Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

18.07.2017
wtorek

Nikt się tego po Dudzie w PiS nie spodziewał

18 lipca 2017, wtorek,

Andrzej Duda oświadczył, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeżeli najpierw jego ustawa o KRS nie będzie uchwalona. Zaproponował w niej, aby członków KRS Sejm wybierał większością 3/5 głosów. Partii Kaczyńskiego nie będzie łatwo uzbierać takiej większości. W PiS szok i niedowierzanie.

„Propozycja prezydenta nie była absolutnie uzgodniona z PiS. Musimy się zastanowić, jak się do niej odnieść” – powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. I dodała, że „inicjatywie prezydenta nie mówimy nie, ale by mogła być procedowana, prezydent musi podpisać ustawę o KRS”.

Z tym że Andrzej Duda właśnie wysłał do PiS jasny i czytelny sygnał, że wcale „nie musi”. Prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński już odpowiedział Mazurek (z którą szczerze się nie znosili, kiedy zasiadał w ławach poselskich), że prezydencki projekt zmian w KRS może być procedowany bez konieczności podpisywania przez Dudę uchwalonej noweli o KRS.

Posłowie PiS byli we wtorek – do wystąpienia Dudy – pewni tego, że w tym tygodniu na biurko prezydenta trafi ustawa o Sądzie Najwyższym, a ten ją natychmiast podpisze. Byli też pewni, że prezydent złoży podpis pod dwiema ustawami, które już do niego trafiły: o ustroju sądów powszechnych i o KRS. Żaden polityk PiS oficjalnie nie chciał przyznać, że nie do końca mu po drodze z tym, co Kaczyński i Ziobro chcą zrobić z sądownictwem. Wiedzą, że lepiej się nie wychylać, że na sądach szczególnie Kaczyńskiemu zależy, że to dla niego absolutny priorytet.

Decyzja prezydenta bardzo polityków PiS zaskoczyła. Dominik Tarczyński, który wyrasta na bulteriera klubowego, uspokajał na Twitterze: „Spokojnie. Będzie dobrze. Tak jak obiecaliśmy”. Chce stworzyć wrażenie, że wszystko jest pod kontrolą, że to było na lini prezes-prezydent ustalone. Marek Suski, wiceszef klubu PiS, po wystąpieniu prezydenta przebiegł przez Sejm „bez komentarza”. Był wyraźnie zaskoczony i zmieszany.

Tylko Antoni Duda – jako jedyny poseł PiS – wstrzymał się przy głosowaniu nad skierowaniem projektu ustawy o SN niezwłocznie do drugiego czytania, czyli z pominięciem prac w komisji. Być może była to jego pomyłka, a może świadoma decyzja. Nie wiadomo. I tylko poseł Łukasz Rzepecki publicznie ucieszył się z kroku Dudy: „Bardzo dobra decyzja, Panie Prezydencie!” – napisał na Twitterze młody poseł.

Poseł zasłynął wcześniej nieoczekiwanym wystąpieniem sejmowym, w którym skrytykował projekt opłaty paliwowej, zgłoszony przez grupę posłów PiS. Rzepecki wyrasta na godnego następcę Krzysztofa Łapińskiego w Sejmie, największego krytyka PiS wewnątrz partii, zanim nie odszedł do Pałacu. Choć prezydent ogłosił pozornie kompromisową propozycję – co dokładnie wyjaśnia Ewa Siedlecka – to i tak mocno zaskoczył polityków PiS i bardzo rozzłościł Jarosława Kaczyńskiego.

Duda musnął hamulec, a Kaczyński – wyraźnie tym poirytowany – docisnął gaz do dechy i przepchnie ustawę dewastującą Sąd Najwyższy jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 13

Dodaj komentarz »
 1. Jak mówią słowa pewnej piosenki – nie ma takiej rury, której się nie da odetkać. Bądźmy dobrej myśli!

 2. Ustawka i tyle.
  Pacyfikowanie nastrojów i robienie z Dudy rzekomo niezależnego prezydenta – to z myślą o następnych wyborach prezydenckich.
  A w jego projekcie wyraźnie pisze „większością 3/5 głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów”, co oznacza, że można skorzystać z nieobecności posłów opozycji, skrzyknąć własnych i wprowadzić w ostatniej chwili ustawę pod obrady Sejmu.
  Tak już robiono, prawda?

 3. Ha-ha-ha-wydymana po raz kolejny przez Prezesa „totalna* opozycja” ( i POLITYKA) inspirowane przez Springerpresse & Co. nie maja co powiedziec. Gorszy sort idiotów grzeje sie zniczami i marzy o totalnej wojnie – dla pasibrzuchów w togach. A „ludziska” pakuja sie na wakacje – szczesliwi ze wróca do kraju gdzie zlodzieje ida siedziec…

  *https://www.youtube.com/watch?v=nJRMJScXGXU

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Prezes PiS: Duda, dzisiaj bedziecie lekko niezalezni. Ale tylko troche, tak zeby wszyscy to zauwazyli.
  Duda: Tak jest Panie 1. Sekretarzu KC PiS!
  Prezes PiS: Odmaszerowac, wykonac i nie wychylac sie, bo…

 6. 3/5 głosów w wyborze na szczególne publiczne stanowiska to brzmi generalnie bardzo dobrze, ale szybkość z jaką Sejm przyjął „ultimatum” oraz proste zastąpienie nazwiska likwidatora Sądu Najwyższego w brzmieniu zamachowiec Ziobro na równie doświadczony zamachowiec Duda pachnie mi na odległość kolejną zasłoną dymną i ustawką.

 7. Podobnie jak @Ewa-Joanna nie wierze w dobre intencje Dudy.

 8. Typowa gra w dobrego i złego policjanta.Czyli polityczna ściema.Tak sobie myślę dlaczego mamy milczący KK choć zawsze gadający nawet przez sen.

 9. SŁOWIANIN STANISŁAW
  19 lipca o godz. 6:06
  Kościół kombinuje , która strona może mu więcej zaoferować.

 10. Jak sie sedziowie lustrowali o czym szeroko mowi profesor Strzembosz…

  W roku 1992 Trybunal Konstytucyjny widząc ryzyko….
  „nieodwracalnych naruszeń dóbr osobistych, w szczególności czci i imienia wielu
  osób” (?)
  które mogłoby nastąpić wykonaniem uchwały LUSTRACYJNEJ ,
  zadecydował na mocy art. 10 ust 2 ówczesnej ustawy
  o Trybunale Konstytucyjnym
  o zawieszeniu stosowania Ustawy Lustracyjnej w całości.

  Znaczyło to, iż w zakresie przedstawienia informacji o sędziach…..
  nie zostanie on NIGDY wykonana….
  O co zadbali sami sedziowie.

  TK pod przewodnictwem Andrzeja Zolla zawiesił w całości uchwałę upoważniającą ministra spraw wewnętrznych do ujawnienia nazwisk agentów służb specjalnych PRL z archiwów komunistycznej bezpieki…

 11. Pani Aniu,
  Warto – zanim skomentuje Pani „działania” Długopisu – przeczytać projekt CAŁEJ ustawy. Dwie izby KRS (polityczna zawsze unieważnia decyzje sędziowskiej) naruszają wprost Konstytucję. Samo skrócenie kadencji KRS jest złamaniem Konstytucji.
  Dlatego Długopis wkroczył do akcji, aby pomóc Kaczyńskiemu rozwalić polskie sądownictwo.
  Nowy Sąd najwyższy jest b. szybko potrzebny do wielu rzeczy np. do poparcia decyzji Długopisa w sprawie Kamińskiego, ale również po to, by Duda Andrzej, doktor prawa nie stanął przed Trybunałem Stanu.
  Proste?

 12. Grochówa w „gulaszkanonach” sie konczy, Neuman sie obrazil bo Prezes jego i całą miszpoke z PO (slusznie !) nazwał kanalią. Nędzne przedstawienie na Krakowskim ze starzejącą sie Stalinską i niemrawym spiewaniem „Warszawianki” z playback´u kolejnym dowodem że staremu Dukaczewskiemu kończą sie „talenty” ! Jego gówniarz jeszcze może stracić intratną „fuche” – HORROR ! Uczciwie na chlebek pracować ? Jamais ! Nawet na Czapajewa już nie można liczyc……
  To się nazywa ch…j, du…a i kamieni kupa !
  Ciekawe kto w Sejmie jest łącznikiem z „dojcze Botschaft” do której pare tygodni temu poczłapali Kosiniak-Kamysz i Schetyna -> Petru !?
  Zbyt durny – to kto !? 😉

  https://www.youtube.com/watch?v=4B4wx4J3YSM

 13. Awstyd wielki.Znowu dali się nabrać ustawce ,szczególnie Grzesio.Petru coraz więcej rozumie.Mój przyjaciel długowłosy ,pomerdał i dal znać ,że te prośby przyjaciela Dudy ,o trzy piąte ,nic nie zmienią, Bo cala ustawa niekonstytucyjna.

 14. ..to wielki pic PIS !!, ja juz nie wierze w dobre gesty pana prezydenta ,on podpisze wszystko co mu kazde prezes a dlaczego ? bo ten czlowiek nie powinien zostac prezydentem…

css.php