Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej Polityka z Wiejskiej - Polityczno-sejmowy blog Anny Dąbrowskiej

19.01.2018
piątek

Dlaczego PiS gra na osłabienie PSL?

19 stycznia 2018, piątek,

Klub PSL istnieje i zapewniam, że się nie rozpadnie – mówi rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Dodaje, że ktoś ewidentnie boi się sobotniej konwencji ludowców, na której zaprezentowany będzie program na wybory samorządowe, skoro dzień wcześniej podrzuca temat rozpadu klubu PSL. Bez przesady z tym strachem, ale widać wyraźnie, że jakaś gra się toczy.

W piątek „Fakt” podał, że poseł Mieczysław Baszko może opuścić klub parlamentarny ludowców. Ale jak się dowiadujemy, oficjalnie żadne dokumenty o jego rezygnacji nie wpłynęły na biurko szefa PSL Kosiniaka-Kamysza. Jego odejście miałoby być symbolem słabości PSL właśnie na dzień przed konwencją samorządową. PiS na takim przekazie mocno zależy.

Po odejściu Baszki liczba mandatów ludowców w parlamencie stopniałaby do 14 i musieliby zdjąć z drzwi swoich gabinetów tabliczkę „klub parlamentarny”, a w jej miejsce przybić tę z napisem „koło poselskie”. Według „Gazety Wyborczej” Baszko miał rozmawiać z Jarosławem Gowinem o transferze do jego Porozumienia. Oznaczałoby to, że koalicja rządząca zyskała jednego posła. Przemianowanie PSL z klubu na koło poselskie oznacza zaś, że opozycja straci jednego przedstawiciele w Konwencie Seniorów. To ważne ciało zarządzające pracą Sejmu, które ustala między innymi porządek dzienny posiedzeń. Koło ma też krótszy czas na wystąpienia w sejmowych debatach. Krótko mówiąc, koło liczy się mniej niż klub. Gdyby Baszko zdecydował się odejść z PSL, to istnienie klubu mają uratować posłowie koła Unii Europejskich Demokratów (Stefan Niesiołowski, Michał Kamiński, Stanisław Huskowski i Jacek Protasiewicz). Prawdopodobnie utworzą razem koalicyjny klub parlamentarny.

Od niektórych posłów PSL można usłyszeć, że od czasów taśm Beger wiadomo, że PiS stosuje metody przekupstwa i próbuje za stołki kusić posłów z różnych klubów, ale pozostaje im nadzieja, że ludowcy mają mocne kręgosłupy. Przypomnijmy najgłośniejszy transfer – Angeliki Młodzianowskiej – która w lipcu zeszłego roku odeszła z klubu PSL, w październiku została pełnomocnikiem rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw, a w grudniu wstąpiła do klubu PiS.

Dla PiS największym i jedynym rywalem na wsi jest dziś PSL. Dlatego też właśnie przed konwencją samorządową ludowców w świat poszła wieść o rozpadzie klubu, co miało być dowodem słabości partii z koniczynką w logo. W sobotę PSL będzie podkreślać, że mimo ośmiu lat wspólnego rządzenia z PO jest partią samodzielną, mającą własny program, również, a może przede wszystkim dla wsi.

Rzecznik PSL już zadeklarował, że jest zainteresowany negocjacjami na temat kandydatów opozycji w wyborach bezpośrednich, czyli tam, gdzie wybiera się wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale do wyborów do sejmików ludowcy idą sami. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada Naczelna PSL. Kosiniak-Kamysz chce odzyskać wyborców, których podebrała mu partia Kaczyńskiego. I tu nie chodzi tylko o samorządy. Wybory do sejmików są testem na siłę poszczególnych partii i pokażą, co może się wydarzyć w wyborach parlamentarnych. Dla PSL to być albo nie być. Jeśli teraz przegrają, to w 2019 roku nie stworzą nawet koła poselskiego, bo się na Wiejską nie dostaną.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. Przestańmy gaworzyć o tym ,czy być albo nie być,A skupmy się nad przyszłością kraju.PSL uratował nas od despotyzmu ,wchodząc do Sejmu i nie pokumał się z neofaszystami.Jest wrogiem nr jeden.A dalsze drogi tej partii w sejfach proboszczów i przyzwoitości purpuratów.I o tym należy dyskutować i mieć pomysły, a by znowu wróciło do większej gry.

 2. A stało się podczas głosowania w sprawie pana Koguta .I stało.Mamy punkt zwrotny.Niosą kury niosą, bo im kogut pieje.W czasie głosowania tajnego, kilkunastu przyjaciół Antoniego Jana i tego od gazety polskiej, sprzeciwilło się prezesowi.I natychmiast Karczewski, chce aby zlikwidować tajne glosowania.Topi prezesa ,który może się spodziewa dalszych niesoboudynacji.Żdanie bezmyślne.,ale usłużne jak obrona Czarneckiego.Ile w tym gry biznesmena z Torunia.?I To od niego zależeć będzie ,czy prezes zdecyduje się na wybory wiosenne.?No i zaczynają brykać ministry Morawieckiego.,ze swoim zdaniem ,co jest niedopuszczalne w dyktaturze partyjnej Wielkiego Prawodawcy.1968 marzec ,i 50 lat póżniej wraca jako farsa.Oj będzie się działo.

 3. „Hej, cy go zabił, co nie zabił, w każdym razie go osłabił”.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Och to proste – PiS jest relatywnie słaby w terenie. Jest partia nieudaczników i frustratów dlatego Kaczyński chce przykroić ordynację wyborczą na wzór tej do Sejmu. Bedzie się glosowac na listy partyjne bo tyllko w ten sposób partia nieduczników zamierza wysadzić działaczy lokalnych? Jasne ci działacze lokalni czasem mają charakter kliki ale także są najlepiej znani, poddani kontroli społecznej. Jeżeli PiS wprowadzi swoje zmiany wójtem może zostać Mr. Nobody ,,bo PiS wygrał”. Główną tamą na drodze ,,dobrej zmiany” w terenie (i to na terenach strategiczych dla PiSu czyli małych miejscowościach i wsiach) jest…PSL. Wcale się nie zdziwię, gdy minister ,,Zero” odpali kilka ,,znaczących afer” w które zamieszani będą ludowcy. Nie bedzie to szczególnie trudne bo ludowcy en masse jakoś kryształowi nie są – odznaczają się chłopską łapczywością a ów poseł zbiegł ze wzgędu na przeczucie, że w następnym Sejmie może już sie nie znaleźć miejsce przy korycie dla niego.

 6. Przedobrzają w tym linczu ,czy nie?Wczoraj rocznica 124 urodzin Witosa.No i PSL cicho ,bo raczej rocznice okrągłe się obchodzi ,a prezydent był i przemawiał.Punkty dla wodza?

 7. PSL… jest wysoce sprawny w opanowywaniu prowincji siatka nepotyzmu i kumoterstwa.
  Idealna partia obrotowa.
  I ideal POLITYKI

 8. Taaak – oni mają mocne ale …upy !

 9. PSL – kum kumowi kumplem – KKK

css.php