityczne powinny sie ubiegac o poparcie spoleczne i tylko po to aby dostaly mandat na realizacje tych realistycznych planow.
  Media i komentatorzy powinni tylko i wylacznie oceniac realizacje zobowiazan parti politycznych wobec mandatu ktory dostaly od obywateli. Tego zadania media wogole nie wykonuja.
  Jest natomiast burdel, stan anarchi, kompletna niekompetencja na scenie politycznej i medialnej. I zatruwanie umyslow pojeciami nie majacymi nic wspolnego z politykaa.

 7. J4eden wart drugiego. Razem warci mniej niż zero.

css.php